Життя

Bellingcat опублікували переговори організаторів перевороту в Туреччині у WhatsApp

Життя/Bellingcat опублікували переговори організаторів перевороту в Туреччині у WhatsApp
Зберегти
Вигляд

Група турецьких військових для обговорення перевороту використовувала WhatsApp.

Ця переписка була опублікована дослідниками Bellingcat.

За їх інформацією, було два джерела таких повідомлень. Перше – це WhatsApp, друге – 21 фотографія, яка показує іншу частину листування. Фотографії були надані журналістами Al Jazeera Türk і Selahattin Günday.

Згідно даних дослідження, група була створена з високопоставлених військових чиновників, в основному з турецьких сухопутних військ, у тому числі два бригадира і одинадцять полковників. Вона була координаційною групою в спробі перевороту, і була зосереджена в основному в Стамбулі і Сакар'ї. Були вірогідні й інші координаційні групи для дій в інших місцях в Туреччині.

Зауважується, що один з організаторів майор Челебіоглу створив у месенджер WhatsApp спеціальну групу, яку назвав «Yurtta sulh» (Мир у домі) – цей відомий вислів першого президента Туреччини Мустафи Ататюрка «Мир в домі, мир у всьому світі». Він має навіть власну емблему.

Челебіоглу додав в групу ряд людей і передавав інформацію в штаб-квартиру бунтівників в Анкарі. У заколоті взяли участь п'ять військових полків, і не менше трьох з них були частиною корпусу НАТО. У розмові був запит на підтримку з повітря. Іноді пропонувалося нанести удар по Босфорському мосту. Експерти зазначають, що розмова і зв'язок між змовниками були хаотичними. Дослідники проводять діалог на ранок, коли стало зрозуміло – переворот не вдався: «Чи ми повинні тікати?», – питає полковник. «Вибір за вами», – надійшло у відповідь. «Ми ще не вирішили. Але ми залишили нашу позицію. Я закриваю групу. Видаліть повідомлення, якщо ви хочете», – йде мова в листуванні.

Спроба військового перевороту в Туреччині сталася в ніч на 16 липня, коли частина військових узяла під контроль низку стратегічних об'єктів в найбільших містах країни.

Після спроби заколоту затримали понад 13 тисяч осіб. Також влада оголосила про введення надзвичайного стану в країні.  Таке рішення, зокрема, продовжує термін утримання під вартою без пред'явлення звинувачень до 30 днів.

Детальніше про наслідки введення надзвичайного стану читайте у публікації «Що означає введення надзвичайного стану в Туреччині».

Пов`язані новини