Білоруські силовики проводять масові обшуки в журналістів та правозахисників. З'ясовують, як «фінансували протести»

У журналістів і правозахисників в різних містах Білорусі вранці 16 лютого силовики почали масові обшуки. Так з’ясовують «обставини фінансування протестної діяльності».

Про це пише «Наша Ніва».

«До мене ломляться у двері. Тримайся, колеги. Ми нічого не порушуємо», — заявив близько 7:30 прессекретар Білоруської асоціації журналістів (БАЖ) Борис Горецький. Він розповів, що силовики заглянули навіть в холодильник.

Згодом голова БАЖ Андрій Бастунець також повідомив, що до нього «прийшли». «Невідомі» ломилися і до заступника голови організації Олега Агєєва. Обшуки відбулись і в офісах асоціації.

Одночасно міліціонери проводили обшук в офісі позбавленого реєстрації правозахисного центру «Весна».

Силовики прийшли і до гомельських журналістів Лариси Щіряковой і Анатолія Готовчиц. У Могильові обшук проводили у квартирі журналіста-фрілансера Алеся Буракова-молодшого і Алеся Буракова-старшого, пише «Весна».

Повідомляється, що відбуваються обшуки і у правозахисників Олексія Колчина і Бориса Бухеля (Могильов), Володимира Телепуна (Мозир), Олени Маслюкової (Світлогорськ), Андрія Полуди.

Обшук провели у прессекретарки «Білоруського Будинку прав людини імені Бориса Звозкова» Євгенії Паращенко.

Обшуки у волонтерів, журналістів та правозахисників вранці відбувались також у Мінську, Бресті, Гомелі, Вітебську та Річиці.

Як пише TUT.by, обшуки проводять в людей, у яких немає жодного процесуального статусу у кримінальних справах. Наразі відомо також про одного затриманого після обшуків — правозахисника Дмитра Соловйова.

Пізніше Слідчий комітет Білорусі заявив, що обшуки проводили в межах кримінальної справи щодо організації і підготовки дій, що грубо порушують громадський порядок, або активної участі в них.

«В рамках попереднього розслідування з метою встановлення обставин фінансування протестної діяльності наслідком ініційовано проведення обшуків в організаціях, що позиціонують себе як правозахисні», — йдеться у повідомленні силовиків.

Яка ситуація у Білорусі?

Із серпня 2020 року в країні відбуваються масові протести через оголошені результати президентських виборів. За даними ЦВК, перемогу з великим відривом здобув Олександр Лукашенко. Однак протестувальники не визнають цих результатів і вимагають визнати опозиціонерку Світлану Тіхановську легітимною президенткою Білорусі.

Попри масові мітинги та акції по всій країні, 23 вересня Лукашенко «по-тихому» провів інавгурацію та знову зайняв пост президента. А протестувальників силовики жорстко розганяють, затримують і загалом переслідують, зокрема й кримінальними справами. Низка країн Євросоюзу, а також Велика Британія, США, Канада не визнали легітимність Лукашенка, ввели санкції проти білоруської влади та закликали до нових виборів.

Україна також не визнала легітимності Лукашенка та на державному рівні припинила всі контакти з Білоруссю через політичну кризу в країні. Міністерство закордонних справ України також заявило, що офіційно не називатиме Лукашенка президентом Білорусі.