Атака на вибори США та культ особистості: фільм CNN про Путіна

Розповідаємо, про що йдеться в новому фільмі CNN «Наймогутніша людина в світі», присвячений президенту Росії Владіміру Путіну.

Американський телеканал CNN випустив в ефір документальний фільм редактора Newsweek Фарида Закарії — «Наймогутніша людина в світі», що розповідає про президента Росії Владіміра Путіна.

У фільмі йдеться про втручання російських хакерів у процес виборів у США, про культ особистості Путіна, та про те, як Путін став «улюбленим президентом» росіян.

Шлях, від колишнього КДБшника до президента ядерної держави, з вертикаллю влади, підконтрольними ЗМІ та кишеньковими виборами.

Громадське пропонує короткий огляд документального фільму.

«Штазі»​

Отже, спочатку нам пропонують згадати падіння Берлінської стіни, щоб зрозуміти характер російського президента.

У той день, Путін, який працював у КДБ, залишився один у штабі спецслужби в Дрездені, оточений натовпом демонстрантів.

Саме цей випадок спричинив у Путіна появу панічного страху перед натовпом, а розпад СРСР — став внутрішнім приниженням, з яким президент не може змиритись, підсумовує журналіст.

Владімір Путін у робочому кабінеті в 1994 році Фото: PHOTOAGENCY INTERPRESS/GLOBAL LOOK

«Улюбленець»

Згодом, у 1990-ті роки, Путін злетів кар'єрними сходами, коли від помічника мера Петербурга Анатолія Собчака дійшов до посади президента Росії.

Окрім того, у фільмі зауважується, що всі втомилися від тодішнього президента Боріса Єльцина, який танцював, пив та іноді поводився неадекватно.

Президент Росії Борис Єльцин (у центрі) танцює на сцені з музикантами у Ростові 10 червня 1996 року під час рок-вистави в рамках його передвиборчого турне перед президентськими виборами

Фото: Yuri Kadobnov/EPA

Саме тому новий президент Путін став улюбленцем росіян.

«Країна була в захваті від нового президента. Але, що ще дивніше, від нього були в захваті США», — каже режисер фільму про стосунки Путіна з американським президентом Джорджем Бушем-молодшим, який заявляв, що «побачив душу в очах Путіна».

Після зустрічі нового російського президента з Гілларі Клінтон, яка тоді була сенатором від Нью-Йорка, відносини США і Росії погіршились.

Клінтон заявила, що у Путіна не може бути душі, тому що він — агент КДБ. Через це російський лідер зачаїв на неї образу, стверджує Закарія.

31 грудня 1999 року президент Єльцин (праворуч) в ефірі під час новорічного поздоровлення росіян заявив про те, що йде з посади голови держави, а його місце посів прем'єр-міністр Владімір Путін (в центрі) (архівне фото 1 червня 2000 року)

Фото: EPA PHOTO/ITAR-TASS/POOL

«Автократ»

Далі у фільмі зображено день інавгурації Путіна в 2012 році: кортеж президента РФ їде порожнім центром Москви, а в іншій частині міста поліція затримує опозиціонерів.

Поліціянти затримують активіста опозиції під час акції протесту проти фальсифікації виборів в Санкт-Петербурзі 05 березня 2012. Більш як 100 учасників протесту були заарештовані в Санкт-Петербурзі, де близько 2 тисяч зібралися на несанкціонований мітинг на знак протесту проти перемоги прем'єр-міністра Владіміра Путіна у президентських виборах у Росії

Фото: Anatoly Maltsev/EPA

Під час «арабської весни», коли вбили лівійського диктатора Муаммар Каддафі та пішов у відставку президент Єгипту Хосні Мубарак, Путін злякався, що на нього чекає така ж участь.

Невдовзі, на Болотній площі у Москві розпочалися масові протести, які підтримували як вияв демократії. Зокрема, підтримала їх і Клінтон.

За словами Закарії, Путін звинуватив її в організації цих протестів. Хакерська атака на передвиборчий штаб Клінтон у 2016 році стала його особистою помстою. Бо Путін так і не зміг забути образу.

Американський історик, фахівець з Росії Стівен Коен каже, що роль Путіна у вбивствах Анни Політковської, Алєксандра Літвіненка і Боріса Нємцова «була значною». Сенатор Джон Маккейн прямо звинувачує Путіна в організації цих вбивств.

Прем'єр-міністр Росії та кандидат у президенти Владімір Путін зі сльозами на очах виступає на мітингу на Манежній площі біля Кремля у Москві 04 березня 2012 року (на той час за даними російського ЦВК Путін виграв вибори з більш ніж 62 % голосів)

Фото: Yuri Kochetkov/EPA

«Диктатор»

Закарія також наводить слова засновника фонду Hermitage Capital Вільяма Браудера, який оцінив статок Путіна у 200 мільярдів доларів.

Прес-секретар Путіна Дмітрій Пєсков теж знявся у фільмі: він спростовує всі заяви та висновки Закарії.

Ідея фільму в тому, що американці погано розуміють Росію і ставлення росіян до Путіна.

Анексія Криму стала для них приводом для гордості, а антизахідна риторика і державні ЗМІ допомогли російському лідерові домогтися рекордного рейтингу схвалення. Фактично йдеться про культ особистості Путіна.

Анексія Криму стала приводом для гордості росіян

Фото: Yuri Kochetkov/EPA

Автор порівнює риторику Трампа з путінською.

«Путін розуміє Росію, але він розуміє й світові тенденції. Путін знає нас дуже добре. І виникає серйозне питання: чи знаємо його ми і Дональд Трамп?» — питає журналіст.

Наприкінці фільму Закарія пояснює, чому він називає Путіна наймогутнішою людиною в світі.

США і Китай значно сильніші держави, ніж Росія, але могутність президента визначається і його можливістю проводити внутрішню політику без обмеження іншими інститутами і політичними силами.

Створена Путіним «вертикаль влади» робить його «наймогутнішою людиною в світі».

«Але коли Путін помре, я мало не написав «якщо», що станеться тоді? Цього ніхто не знає», — підсумовує режисер.

На думку авторів фільму, Владімір Путін подолав шлях від людини з комплексами і страхами до російського диктатора та «наймогутнішої людини в світі»

Фото: Yuri Kochetkov/EPA