Більше як половина українців готова довірити військовим владу в повоєнний період — опитування

Політична сила, якій можна довірити владу в повоєнний період, може з’явитись із середовища військових — так вважає 51% українців.

Про це свідчать результати опитування соціологічної служби «Центр Разумкова».

Такої думки дотримуються 60% опитаних на заході України, 50% — у центрі, 49% — на півдні та 42% — на сході.

Водночас 26% респондентів вважають, що політична сила, якій можна довірити владу, з’явиться з уже наявних партій.

24% гадають, що таку партію можуть створити волонтери, 18,5% — представники громадянського суспільства, 17% — гуманітарна та технічна інтелігенція, 8% — бізнес.

На заході країни дещо частіше порівняно з іншими регіонами відповідають, що сила, якій варто довірити владу, може з’явитися з уже наявних політичних партій або з волонтерського середовища, зазначають автори дослідження.

Нагадаємо, згідно із цим опитування «Центра Разумкова», серед державних і суспільних інститутів українці найчастіше висловлюють довіру Збройним силам України — їм довіряють 93%. Водночас політичним партіям висловлюють недовіру 68% опитаних.

Довіра до політиків, посадовців та громадських діячів

Серед політиків, посадовців та громадських діячів респонденти найчастіше висловлювали довіру до:

  • президента Володимира Зеленського (81%);
  • голови Миколаївської обласної військової адміністрації Віталія Кіма (71%);
  • волонтера Сергія Притули (55%);
  • радника голови Офісу президента Михайла Подоляка (52%);
  • секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олексія Данілова (52%).

Водночас більшість опитаних не довіряють народній депутатці Юлії Тимошенко (78%), народному депутатові Юрію Бойко (76%), п’ятому президентові України Петру Порошенко (71%) та колишньому радникові Офісу Президента України Олексію Арестовичу (65%).

Про опитування

Соціологи з 5 до 11 липня 2023 року опитали 2017 респондентів віком від 18 років методом face-to-face у 22 областях і місті Києві (у Запорізькій, Миколаївській, Харківській, Херсонській областях — лише на тих територіях, що контролюються урядом України та на яких не ведуться бойові дії).

Опитування проводилося за стратифікованою багатоступеневою вибіркою із застосуванням випадкового відбору на перших етапах формування вибірки та квотного методу відбору респондентів на заключному етапі (коли здійснювався відбір респондентів за статево-віковими квотами). Структура вибіркової сукупності відтворює демографічну структуру дорослого населення територій, на яких проводилось опитування, станом на початок 2022 року (за віком, статтю, типом поселення).

Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Разом із тим, додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідками російської агресії, зокрема, вимушеною евакуацією мільйонів громадян.