На сцені Національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка у Києві 6 та 7 листопада відбулись покази вистави «Burning Doors» Білоруського вільного театру. Вистава пройшла під гаслом #SaveOlegSentsov із вимогою звільнити незаконно засудженого в Росії українського режисера Олега Сенцова.

«Це дуже чітко продумана робота-маніфест, яка демонструє оголений нерв великого протесту всередині особистості проти несправедливості та тиранії, відстоюючи просте бажання будь-якої людини спокійно висловлюватися, мати свою думку, говорити правду і творити», — заявив міністр культури Євген Нищук.

У виставі «Burning Doors» відображено історію українського політв'язня Олега Сенцова, російської активістки Марії Альохіної та російського художника Петра Павленського.

«Перед нашими акторами стояло надзвичайне завдання дійти до фізичного краю і передати глядачам через театральну постановку, що таке тортури. Через художні рішення глядач відчуває, що у певній сцені кат програє жертві: він виснажується, катуючи бранця», — розповів режисер вистави Микола Халєзін.

Ініціатор показу вистави в Києві — вокаліст гурту «Бумбокс» Андрій Хливнюк. Він з 2015 року співпрацює з Білоруським Вільним Театром. У виставі звучить музика гурту «Бумбокс».

Проект реалізували за підтримки Українського Культурного Фонду. Прибуток від продажу квитків передадуть сім’ям політв’язнів.

Кадр із постановки «Burning Doors»
Фото: Фото надані Білоруським вільний театром

Головна мета показу вистави — привернути увагу світової спільноти до неможливості політичних переслідувань у 21-му столітті.

Білоруський Вільний Театр — це незалежна трупа театральних акторів, що не має власної сцени чи адреси. Репетиції та виступи часто проходять в закритому форматі в особистих квартирах через небезпеку політичного тиску та переслідувань. Після президентських виборів 2010 року в Білорусі театр був змушений перебратися до Великобританії. Водночас митці сьогодні успішно виступають на різноманітних майданчиках по всьому світу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вистава «Burning Doors»: як гурт «Бумбокс» і театр об’єдналися на підтримку Олега Сенцова.

25 жовтня 2018 року політв’язень Сенцов став лауреатом правозахисної премії імені Сахарова. Сенцов став першим в історії українцем, який здобув цю нагороду. Постійний представник України в Раді Європи Дмитро Кулеба заявив, що це може стати поштовхом для його звільнення. З цим згодна сестра Олега — Наталія Каплан.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Місто, куди немає дороги: фоторепортаж з Лабитнангі, де утримують Олега Сенцова

Українського режисера Олега Сенцова та активіста Олександра Кольченка затримали в Криму 10 травня 2014 року. Їх звинуватили в підготовці терактів, засудивши Кольченка до 10, а Сенцова — до 20 років позбавлення волі. Разом з ними також затримали Геннадія Афанасьєва та Олексія Чирнія. Афанасьєва у 2016-му році обміняли, Чирній надалі перебуває у колонії у місті Шахти Ростовської області.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Етапом через пів-Землі: історія ув'язнення Сенцова і Кольченка» — документальний фільм Громадського.

Олег Сенцов оголосив голодування з вимогою звільнити усіх політв'язнів Кремля. Він тримався 145 днів. Сенцов заявив про припинення голодування з 6 жовтня через загрозу примусового годування.

Як повідомила сестра Сенцова, навіть після припинення голодування залишається загроза його смерті.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Режисер вистави «Burning Doors»: «Давайте поговоримо про катування»

/Діана Ландсберг

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile