Під час повернення до Мінська автомобіль посла України в Білорусі Ігоря Кизима оглянули білоруські прикордонники — це порушення Віденської конвенції, яка гарантує недоторканність багажу дипломата.

Про це Кизим розповів в інтерв’ю hromadske.

«Коли я перетинав кордон, повертаючись на власному транспорті з України, мене оглядали. Дивилися мої особисті речі, що взагалі не відповідає дипломатичній практиці», — сказав він.

Так, білоруські прикордонники змусили посла відкрити багажник і показати, що там лежить.

«Я за 27 років роботи жодного разу не стикався з таким ставленням до посла України», — наголосив Кизим.

Що це порушує?

Віденську конвенцію, тобто міжнародне право. Так, стаття 36 каже, що особистий багаж дипломата звільняється від огляду.

Виключенням є лише «серйозна підозра», що дипломат перевозить заборонені речі.

Сам посол також вважає це порушенням міжнародного права, про це він сказав нам в інтерв'ю.

Що кажуть білоруські прикордонники?

Вони опублікували відео з оглядом автомобіля українського посла, повідомляє «Єврорадіо». На ньому можна побачити, що прикордонник справді вимагав відкрити багажник машини Кизима.

Посол України погоджується показати багажник, але наголошує, що з послом Білорусі українські прикордонники поводяться інакше, тому цей огляд матиме наслідки.

«Ми починаємо дипломатичну війну. Ви цього хочете?», — сказав Кизим, додавши, що планує звертатися до білоруського МЗС з відповідною нотою.

Як припускають сам посол та наші партнери з «Єврорадіо», білоруські прикордонники хотіли перевірити, чи не везе Кизим в багажнику людину (можливо, одного з 200 екстремістів з України, які, на думку МЗС РФ та Лукашенка, розхитують ситуацію в країні. Це вже наше припущення).

Білорусько-українські відносини

Після виборів президента в Білорусі, які, очевидно, були сфальсифіковані Олександром Лукашенком, відносини Києва та Мінська суттєво охололи. Наприклад. президент Володимир Зеленський порадив Лукашенку провести нові вибори з незалежними спостерігачами, але в МЗС Білорус нервово відреагували на цю пораду.

Ще гіршими відносини стали після того, як Лукашенко видав затриманих «вагнерівців» Росії, а не Україні. Ми писали про це детальніше тут.

Попри це, на відміну від ЄС, Україна прямо не заявляла про невизнання результатів виборів в Білорусі. Офіційний Київ вирішив зупинити всі контакти з Мінськом і почекати. Зеленський і Лукашенко зараз не спілкуються. Відновити відносити в Україні хочуть тоді, коли це «не шкодитиме репутації України».

Поділитись: