Архітектори на свободі: що відомо про спробу підпалу церкви МП

Два місяці під вартою з можливістю внесення застави у 2,2 мільйони гривень призначив Шевченківський районний суд архітекторам Олександрові Горбаню та Олексієві Шемотюку, які близько тижня тому влаштували акцію протесту й намагалися підпалити вхідні двері Десятинного монастиря УПЦ МП на території Національного музею історії України на вулиці Володимирській.

Апеляційний суд міста Києва сьогодні відпустив їх на поруки народних депутатів.

Що відбулося

Уночі проти 25 січня, як повідомили на сайті Десятинного монастиря, двері будівлі намагалися підпалити. Того ж дня, поруч із монастирем на території Національного музею історії України протестували члени радикальних організацій, які під час акції зрізали інформаційний стенд. Про це також повідомили і на сайті націоналістичної організації «C14».

Напередодні вночі, йдеться у повідомленні церкви, Київська поліція затримала двох чоловіків, яких звинуватили в підпалі споруди. Ними виявилися архітектори Олексій Шемотюк та Олександр Горбань.

За словами самих архітекторів, акція мала на меті привернути увагу до діяльності Московського патріархату в Україні, що «є підтримуючим Росією елементом в нашій державі, яка завдає нам прямої шкоди. Ця організація агітує людей за Російську Федерацію, і цьому є свідчення і факти».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Храм навпіл: як жителі Тернопільщини міняють Московський патріархат на Київський

Вид на каплицю УПЦ МП Десятинного чоловічого монастиря Пресвятої Богородиці на території Національного музею історії України, Київ, 30 січня 2018 року Фото: Володимир Гонтар/УНІАН

Хто вони

Олексій Шемотюк служив в аеророзвідці Збройних сил України, він батько 3 неповнолітніх дітей дітей. Олександр Горбань як волонтер підтримував українську армію і також має двох дітей, — про це написав народний депутат Ігор Луценко у Facebook.

Нардеп також наголошує, що цією акцією архітектори «намагалися привернути увагу до того, що територія Національного музею історії захоплена московськими церковниками». Споруда розташовується поруч з фундаментом Десятинної церкви.

Підозрюваний у спробі підпалу споруди УПЦ МП, архітектор Олексій Шемотюк на екрані монітора під час відеоконференцзв'язку на засіданні Апеляційного суду Києва у справі про оскарження запобіжного заходу, Київ, 5 лютого 2018 року. Суд звільнив Олексія Шемотюка з-під варти на особисті поруки народних депутатів та представника Генерального штабу Збройних сил України Фото: В'ячеслав Ратинський/УНІАН

#свободу_архітекторам

За два дні, 27 січня Шевченківський районний суд Києва взяв під варту чоловіків на 2 місяці, встановивши суму застави — 2,2 мільйони гривень.

Після такого рішення суду на підтримку Шемотюка та Горбаня в соціальних мережах поширився хештег #свободу_архітекторам / #free_architects.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Києві відбулась акція підтримки #FreeArchitects біля храму УПЦ МП (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Акція на їхню підтримку цими вихідними зібрала міських активістів, ветеранів АТО, членів націоналістичних організацій, архітекторів і митців.

У день акції речниця генерального прокурора України Лариса Сарган повідомила у Facebook, що «прокуратура міста Києва в апеляції відстоюватиме послідовну позицію та проситиме пом’якшення запобіжного заходу двом киянам, які підозрюються в підпалі незаконно побудованої будівлі Десятинного монастиря УПЦ МП».

Підозрюваний у спробі підпалу споруди УПЦ МП, архітектор Олександр Горбань на екрані монітора під час відеоконференцзв'язку на засіданні Апеляційного суду Києва у справі про оскарження запобіжного заходу, Київ, 5 лютого 2018 року. Після нетривалого перебування у нарадчій кімнаті колегія суддів змінила запобіжний захід Горбаню з тримання під вартою на особисті поруки народних депутатів Фото: В'ячеслав Ратинський/УНІАН

Чому цей монастир?

Один з організаторів акції оприлюднив відповідь Департаменту містобудування та архітектури на запит про законність установленої споруди УПЦ МП. Як зазначається у відповіді, «проектна документація на будівництво «Монастиря Різдва Пресвятої Богородиці Десятинний» у містобудівному кадастрі не зареєстрована. Матеріали щодо наявних вихідних даних на проектування об'єкта будівництва в департаменті відсутні».

Водночас напередодні засідання Апеляційного суду на сайті підпаленого Десятинного монастиря з'явилося повідомлення: церква бажає взяти підпалювачів на поруки релігійної общини. Однак, як повідомляла кореспондентка Громадського, настоятель монастиря архімандрит Гедеон до зали суду так і не з'явився.

Наразі Шемотюк та Горбань повинні являтися до слідчих за першою вимогою, не виїжджати з Києва, повідомляти про зміну місця проживання й здати закордонні паспорти. Ухвала діятиме до 25 березня — на час досудового розслідування.