Президент Азербайджану Ільхам Алієв оголосив про звільнення низки населених пунктів у Нагірному Карабаху. Прем’єр Вірменії Нікол Пашинян визнав відступ на двох напрямах, але водночас заявив про провал бліцкригу ворога. Також Вірменія заявила про атаку на власну територію.

Про звільнення 8 селищ Алієв написав у Twitter.

Зі свого боку, Пашинян звернувся до вірменської нації і розповів, що за 18 днів боїв армія була змушена відступити на двох напрямах — на південному та північному.

«Противник змінив тактику, диверсійними вилазками намагається створити хаос в нашому тилу», — сказав він.

Водночас вірменський прем’єр наголосив, що план Туреччини та Азербайджану «бліцкригом захопити Нагірний Карабах» провалився. За його словами, армія невизнаної Нагірно-Карабахської республіки зберігає контроль над ситуацією, хоча вона залишається важкою.

Раніше про прорив азербайджанських сил вглиб Карабаху заявив президент невизнаної НКР Араїк Арутюнян.

Невдале перемир’я та новий виток ескалації

Азербайджан та Вірменія домовились з 10 жовтня розпочати перемир’я, про яке міністри закордонних справ домовились на зустрічі в Москві за участі глави МЗС РФ. Однак фактично припинення вогню у Карабаху немає, сторони звинувачують одна одну у його порушенні і, як свідчать заяви лідерів країн вище, бойові дії не припиняються.

14 жовтня вірменське Міноборони заявило про обстріл безпосередньо своєї території (а не Карабаху) з боку Азербайджану. Баку визнав цей факт, наголосивши, що це були попереджувальні удари по ракетних установках з метою захистити цивільне населення, бо ними Вірменія нібито планувала атакувати азербайджанські міста.

Цю ситуацію можна назвати новим витком ескалації, бо знову зайшли розмови про можливість задіяти механізм колективної оборони в межах ОДКБ — організації договору про колективну оборону.

До цього альянсу, зокрема, входять Вірменія та Росія, він має пункт, схожий на статтю 5 НАТО, коли напад на одну країну вважається нападом на увесь альянс.

А що Росія?

Прес-секретар президента РФ Путіна Дмитро Пєсков сказав сьогодні журналістам, що російські військові вивчають інформацію про атаку Азербайджану на території Вірменії.

«Вони перебувають у постійному контакті зі своїми колегами з обох сторін», — зазначив він, додавши, що про задіяння механізмів ОДКБ можна буде говорити за підсумками цієї перевірки.

З початку конфлікту Москва не ставала на бік Єревана і лише закликала до припинення вогню. Ймовірно, ця ситуація змінюватиметься і РФ буде більш залучена до перемовин. Так, в інтерв’ю російським медіа глава МЗС РФ Сергій Лавров заявив про готовність Москви направити у Карабах миротворців та спостерігачів, однак за згодою Баку та Єревана.

Також Лавров заявив, що Росія не погоджується з позицією Туреччини (головного союзника Азербайджану), яка допускає військове вирішення конфлікту. Москва хоче дипломатичного врегулювання і пропонує віддати азербайджанські регіони біля Карабаху, які Баку втратив у конфлікті на початку 90-их, натомість Карабах має отримати гарантії безпеки.

Також 14 жовтня міністр оборони Росії Сергій Шойгу провів телефонні переговори з міністрами оборони Вірменії та Азербайджану, закликавши їх виконувати домовленість про припинення вогню.

Поділитись: