Апеляція ВАКС скасувала закриття справи «Роттердам+»

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду скасувала закриття справи «Роттердам+».

Про це повідомила пресслужба ВАКС.

Колегія суддів задовольнила апеляційну скаргу сторони обвинувачення: скасувала попередню ухвалу слідчого судді ВАКС від 9 жовтня 2023 року та призначила повторний розгляд справи в суді першої інстанції.

Ухвала набрала законної сили з моменту проголошення та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Нагадаємо, у жовтні ВАКС вирішив закрити справу «Роттердам+» через закінчення строку досудового розслідування. Підстава для закриття справ через сплив строків з’явилася у 2018 році — це одна із так званих «правок Лозового».

До того, як розбірки дійшли до Вищого антикорупційного суду, справу «Роттердам+» намагалися закрити чотири рази.

Що таке «Роттердам+»?

Це формула, яка визначала вартість електроенергії, яку виробляли теплоелектростанції. Її застосовували у 2016-2019 роках.

Для виробництва електрики ТЕС потрібно спалювати вугілля. Відповідно до формули «Роттердам+», вартість цього вугілля для ТЕС залежала від ціни на вугілля на європейському ринку, а саме в порту міста Роттердам, що в Нідерландах.

До цієї ціни додавали вартість транспортування вугілля з Роттердама, хоча левову частку вугілля ТЕС купували не в Нідерландах, а в Україні, росії або з окупованих територій (як російське вугілля). Тому насправді ціна вугілля була нижчою і ТЕС отримували надприбутки.

Найбільше від цього вигравала компанія ДТЕК бізнесмена Ріната Ахметова, яка є монополістом на ринку і має найбільше ТЕС у країні. Натомість платили за це українці та українські підприємства, які мали високі тарифи на електроенергію.