Студенти Олімпійського коледжу імені Івана Піддубного під Кабінетом міністрів, 25 вересня 2020 року
Фото:

Вікторія Рощина/hromadske

З початку осені студенти Олімпійського коледжу імені Івана Піддубного у Києві страйкують. Кажуть — коледж хочуть ліквідувати і захопити в рейдерський спосіб територію. Страйкують вони через рішення Кабінету міністрів приєднати заклад до столичного університету фізичного виховання. Що турбує студентів, у чому суть конфлікту і до чого тут борошно, сутички і міністр Шкарлет — в нашому матеріалі.

Страйк, борошно і поліція

«Ми оголосили страйк, ми не хочемо вчитися», — каже студент третього курсу Олімпійського коледжу імені Івана Піддубного Єгор. 

«Відбувається рейдерське захоплення коледжу Імасом — директором Університету фізичного виховання, з метою подальшої забудови цієї території. Їм потрібна тільки територія», — додає ще один студент Андрій Марчук.

За кілька хвилин до нашого приїзду на території коледжу сталась бійка.

Ректор Університету фізичного виховання Євгеній Імас після сутичок біля Олімпійського коледжу імені Івана Піддубного. Його кинули у смітник та обсипали борошном, 24 вересня 2020 року
Фото:

Вікторія Рощина/hromadske

2 вересня уряд підпорядкував його університету фізичного виховання. Для роз’яснення 24 вересня до коледжу прибули представники Міністерства освіти, реорганізаційної комісії та ректор Університету фізвиховання Євгеній Імас. Але діалог не вдався. Імаса засипали борошном та кинули у смітник.

«Прийшла ліквідаційна комісія, яка ліквідує наш коледж за незаконним розпорядженням. Ми відстоюємо свій коледж, щоб в нас його просто не забрали», — каже студент та працівник коледжу Артем Василенко. 

«Прийшли вони одразу з поліцією, зі сторонніми людьми і на прохання, щоб не члени комісії покинули територію, вони відмовилися і штурмом пройшли до закладу. Не реагували на наше прохання говорити українською», — розповідає голова профспілкового комітету коледжу Дмитро Несвятипаска. 

Під час сутичок постраждали кілька людей, їх забрала швидка. 

«Нацгвардія чи поліція штовхнули мене, потім вдарили сюди. Потім хтось повертається і мені дає в голову. У мене крутиться голова, я втрачаю свідомість», — у кареті швидкої допомоги розповідає студентка Катерина Жданович. 

Правоохоронці ж кажуть: нікого не чіпали. Та додають, що в коледжі від початку чергували поліцейські, розуміючи, що можуть бути сутички.

Імас же каже — прийшов для конструктивної розмови без правоохоронців, їх не пустили, а після того, як він викликав поліцію — влаштували провокацію.

«Просто хтось хоче зберегти посаду і, на жаль, протизаконно, порушуючи режим навчання та карантину, використовує дітей. Це була чиста провокація. Але вони забули, що коледж є державною структурою, рішення про реорганізації ухвалює Кабінет міністрів України», — каже ректор університету фізвиховання.

Посилена охорона біля території Олімпійського коледжу імені Івана Піддубного, 24 вересня 2020 року
Фото:

Вікторія Рощина/hromadske

У чому саме проблема?

«Незаконно, бо не врахували думку колективу. Колектив проголосував за те, що ми не приєднуємось, ми є відокремленою особою, у нас є бакалаврат і нема сенсу нам приєднуватися до інституту», — пояснює протест працівниця коледжу Беатріса. 

Інші викладачі побоюються втратити роботу і житло, яке надали переселенцям з Криму і Донбасу.

«У нас коледж — це школа і студенти. Імас хоче забрати студентів, а школи нема як такої. І в нас дуже багато працівників залишаться без роботи», — каже працівниця коледжу Лідія Лучай. 

Тренер з боксу Михайло Служенко каже, що таких умов, як у коледжі, в університеті фізвиховання нема.

«Наші студенти мають патріотичне виховання, ми пам’ятаємо, як починалася «русская весна». А цей Імас є прямим представником цього Табачника, якого завів на посаду Борис Колесников. Він там сидить, і за допомогою цього Шкарлета вони проводять рейдерські атаки. Це вже не вперше. Вони намагаються швидко виконати завдання забудовника. Тут забудовують метро Лісова і біля військової частини, те ж саме, я бачив у комерційних планах, мало бути на нашій території», — каже директор коледжу Олексій Семенюшко. 

Також демонструє витяг з документу, де вказано, що нібито запущений процес ліквідації коледжу. Та запевняє, що ректор університету фізичного виховання вже шість років намагається забрати їхній коледж собі та найняти нових викладачів і зруйнувати спорт в Україні. 

Водночас, на запитання, якому забудовнику потрібна територія і як це взагалі можливо, представники коледжу кажуть, що знають лише про плани комерційних структур. Яких саме — не кажуть.

Студенти Олімпійського коледжу імені Івана Піддубного оголосили страйк та сидять на сходах одного із корпусів закладу, 24 вересня 2020 року
Фото:

Вікторія Рощина/hromadske

Навіщо реорганізовувати?

«У коледжі недостатньо співробітників. За цей час було звільнено кілька сотень. Крім того, вони отримали ліцензію на бакалаврат, але, за законом, там треба мати більше 50 осіб, які можуть здати на бакалаврат», — каже Імас. За його словами, коледж продовжує нею користуватися, попри невідповідність.

«Ми не хотіли жодного конфлікту, ми хотіли всіх залишити на роботі, посилити коледж науково», — додає він.

Водночас, як нам повідомив член робочої комісії, яка розглядала реорганізацію, Любомир Пасічняк, коледж минулого року не пройшов акредитацію на бакалаврат, але продовжував видавати дипломи. 

«Пів року до коледжу не може потрапити перевірка з Міністерства, тому що на територію їх не пускає приватна охоронна фірма. Також від них нема фінансової звітності», — каже Пасічняк.

У Міністерстві освіти та науки наголошують, що йдеться саме про реорганізацію, а не ліквідацію навчального закладу. Це пов’язано з тим, що коледж не відповідає вимогам законодавства, необхідним для статусу коледжу.

«Відповідно до звіту Рахункової палати, Міністерству освіти і науки рекомендовано розглянути питання про передачу спеціалізованих закладів загальної середньої освіти до закладів вищої освіти, щоб створити належні умови навчання. Позиція МОН полягає в тому, що учні та працівники закладу в жодному разі не повинні ставати заручниками — чи то халатності адміністрації, чи то особистих амбіцій окремих осіб»,зазначили в МОН та наголосили, що засуджують використання студентів у політичних цілях.

Посилена охорона на території Олімпійського коледжу імені Івана Піддубного після сутичок, 24 вересня 2020 року
Фото:

Вікторія Рощина/hromadske

«Ми і хотіли пояснити на зустрічі студентам, викладачам, що нічого не змінюється, всі продовжують працювати. Але це дає можливість студентам навчатися спочатку в школі, коледжі і переходити до університету, який наразі є номером один в Україні. Забудувати нічого неможливо. Коледж передається університету фізвиховання та спорту, тут передбачена тільки спортивна складова», — пояснив нам голова комітету фізичного виховання та спорту Міносвіти України Вадим Стеценко.

Відповідно до наказу Кабінету міністрів, усі учні після реорганізації продовжують навчання в Олімпійському фаховому коледжі Національного університету фізичного виховання і спорту України за обраними спеціальностями. На наше запитання уточнили, що школа, яка є частиною коледжу, також залишається в структурі.

Одним з прикладів подібної реорганізації є Івано-Франківський коледж фізичного виховання, який приєднався до університету 8 років тому. Очільник закладу Любомир Пасічняк, який був членом робочої групи при Міністерстві освіти, каже, що негативних змін не відбулось, їхня структура залишилась дійсною, а рівень освіти лише покращився.

«У нас чотири бакалаврські групи, магістратура на базі нашого коледжу. Уся структура залишилась, всі працівники також залишаються на місцях, але рівень освіти покращився. І от скажіть, чи міг би хтось з наших студентів поїхати до Києва? А наразі до нас приїздять столичні викладачі», — сказав Пасічняк. 

Єдина зміна, за словами Любомира, те, що вони втрачають статус юридичної особи і контролює їх тепер не лише Міністерство, а й університет. 

«Але ми маємо свою печатку, свій штамп. Університет погоджує штатний розпис, який потім затверджує Міністерство. Все. Я думаю, що просто столичний коледж боїться, що не зможе більше чинити свавілля», — каже Любомир Пасічняк.

Також він додав, що під час робочої зустрічі в Міністерстві освіти 22 вересня говорили про порушення фінансування закладу: 

«Говорили також про те, що коледж має подвійне фінансування: до бакалаврату — з бюджету, бакалаврат — від КМДА. А це є дуже грубим порушенням», — сказав Пасічняк.

На події навколо коледжу відреагував і чинний міський голова Віталій Кличко. Він зазначив, що особисто проконтролює те, щоб коледж і надалі залишився в такій же структурі.

«А щоб припинити спекуляції навколо закладу, думаю, Міністерство освіти має докладно пояснити, що саме зміниться в управлінні коледжем і хто нагнітає ситуацію. Бо, підкреслю: все має відбуватися виключно у правовому полі», — зазначив Кличко.

Директор Олімпійського коледжу імені Івана Піддубного Олексій Семенюшко, 24 вересня 2020 року
Фото:

Вікторія Рощина/hromadske

Що відомо про непокірний коледж та його директора?

Директор коледжу Олексій Семенюшко — Заслужений тренер України, майстер спорту України з вільної боротьби. У 2015 році був членом партії «Рух за реформи» Сергія Думчева.

Того ж року тодішній начальник головного управління міліції Києва Олександр Терещук заявляв, що в гуртожитку у дітей знаходили зброю та наркотики. 

«Все інше, що вилучалося — це автомат перероблений, який є бойовою зброєю, прути, палки, пістолети гумові, “Сайга”. Ви мені скажіть, навіщо дітям в кімнатах це? Наркотики вилучено», — сказав Терещук.

А наразі Шевченківський та Деснянський суди слухають дві кримінальні справи, у яких Олексій Семенюшко є обвинуваченим: у розтраті та привласненні майна, підробленні документів.

«Та вони постійно це роблять. Його (Імаса — ред.) друзі прокурори та поліцаї створювали ці кримінальні справи. То доводьте їх у суді. Я двічі обирався на посаду директора, двічі переміг із результатом у 90% голосів. У мене проходила спецперевірка, всі мою освіту знають. Якщо є якісь претензії — у судовому порядку», — каже на це сам Олексій Семенюшко.

У 2018 році за наказом міського голови Києва Віталія Кличка у коледжі також мала проводити перевірку комісія від КМДА. Однак тоді перевірка не відбулась. Колишні працівники коледжу в інтернеті писали, що комісію не пустили невідомі молодики.

Олексій Семенюшко каже — комісія була сформована неправомірно.

«Ми оскаржили наказ про її формування в суді, і Кличко одразу цей наказ сам скасував. Неправомірна, бо складалась з представників забудовників, її очолював не керівник департаменту освіти, а з якогось переляку молоді та спорту Гутцайт. Чому? Тому ж, чому і зараз.Тільки тепер в нього змінився господар, тому не Кличку, а Імасу «доцільно» передати коледж», — сказав Семенюшко.

Серед відомих випускників коледжу — гімнаст Олег Верняєв, борець Богдан Грицай, гімнастка Ганна Безсонова, нинішній міністр молоді та спорту Вадим Гутцайт.

Що відомо про Євгенія Імаса та Університет фізвиховання

Євгеній Імас є ректором університету фізичного виховання з 2012 року. До цього він тричі намагався потрапити депутатом до Верховної Ради.

Ще за першого прем'єрства Віктора Януковича був першим заступником голови Держкомспорту у зв'язках з Верховною Радою. Тоді посаду віцепрем'єра обіймав Дмитро Табачник. У парламенті 8-го скликання Імас був помічником депутата від партії «Самопоміч» Вадима Кривенка.

Заслужений економіст України. У 2018 році, відповідно до декларації, заробив близько 16 мільйонів гривень, 14 з яких — подарунок.

Студенти Олімпійського коледжу імені Івана Піддубного під Кабінетом міністрів, 25 вересня 2020 року
Фото:

Вікторія Рощина/hromadske

Затримані та судові позови

В результаті сутичок поліція затримала студента Єгора Батарона, якому нібито мали оголосити підозру за хуліганські дії. Під стінами Кабінету міністрів 25 вересня студенти вимагали його відпустити та наголошували, що невдовзі в Єгора чемпіонат України з вільної боротьби, який є відбірковим на чемпіонат світу. Хлопця допитали та звільнили, але підозру щодо нього відправили на доопрацювання. Також правоохоронці склали два адміністративні протоколи щодо непокори працівнику поліції.

«Думайте, кого слухати. Бо коли вам кажуть — кидайте у смітник, то потім вони скажуть, що мали на увазі — смітник історії, а ті, хто кидав — будуть відповідати перед законом за це», — звернувся до студентів депутат від «Слуги народу» Богдан Яременко. За його словами, усі вимоги вже отримав прем’єр-міністр, народні депутати чекають на створення робочої групи. 

Народний депутат Жан Беленюк біля Олімпійського коледжу після сутичок, 24 вересня 2020 року
Фото:

Вікторія Рощина/hromadske

До коледжу приходив і спортсмен, а нині також депутат з президентської фракції Жан Беленюк. Він наголосив, що конфлікт виникає через те, що немає конструктивної розмови: 

«Коли ви намагаєтесь учнів, студентів поламати через коліно, то маєте подібний результат. Ми завжди закликали, щоб був діалог», — сказав депутат.

Між тим в Окружному адміністративному суді наразі перебувають два позови від коледжу.

«Окружний адміністративний суд міста Києва наразі розглядає два адміністративні позови щодо скасування розпорядження та наказу (про приєднання — ред.). Вимога полягає в тому, щоб дати можливість завершити передачу коледжу в комунальну власність міста Києва як окрему юридичну особу. Це передбачено законодавством», — пояснив нам працівник коледжу та юрист Юрій Самсонов.

Громадська націоналістична організація «Гонор» прийшла підтримати студентів під Кабінет Міністрів, 25 вересня 2020 року
Фото:

Вікторія Рощина/hromadske

Політична гра?

До підтримки коледжу та студентів приєдналися громадські організації «Гонор», «Центурії», «Рух опору капітуляції», київський осередок партії «Національний корпус» та партія «Свобода». На питання, чи розібралися вони в ситуації і чому прийшли, їхні представники зазначили, що підтримка — це їхня особиста ініціатива, не пов’язана з політикою.

«Ми побачили інформацію про ризик захоплення. Серед “Національного корпусу” багато спортсменів, я спортсмен, це важливо. Тому ми тут», — сказав представник «Нацкорпусу» Данило Брусов. 

Під Кабміном члени профспілки коледжу вимагали звільнити міністра освіти і науки Сергія Шкарлета та міністра молоді і спорту Вадима Гутцайта. Пояснення у заяві такі: Шкарлет — «регіонал, шахрай, корупціонер, реінкарнація Табачника». Серед інших вимог — скасувати наказ про реорганізацію, створити робочу групу, яка б розслідувала спробу рейдерського захоплення коледжу.

Сам Сергій Шкарлет наголошує на тому, що, по-перше, жодних змін у навчанні не буде, по-друге, територію коледжу ніхто не забере собі, а тим більше — не забудує. 

«Земля, майно є власністю держави. Без державного рішення, без Фонду держмайна, без вашої згоди нікуди воно не відійде», — сказав Сергій Шкарлет під час акції студентів біля Верховної Ради 15 вересня.

Також нам у коментарі міністр зазначив, що віддати коледж місту, як цього вимагають протестувальники, неможливо:

«Це Національний олімпійський коледж. Київська громада не може і не має права фінансувати людей, які приїхали із Запоріжжя, Івано-Франківська, Ужгорода. Це коледж національного рівня», — сказав Шкарлет.

За його словами, рішення про реорганізацію ухвалили відповідно до рекомендацій профільних структур, в тому числі через те, що коледж не пройшов акредитацію.

«Сьогодні це один єдиний коледж, який за рекомендацією Рахункової палати України, Національної агенції з питань забезпечення якості освіти через те, що вони не пройшли акредитацію, було реорганізовано, а не ліквідовано. Коледж зберігає окрему печатку, окремий рахунок, окремий баланс, окрему бюджетну програму», — сказав Шкарлет та додав, що фінансування закладу після реорганізації збільшиться.

Натомість керівництво, працівники та студенти коледжу кажуть: продовжуватимуть страйк і 3 жовтня вийдуть на акцію проти Сергія Шкарлета під Офіс президента. 

На запитання, чи не веде керівництво коледжу певну політичну гру за участі студентів, Олексій Семенюшко відповів, що ні, але їх намагаються в неї втягнути.

«Це нас намагаються втягнути в політику. Ви ж бачите, що зараз відбувається реванш. Без політики тут не виходить», — пояснив він.

Поділитись: