П'ять років розслідування, експертиз і судів. Проте остаточних вироків немає донині. Під час катастрофи літака ІЛ-76 14 червня 2014 року загинули майже півсотні людей.

Заочно «на лаві» підсудних — екс-керманич «ЛНР» Ігор Плотницький та двоє командирів батальйонів бойовиків. Очно — український генерал-майор Віктор Назаров. Він звернувся до Апеляційного суду після вироку 7 років тюрми. Адвокати називають цей процес найдовшим в їхній практиці.

Громадське шукало відповіді на 4 ключові запитання: де винуватці? Чому досі немає вироків? Що думають рідні загиблих? І чи могла б справа рухатись швидше? 

ДОВІДКА 

У ніч на суботу, 14 червня 2014 року, під час заходу на посадку в аеропорту Луганська збили військово-транспортний літак ЗСУ. За інформацією Міноборони, одразу дві ракети, випущені з переносних зенітно-ракетних комплексів (ПЗРК) поцілили в український літак, коли той перебував на висоті близько 700 метрів. На борту були 40 десантників з 25-ї окремої Дніпропетровської повітряно-десантної бригади і 9 членів екіпажу Мелітопольської авіаційної транспортної бригади. Усі вони загинули.

Пізніше Служба безпеки України заявила, що відповідальність за катастрофу ІЛ-76 несе так звана «група Вагнера».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Вагнер» створили, щоб не визнавати втрати російської армії у війні в Сирії — дослідники воєнних конфліктів

1. Кого обвинувачують і де вони?

Понад 2 роки тому прокуратура Дніпропетровської області оголосила заочну підозру ватажкові бойовиків «ЛНР» Ігорю Плотницькому та членам незаконних збройних формувань Андрієві Патрушеву та Олександрові Гурєєву. Їх звинувачують у скоєнні теракту — збитті літака Іл-76 біля Луганського аеропорту. Заочно їх судять у Красногвардійському районному суді Дніпра.

У Генпрокуратурі кажуть, що Плотницького оголосили в розшук. Від листопада 2017 року він не очолює самоназвану «ЛНР», оскільки виїхав до Росії після так званого «перевороту».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Переворот в «ЛНР»: штурм «прокуратури» і «гра в хованки» Плотницького

У лютому 2018-го на одному з сепаратистських Youtube-каналів повідомили, що Плотницький перебуває у колонії «Кресты-2» за нецільове використання російської гуманітарної допомоги для «республіки».

Тоді ж цю інформацію в коментарі Громадському спростував Роман Ширшов, член громадської наглядової комісії, яка перевіряє місця утримання:

«Учора ми були в «Крестах-2». Двічі запитували в адміністрації, чи не перебуває ця людина, перевіряли і за прізвищем, і по батькові — по батькові ж рідкісне (Венедиктович — ред.). Але такої людини там точно немає».

За інформацією Громадського, Плотницький наразі перебуває у Воронежі.

Лідера бойовиків «ЛНР» Ігоря Плотницького звинувачують у збитті літака Іл-76 біля Луганського аеропорту та заочно судять у Красногвардійському районному суді Дніпра (на фото — Плотницький на переговорах у Мінську, Білорусь, 19 вересня 2014 року Фото: EPA/STRINGER

Фігурант іншої справи щодо катастрофи Іл-76 — генерал-майора Віктор Назаров. Його визнали винним у 2017 році за статтею «Недбале ставлення до військової служби в бойовій обстановці» і винесли вирок — 7 років тюрми. На думку суду, Назаров знав про небезпеку для екіпажу але все одно дав команду летіти. У 2014 році саме Назаров очолював штаб Антитерористичного центру.

У генерал-майора Віктора Назарова мало що змінилося — він продовжує працювати в Збройних силах України.

2. Чому досі немає остаточних вироків?

Судді у справі Плотницього та двох інших бойовиків постійно просять самовідводи з різних причин: хвороби рідних, конфлікт інтересів начебто через те, що їхні родичі мешкають на непідконтрольній території. За рік після направлення справи до суду, засідання так і не розпочалися.

Адвокат родин загиблих на борту ІЛ-76 Віталій Погосян вважає, що судді бояться брати на себе відповідальність. Він каже, що скаржитиметься на суддів, адже самовідводи і постійне перенесення засідань — це «винесення заздалегідь неправосудного рішення».

Віктор Назаров із вироком 7 років тюрми не погодився і подав апеляцію. У січні 2018 року призначили повторну експертизу обставин катастрофи. Проте за півроку, каже адвокат родин загиблих Віталій Погосян, експертиза так і не відбулася. Після реформування апеляційного суду Дніпропетровської області його скаргу почали розглядати знову.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Справа ІЛ-76: генералів під час війни (не) судять

Генерал-майора Віктора Назарова визнали винним за статтею «Недбале ставлення до військової служби в бойовій обстановці» і винесли вирок — 7 років тюрми (на фото — Віктор Назаров (в центрі) у Києві, 30 червня 2017 року) Фото: Володимир Гонтар/УНІАН

3. Що думають рідні загиблих?

Рідні загиблих військових і членів екіпажу літака Іл-76 вимагають правосуддя вже чотири роки. На судових засіданнях щодо Віктора Назарова вони влаштовують акції, тримаючи в руках фотографії загиблих рідних, й вигукують «ганьба» на адресу Назарова.

У 2017 році разом із вироком генерал-майору суд зобов’язав Міноборони виплатити родинам загиблих по 500 тисяч гривень (задовольнили позови 39 позивачів). Та оскільки рішення суду оскаржене обвинуваченим, захисником та представником Генштабу ЗСУ, ні про яку компенсацію наразі не йдеться.

4. Чи могло бути по-іншому?

Справа Іл-76 порушила в суспільстві дискусію щодо необхідності військових судів, мовляв, тільки суддя такого суду може тверезо оцінити ситуацію, в якій діяли і ухвалювали рішення армійці в умовах війни, хоч і неоголошеної.

Навіть тодішній президент Петро Порошенко одразу після вироку генерал-майору Назарову заявив, що військові суди варто повернути. Сам Назаров з цим також згоден, адже, на його думку, військовий суддя зміг би реально оцінити обставини в Луганській області у 2014 році.

Власну позицію щодо справи ІЛ-76 висловив Громадському й Сергій Дячук, який від 2002-го по 2010 рік був суддею військового суду київського гарнізону:

«Найбільше значення для оцінки має не те, що фактично сталося, а те, що вирішувалося цими діями, якою була мета. Як може врахувати такі особливі обставини цивільна особа, яка не знає, що таке добовий наряд, як хочеться спати вночі, яка не знає, що відчуває людина, коли бере автомат Калашникова? Вона не знає, що таке відповідальність за сотні людей. Я занепокоєний тим, що при розгляді справ можуть не врахувати інші моменти, що мають ключове значення», — пояснив він.

Родичі та друзі загиблих військових і членів екіпажу літака Іл-76 під час показової акції на Майдані Незалежності у Києві, 23 травня 2015 року Фото: Сергій Нужненко/УНІАН

Заочне засудження Плотницького й інших бойовиків правозахисники вважають важливим радше іміджево, насправді ж цей процес позбавлений сенсу. Якщо Україна винесе вирок під час заочного провадження, його не приведуть у дію:

«Ці судові розгляди не потрібні нікому, вони направлені виключно на якісь піар-заходи, соціальні, політичні, для конкретної політичної сили. Вони не потрібні ані потерпілим, ані українському суспільству, ані українській державі, передусім тому, що за рішенням Європейського суду цей вирок не реалізується і не матиме правової сили, Україна з бюджету платитиме за це», — пояснив Громадському юрист і адвокат родин «Небесної сотні» Віталій Титич.

Поділитись: