«Безпрецедентний захід в історії України»: вже 28 країн та організацій підтвердили участь у саміті Кримської платформи
Уже 28 країн та міжнародних організацій підтвердили участь у саміті Кримської платформи 23 серпня 2021 року. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що це «безпрецедентний міжнародний захід в історії України».
Про це він сказав під час брифінгу 28 липня.
«Ще ніколи така кількість держав не збиралася в Україні для проведення подібного заходу на рівні президентів, прем’єр-міністрів, голів парламентів, членів урядів», ㅡ сказав Кулеба.
Він зазначив, що це вже дає змогу сказати, що Україні «вдалося сформувати ядро міжнародної коаліції за звільнення Криму». Зокрема, Кримська платформа має стати першим міжнародним форматом для обговорення питання окупованого Криму, загроз російської окупації та шляхів повернення півострова під контроль України.
«Хоча ви не уявляєте, наскільки потужною і системною є протидія Росії. Вони працюють у кожній столиці, в кожній країні, відмовляючи держави брати участь у Кримській платформі. Але ми провадимо свою роботу, ми маємо свою силу правди, силу дипломатії та вже змогли це ядро коаліції сформувати», ㅡ каже Кулеба.
Очільник МЗС України додав, що Україна очікує участі в саміті Кримської платформи всіх провідних країн-партнерів України в Європі та Північній Америці. Наразі, за його словами, вже майже узгоджено Кримську декларацію ㅡ документ, який має зафіксувати принципово важливі для України положення.
Раніше тимчасово повірений у справах США в Україні Джордж Кент розповів, що президент Джо Байден і віцепрезидентка Камала Гарріс не будуть брати участі у саміті. Натомість США будуть представлені на рівні члена американського уряду.
Як пізніше повідомив «Суспільному» лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, це буде міністр транспорту Піт Бутіджедж (більше про нього читайте тут).
Що таке Кримська платформа?
Це міжнародний майданчик з обговорення шляхів деокупації Криму. Його у вересні 2020 року оголосив президент Володимир Зеленський у зверненні до Генеральної асамблеї ООН. За задумом, платформа функціонуватиме на чотирьох рівнях: глав держав, міністрів закордонних справ, парламентів та експертних кіл.
Перший саміт Кримської платформи має відбутися 23 серпня 2021 року — напередодні 30-ої річниці Дня Незалежності України. У ньому, як оголошував раніше Зеленський, мають узяти участь близько 30 країн. Їхній перелік не розголошується, але про готовність приєднатися вже заявляли зокрема в Туреччині, Великій Британії, Естонії, Польщі, Молдові та Словаччині.
У Росії ж, коментуючи Кримську платформу, заявили, що вважають всі зусилля Києва щодо повернення Криму нелегітимними та сприймають їх як «загрозу агресії проти двох суб'єктів Російської Федерації».
- Поділитися: