Україна на державному рівні припинила всі контакти з Білоруссю через політичну кризу в країні. Відносини відновлять, коли це не шкодитиме репутації України.

Про це міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив в ефірі програми «Право на владу».

«У нас усі процеси та контакти з Білоруссю на паузі. Ми стежимо за розвитком ситуації. Коли переконаємося, що контакти не нестимуть репутаційних, політичних, моральних втрат для України, їх відновлять», — заявив Кулеба.

Він додав, що президенти Володимир Зеленський та Олександр Лукашенко востаннє спілкувалися перед виборами у Білорусі, тобто до 9 серпня. Після виборів контактів не було і найближчим часом не планується.

Зазначимо, що Зеленський та Лукашенко зустрічалися у жовтні 2019 року, а останню телефонну розмову провели 5 серпня, за даними Офісу президента. Тоді обговорювали питання про екстрадицію «вагнерівців». Ми писали про це детальніше тут. Якщо коротко: найманців «Вагнера» Лукашенко передав Росії, а Україну звинувачує в дестабілізації ситуації в країні за допомогою найманців.

Що це означає?

Згодом Кулеба пояснив, що не йдеться про розрив дипломатичних відносин із Білоруссю. Це означає, що Україна припиняє офіційні зустрічі та спільні підготовки до міжнародних подій. Посол України в Білорусі продовжить виконувати свої обов'язки в Україні, адже його викликали до консультацій. Посольство в Білорусі також продовжить працювати.

Як Україна відреагувала на вибори в Білорусі?

Українське Міністерство закордонних справ спершу прямо не заявило про невизнання виборів. Там написали, що офіційні результати виборів президента Білорусі «не викликають довіри в білоруському суспільстві». МЗС сподівається, що влада розслідує жорстоке поводження з протестувальниками та розпочне діалог.

Згодом Україна вперше в історії відкликала з Білорусі посла для консультацій.

Також Україна приєдналася до заяви ЄС, яка не визнає вибори в Білорусі чесними та зазначає, що вони не відповідали міжнародним стандартам.

Які відносини між Україною та Білоруссю?

Президент Зеленський в інтерв’ю Euronews порадив незмінному президенту Білорусі Олександру Лукашенку провести повторні вибори. На думку українського президента, якщо результати перших виборів, озвучені ЦВК, несфальсифіковані, тоді Лукашенку немає чого боятись, і нові вибори підтвердять його перемогу.

Щоправда, не дуже такій пораді зраділи у білоруському МЗС. Там нагадали, що Україна — не лише начебто причетна до розхитування ситуації в Білорусі, а й братня країна, від якої Мінськ чекає порозуміння, але так і не дочекався. А ще вважають, що «політичні експерименти» (читай майдани) в Україні призвели до невтішних для українців результатів.

Також на сайті Лукашенко 24 серпня з'явилося привітання з Днем Незалежності України. Водночас в Офісі президента на сайті не вказували про це привітання.

Що відбувається в Білорусі?

У країні 9 серпня відбулися вибори президента. За остаточними й офіційними результатами, перемагає чинний глава держави Олександр Лукашенко (на посаді вже 26 років) з 80,1% підтримкою виборців. За опозиційну кандидатку Світлану Тіхановську начебто проголосували 10,1%.

Незгодні з результатами виборів переконують, що їх сфальсифікувала чинна влада, і щодня з 9 серпня виходять на акції протесту, а на частині підприємств страйкують робітники.

Поділитись: