28 квітня в Україні набули чинності нові правила фінансового моніторингу у зв'язку з набуттям чинності оновленого законодавства про протидію відмиванню коштів. У Національному банку пояснили, що зміниться для українців.

Моніторинг банків буде поширюватися на операції з переказу грошей: так, банк може запросити ідентифікуючі документи або ж запитати про походження грошей. Водночас підвищені вимоги будуть стосуватися лише великих сум (понад 400 тисяч гривень) або ж готівкових переказів (понад 5 тисяч гривень).

У Національному банку вважають, що нові правила не вплинуть на переважну більшість операцій більшості українців.

Оновлені правила фінансового моніторингу передбачають, що у разі готівкового переказу грошей на суму понад 5 тисяч гривень через термінал банку, необхідно здійснити ідентифікацію особи, яка ці гроші переказує. Її можна провести за допомогою паспорта (термінали мають обладнати спеціальними пристроями, що будуть зчитувати чіп на біометричному паспорті) або ж платіжної картки.

При переказах з банківських рахунків підтверджуючих документів вимагати не будуть, адже власників банківських рахунків банк і так ідентифікував. Тобто для операцій з переказу грошей з картки на картку, наприклад, за допомогою інтернет-банкінгу, ніяких змін не буде.

«Якщо громадянин має ці кошти на своєму рахунку, то краще здійснити безготівковий платіж. Такі платежі здійснюються, як і раніше, без обмежень за сумою. Адже власники банківських рахунків вже ідентифіковані та верифіковані банками, які відкривали їм такі рахунки. Таку сплату просто і зручно можна здійснити віддалено за допомогою дистанційних сервісів банку», — пояснюють у Нацбанку.

Вимоги з ідентифікації не поширюються на низку операцій з переказу понад 5 тисяч гривень, зокрема на оплату комунальних послуг — їх НБУ вважатиме низькоризиковими, тобто ризик того, що таким чином можна відмити гроші — мінімальний.

При здійсненні переказів великих сум грошей — понад 400 тисяч гривень — банк може попросити у клієнта пояснення про походження цих коштів. Однак при здійсненні такої операції банки не будуть автоматично блокувати рахунків клієнтів.

«Тільки якщо йдеться про нетипову операцію, яка не відповідає фінансовим можливостям клієнта, тоді банк звернеться за відповідними поясненнями. Якщо клієнт пояснить, що це, наприклад, результат отримання спадщини, тоді банк здійснить операцію, і клієнт зможе спокійно використовувати ці кошти», — пояснили у Нацбанку

Поділитись: