Україна відзначає річницю запровадження безвізового режиму з Європейським Союзом. За цей час спрощеними умовами перетину шенгенського кордону скористалися трохи більше, як півмільйона громадян.

Громадська організація «Європа без бар’єрів» дослідила, як українці користувалися безвізом, і чи існують ризики його скасування. Результати дослідження — в матеріалі Громадського.

Загальні цифри

За цей рік близько 20 мільйонів громадян перетнуло кордон України з Євросоюзом. 

5 мільйонів — з біометричними паспортами.  

Понад 550 тисяч скористалися умовами безвізового режиму. Інші, вочевидь, їздли з візами.

Візи

Перший рік безвізу став перехідним. За цей час українці переорієнтовувалися з отримання віз на користування біометричним паспортом для перетину кордону з ЄС. Зокрема, за цей час удвічі менше українців звернулися за шенгенськими візами.

Відтак Україна змістилася з третього на шосте місце за кількістю поданих заявок до посольств країн Шенгену, а за кількістю отриманих віз — на 7 місце. Зокрема, нас обігнали громадяни Росії, Туреччини і Білорусі, які звертались до консульств набагато частіше.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Платний безвіз: як працюватимуть нові вимоги для в’їзду в Шенген

Також за перший рік безвізу зріс відсоток відмов у візах з 3,2% до 3,7%. За словами Ірини Сушко, виконавчої директорки ГО «Європа без бар’єрів», це загальносвітова тенденція, адже у світі кількість відмов у отриманні шенгенських віз зросла на більш як 1%, порівняно з попереднім роком.

Скасування безвізу

Утім, розслаблятися зарано. Одночасно з наданням безвізу Україні, ЄС оновив правила припинення безвізового режиму. Для цього відтепер є кілька показників:

1. Кількість відмов у в’їзді до ЄС. За цей рік 44 тисячі українців отримали відмови (0,2% усіх перетинів Шенгену), що не є критичним для ЄС. Багато громадян отримали відмови через те, що не змогли пояснити мету поїздки. Це спонукало їх повернутись в Україну та почати вивчати англійську мову.

2. Кількість нелегалів в ЄС після запровадження безвізу. ​Більшість українців дотримуються міграційного законодавства. Та все ж 2017 році — зафіксовано близько 32 тисяч неврегульованих мігрантів, більшість яких повернулися додому. 

3. Кількість прохачів притулку. Україна посіла 22 місце за кількістю прохачів притулку в країнах Шенгену. Так, наприклад, РФ, Туреччина і Грузія у цьому рейтингу обігнали Україну. Зокрема, російські громадяни на 67% частіше просили надати їм притулок в ЄС, ніж українці. За перший рік безвізу зафіксовано багато шукачів притулку з Грузії до Ісландії. Це, зокрема, стало загрозою для скасування безвізового режиму між ЄС та Грузією.

Загалом 2017 рік відзначився найменшою кількістю прохачів притулку в ЄС з України, починаючи з 2014 року. Найчастіше, українці звертались про отримання статусу біженця до Італії, Німеччини та Польщі.

Трудові мігранти

Згідно з дослідженнями, безвізовий режим з ЄС прямо не впливає на трудову міграцію. Проте такі країни, як Польща, розширили можливості працевлаштування українців за допомогою законодавчих ініціатив та спрощення процедури отримання дозволу на роботу.

Біометричні паспорти

Процес видачі біометричних паспортів розпочався у січні 2015 року.

З того часу оформлено майже 9 мільйонів біометричних паспортів, більшість яких видавалися саме в рік безвізу.

Ажіотаж навколо отримання біометрики все ще триває, хоча й існують тенденції до його спадання. Так, якщо у пікові дні до міграційної служби надходило до 26 тисяч звернень, то наразі ця цифра складає близько 17 тисяч.

Також, за даними міграційної служби поменшало й запитів на реадмісію громадян України (тобто, повернення українців з-за кордону).

 

Поділитись: