Розслідування / Кримінал

Білоруси з російської «ПВК Вагнера» вільно їздять у свою країну та отримують там паспорти — розслідування «Белсат»

Белсат
Розслідування/Кримінал/Білоруси з російської «ПВК Вагнера» вільно їздять у свою країну та отримують там паспорти — розслідування «Белсат»
Зберегти
Вигляд
Громадяни Білорусі, яких Служба безпеки України ідентифікувала, як бойовиків російської так званої «приватної військової компанії Вагнера», у своїй країні не ховаються від правоохоронців і вільно отримують там документи.

Про це йдеться в розслідуванні Белсат.

Журналістам вдалося відслідкувати в Білорусі чотирьох громадян з лав «ПВК Вагнера».

Зокрема, із соціальних мереж журналісти дізналися, що білорус Володимир Куриненко, якого СБУ назвала командиром 1-го взводу 3-ї розвідувально-штурмової роти «Вагнера», походить з міста Іваново в Брестській області. Що цікаво, серед його друзів «ВКонтакті» є троє росіян-«вагнерівців», зокрема Андрій Лєбєдєв. Він, за даними СБУ, 14 червня 2014 року під Луганськом збив український літак ІЛ-76, внаслідок чого загинули 49 людей.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Катастрофа ІЛ-76: 4 питання після 4 років розслідування

Володимир Куриненко рідко, але все-таки приїжджає в рідне місто. Хоча ніхто з сусідів не знав про військову службу Куриненка, вони розповіли, що приблизно сім років назад він переїхав до Росії через проблеми з законом.

Коли у вересні 2018 року він з’явився в Білорусі, до нього прийшли працівники міліції, але не затримували. Через декілька тижнів його знову бачили в Іваново.

Журналісти виявили, що Куриненко прописаний в одній квартирі з іншим білорусом-«вагнерівцем» Едвардом Давидовим. Куриненко — його єдиний живий родич, рідний дядько.

За словами сусідів, Давидов декілька років назад поїхав на заробітки в Росію, в Краснодарський край, де нині і розташована тренувальна база «ПВК Вагнера».

Він регулярно приїжджає в Іваново, а в 2016 році отримав новий білоруський паспорт.

Того ж року МВС Білорусі видало новий паспорт ще одному бойовику «Вагнера» Олександру Ступницькому. Анонімне джерело передало журналістам копію паспорта Ступницького, а також розповіло, що в березні 2016 році він отримав поранення в Сирії, а згодом, заодно з бойовиками-росіянами, його нагородили «Орденом мужності».

У 2014 році на Донбасі він зустрів свою майбутню дружину Анастасію. Зі сторінок Анастасії Ступницької в соцмережах випливає, зазначають журналісти, що після одруження пара переїхала в білоруське місто Орша, а сама дівчина періодично з'являлась у Мінську.

За словами друга родини, Анастасія в 2015 році народила дитину, тоді ж їй дали білоруське громадянство.

Сусіди Ступницьких розповіли, що, після трьох років проживання в Орші, влітку 2018 року «вони раптово кудись зникли». Цікаво, що СБУ оприлюднила свій звіт про «ПВК Вагнера» саме наприкінці липня. Після цього Анастасія викладала в мережі фотографії з Криму, а самого Олександра на знімках уже не було.

Журналісти також виявили, що ще бойовик «ПВК Вагнера» з’являвся на території Білорусі — Руслан Бабілін, який в 2003 році в сюжеті каналу «Росія 1» фігурував як солдат Французького іноземного легіону.

Відомо, що його родина жила раніше в Могильові, а потім переїхала в Мінськ. В 2015 році Бабілін приїхав у Мінськ, щоб поставити в паспорт штамп з новою пропискою. Його мати заявила журналістам, що «Руслан не живе в Білорусі 23 роки, але прописаний тут».

Нагадаємо, 26 липня Служба безпеки України заявила, що ідентифікувала 206 найманців російської приватної військової компанії «Вагнера», які брали участь у бойових діях в Сирії в лютому цього року. Серед них — 11 громадян Білорусі, двоє з яких загинули на Донбасі в 2014-2015 роках.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Вагнер» створили, щоб не визнавати втрати російської армії у війні в Сирії — дослідники воєнних конфліктів

/Лев Коротаєвський

Пов`язані новини