Остання барикада на шляху до безвізового режиму між Євросоюзом та Україною подолана. Рада ЄС 27 лютого затвердила механізм призупинення «безвізу» з третіми країнами.

Остання барикада на шляху до безвізового режиму між Євросоюзом та Україною подолана. Рада ЄС 27 лютого затвердила механізм призупинення «безвізу» з третіми країнами. Саме це було умовою для початку тристоронніх перемовин між Європарламентом, Єврокомісією та Радою ЄС щодо українського візового питання. Визначення цього механізму та переговори щодо всіх його нюансів зайняли близько півроку.

При цьому в ЄС вирішили, що питання запровадження безвізових поїздок для українців можна буде фіналізувати лише після того, як затвердять правила для зупинення безвізових режимів. Це відбулося. Зупинити такий режим зможуть у разі неконтрольованих потоків мігрантів чи в разі невиконання третьою країною своїх зобов’язань щодо реформ. Отже, переговори між трьома ключовими інституціями Євросоюзу стартували, як і було обіцяно. Можна очікувати, що до червня цього року всі процедури щодо України будуть таки завершені.

У випадку з Грузією діяла інша логіка: Євросоюз вирішив, що безвізовий режим із цією країною запровадять після визначення параметрів механізму призупинення, тобто не чекатимуть, поки його ухвалять. 1 березня голови Європарламенту та Ради ЄС підпишуть документ про «безвіз» для Грузії, а наприкінці першого весіннього місяця він уже почне діяти на кордоні.

Для України найбільш імовірним наразі виглядає нижче описаний сценарій.

Спочатку в квітні Європейський парламент проголосує питання безвізового режиму для України. Після цього, скоріше за все вже в травні, його має затвердити Рада Європейського Союзу. Як тільки рішення завізують очільники Європейського парламенту та Ради Євросоюзу, його публікують в Офіційному журналі ЄС. Від цієї дати ще потрібно відрахувати три тижні для набуття чинності безвізового режиму. Отже, орієнтовно найраніше — наприкінці червня 2017-го — або ж найпізніше — в липні 2017 року — для українських громадян на кордонах ЄС почне діяти режим безвізових короткострокових поїздок.

У квітні Європейський парламент проголосує питання безвізового режиму для України Фото: European Parliament

Реальна причина саме такого підходу до процедури й часових рамок для українського «безвізу» — це президентські вибори у Франції, що підтверджують різні джерела Громадського в ЄС. Річ у тім, що ще в листопаді-грудні 2016-го на найвищому політичному рівні французи домовилися про те, що безвізовий режим для України притримують, допоки у цій країні не завершиться виборча кампанія.

І офіційна влада, і опозиційні правоцентристи, і ліві сили цієї країни побоюються, що якби «безвіз» Україні, як і Грузії надали в березні, лідерка президентських перегонів — праворадикальна кандидатка Марін Ле Пен — використала б це проти всіх них.

Мовляв, вона переконувала б, що справжніми популістами в розпал кризи біженців, насправді є влада й всі її основні опоненти-центристи, які дозволили б вільно в’їжджати до Євросоюзу українцям. У цю риторику вона у властивому їй стилі могла б легко вплести всі можливі страхи й стереотипи про «бідну корумповану країну, де триває війна». З огляду на це, французькі керманичі просто вирішили «не чіпати зайвий раз дракона».

Компактна й позбавлена шлейфу свіжих негативних новин Грузія таких побоювань не викликала. Тому щодо цієї країни ЄС зумів дотриматися всіх своїх зобов’язань без зволікань та зайвих «але».

Послиня Франції в Україні Ізабель Дюмон спростовує такі закиди в бік своєї держави.

«Я намагалася пояснити журналістам, що немає жодного спротиву з боку Франції і що процес розвивається так, як має розвиватися», — наголосила амбасадорка.

Загалом, так насправді і є: французька влада не має нічого проти безвізового режиму для України як такого. Питання лише, так би мовити, в правильному таймінгу рішення ЄС щодо «безвізу»: він має бути затверджений саме після президентських виборів у Франції. Їхній перший тур відбудеться 23 квітня, другий — 7 травня. І щодо цього всередині владних інституцій Євросоюзу досягнуто згоди.

При цьому доля українського «безвізу», наскільки вдалося з’ясувати Громадському, ніяк не залежить від результатів президентських виборів у Франції. Навіть якщо уявити, що в цій країні повториться американський сценарій (соціологія помилиться і переможе популістка), — Україна безвізовий режим із ЄС таки отримає.

Марін Ле Пен фактично виступає за руйнування Євросоюзу в його нинішньому вигляді та закриття кордонів для вільних подорожей.

Втім, безвізовий режим для України наразі планують затвердити ще до інавгурації нового французького президента. Зрештою, голосуватиме за візову лібералізацію з Україною в Раді ЄС міністр внутрішніх справ Франції, а не президент.

Безвізовий режим для України наразі планують затвердити ще до інавгурації нового французького президента Фото: European Union

Крім того, іноді за такі візові рішення голосує Рада ЄС на рівні міністрів будь-якого профілю, а не лише міністрів юстиції та внутрішніх справ. Так може буди, якщо процедуру потрібно закінчити швидко, а наступне зібрання суто профільних міністрів відбудеться не швидко. Отже, хто б не став новим главою Французької держави, документ про український «безвіз» усе одно затвердять.

Україна, нарешті, наблизилася до найбільш реалістичних умов і дедлайнів отримання «безвізу». Втім, це не означає, що форс-мажори виключені. Хоча поки що їхня ймовірність є мінімальною.  

Поділитись: