Біля АЕС «Фукусіма» не знайшли значної кількості тритію після скидання води зі станції

Атомна електростанція «Фукусіма-Даїчі»
Атомна електростанція «Фукусіма-Даїчі»Tokyo Electric Power Co. (TEPCO) / Wikimedia Commons

Проби морської води, взяті навколо японської АЕС «Фукусіма» після скидання очищеної води зі станції, виявилися безпечними. Концентрація тритію там була нижчою за межу виявлення.

Про це пише NHK.

Проби води взяли із 10 місць на відстані 3 кілометрів від АЕС «Фукусіма» через кілька годин після початку скидання води, яке відбулося 24 серпня. Японська електроенергетична компанія TEPCO, відповідальна за моніторинг вод навколо АЕС, оголосила, що концентрація тритію на всіх точках була нижчою за 10 бекерелів на літр, що є нижньою межею концентрації, яку можна виявити.

Компанія оголосила, що приблизно протягом місяця після початку скидання води буде щодня відбирати в 10 точках навколо АЕС проби морської води та аналізувати концентрацію тритію.

Міністерство охорони навколишнього середовища Японії також відправило чотири судна вранці 25 серпня, щоб розпочати збір проб морської води з 11 місць у радіусі приблизно 50 км від АЕС. Міністерство планує оприлюднювати зібрані дані щотижня протягом приблизно трьох місяців.

За дорученням Агентства рибного господарства Японії науково-дослідний інститут також провів інспекцію в зоні відбору проб для моніторингу рівня концентрації радіоактивних матеріалів у рибі. Результати тестів мають опублікувати пізніше.

Що передувало?

24 серпня Японія почала скидати очищену воду з АЕС «Фукусіма» в океан. Це необхідно для виведення станції з експлуатації через понад 12 років після того, як вона була зруйнована землетрусом і цунамі. Коли у 2011 році на трьох енергоблоках «Фукусіми» розплавилося ядерне паливо, станцію охолоджували морською водою. Досі у понад 1000 резервуарах зберігається 1,34 мільйона тонн цієї води.

Щоб спустити воду в океан, її обробили за допомогою системи, яка здатна видалити більшість радіонуклідів, окрім тритію. Тому, окрім цього, воду з АЕС розбавляють ​​морською водою у концентрації 1 до 40 та скидають через підводний тунель 1 кілометр від станції. Перший етап передбачає скидання близько 7800 тонн очищеної води впродовж 17 днів. Загалом процес триватиме близько 30 років або більше.

Перед початком скидання МАГАТЕ зробило висновок, що такий план скидання води відповідає світовим стандартам безпеки та матиме «незначний» вплив на людей і навколишнє середовище.

Утім, низка країн-сусідів Японії, екоактивісти та рибалки висловили занепокоєння. На тлі початку скидання води в Японії та ще низці країн відбулися акції протесту.

Китай у відповідь повністю заборонив імпорт морепродуктів з Японії. Утім, його звинуватили в лицемірстві та використанні інциденту для розпалювання антияпонських настроїв: учені відзначили, що атомні електростанції Китаю випускають стічні води з вищим рівнем тритію, ніж у викидах «Фукусіми». Японія на засіданні G20 подала скаргу Китаю через заборону імпорту японських морепродуктів.