Запровадження нового стандарту банківського рахунку IBAN дозволить значно спростити процес переказу коштів, адже зменшить кількість реквізитів
Фото:

depositphotos

5 серпня в Україні почали запроваджувати міжнародний стандарт банківського рахунку (International Bank Account Number, або просто IBAN). Відтак усі нові банківські рахунки мають новий вигляд: вони складаються з 29 символів, серед яких є й букви. З 1 листопада використання IBAN стане обов’язковим. Що українцям робити зі старими рахунками та як IBAN вплине на їхнє життя, розбиралося hromadske.
1

Що таке IBAN?

Міжнародний стандарт номеру банківського рахунку наразі використовується у 67 країнах світу. Він складається з букв та чисел, за якими можна визначити, у якій країні та якому банку цей рахунок відкрито.

Раніше в Україні діяли власні стандарти номерів банківських рахунків. Ці рахунки велися відповідно до правил бухгалтерського та аналітичного обліку кожного банку, а для переказів з рахунку в одному банку на рахунок в іншому необхідно було надавати додаткові реквізити, такі як «код банку» (МФО).

Із запровадженням IBAN графа «код банку» зникне, а для переказу коштів на інший рахунок потрібно буде знали лише його номер.

2

Як виглядає IBAN?

Номер банківського рахунку за стандартом IBAN складатиметься з:

  • коду України: UA (2 літери);
  • контрольного розряду (2 цифри);
  • коду банку (6 цифр);
  • самого рахунку – довжина номера рахунку поки не є фіксованою (до 31 жовтня 2019 року — від 5 до 14 символів, з 1 листопада 2019 року — від 5 до 19 символів).

Таким чином, за номером рахунку тепер можна буде визначити банк, у якому цей рахунок відкрито.

3

Як відбувається перехід на IBAN?

З 5 серпня по 31 жовтня 2019 року (включно) в Україні діятиме перехідний період: здійснювати перекази коштів з одного рахунку на інший можна буде як використовуючи старі реквізити (код банку, МФО, номер рахунку), так і нові, у стандарті IBAN. Як пояснили Громадському у Національному банку України, банки не матимуть права відмовити клієнтам у переказі коштів, якщо вони нададуть будь-які з цих реквізитів.

«Банк платника обов’язково має прийняти до виконання документ на переказ коштів з реквізитами, варіації заповнення яких обрав платник», — повідомили у пресслужбі НБУ у відповідь на запит Громадського.

З 1 листопада 2019 року опції обрати, за допомогою яких саме реквізитів переказувати кошти, у клієнтів банків вже не буде: усі грошові перекази, у тому числі міжнародні, здійснюватимуться у стандарті IBAN.

4

Що треба зробити, щоб отримати новий номер банківського рахунку?

У Національному банку наголошують, що клієнтам банків не потрібно буде звертатися до банківських установ для того, щоб отримати новий номер рахунку у стандарті IBAN.

«Чинні номери рахунків банки самостійно змінюватимуть відповідно до вимог цього стандарту зі збереженням чинного номера аналітичного обліку та повідомлятимуть про це своїм клієнтам», — повідомили у НБУ.

Якщо клієнт банку — підприємець, то новий номер банківського рахунку він має надати своїм партнерам, з якими проводить розрахунки, адже з 1 листопада грошові перекази за старими реквізитами прийматися банками не будуть.

5

Чи треба змінювати банківську картку?

Ні. Платіжна картка є лише інструментом, за допомогою якого здійснюється переказ коштів з одного рахунку на інший.

«У разі здійснення переказу коштів з картки на картку фактично здійснюється переказ коштів з одного банківського рахунку на інший. Тож усі платіжні картки, емітовані банками до рахунків клієнтів, залишатимуться діючими», — пояснюють у Нацбанку.

Тобто, якщо ви користуєтеся, наприклад, інтернет-банкінгом та здійснюєте перекази з картки на картку, то запровадження IBAN на вас ніяк не вплине.

6

Що буде, якщо я не встигну отримати IBAN?

Якщо до 1 листопада з якихось причин ви не матимете потрібного вам номеру банківського рахунку за новим стандартом і спробуєте переказати гроші за старими реквізитами, то банк просто не прийме такий грошовий переказ, адже не зможе його здійснити.

«З 1 листопада 2019 року міжбанківські електронні розрахункові документи і повідомлення, в яких будуть заповнені реквізити «Код банку платника/отримувача/стягувача» і «Рахунок платника/отримувача/стягувача», не будуть прийматися до системи електронних платежів НБУ», — зазначають у Нацбанку.

Тому там наголошують, що до 1 листопада клієнти банків мають повідомити своїм контрагентам, партнерам та клієнтам нові номери банківських рахунків у форматі IBAN.

Водночас, навіть якщо ви не матимете нових реквізитів, то все рівно зможете дізнатися номер у форматі IBAN за допомогою старих. Для цього у Нацбанку запустили спеціальний сервіс, який перетворює старі реквізити на нові.

7

Які переваги дасть IBAN?

Запровадження нового стандарту банківського рахунку дозволить значно спростити процес переказу коштів, адже зменшить кількість реквізитів. Крім цього, IBAN дозволить гармонізувати український платіжний простір з європейським та сприятиме подальшій модернізації платіжних систем в Україні.

Також Національний банк паралельно із запровадженням IBAN запускає послугу, яка дозволить здійснювати банківські перекази з рахунку на рахунок (незалежно від банку) використовуючи смартфон та QR-код. Так, за допомогою QR-кодів будуть шифрувати номери банківських рахунків і для здійснення переказу потрібно буде просто відсканувати такий код зі свого гаджету.

Поділитись: