Блінкен і лавров коротко поспілкувалися на зустрічі G20 в Індії. Про що говорили?

Міністр закордонних справ росії сергій лавров (ліворуч) та Держсекретар США Ентоні Блінкен на саміті G20 в Індії, 2 березня 2023 року
Міністр закордонних справ росії сергій лавров (ліворуч) та Держсекретар США Ентоні Блінкен на саміті G20 в Індії, 2 березня 2023 рокуOlivier Douliery / Pool Photo via AP

Держсекретар США Ентоні Блінкен провів коротку розмову з міністром закордонних справ росії сергієм лавровим на полях зустрічі «Великої двадцятки» (G20) у Нью—Делі. Це вперше вони поговорили віч—на—віч з початку повномасштабної війни в Україні.

Про це пишуть AP та BBC.

У Держдепі розповіли, що розмова тривала менше ніж 10 хвилин. Блінкен сказав лаврову, що росія повинна звільнити ув’язненого громадянина США Пола Вілана та поновити участь у Договорі про стратегічні наступальні озброєння (СНО-3, або New Start). За даними ЗМІ, Блінкен також запевнив лаврова у подальшій підтримці України Сполученими Штатами.

Міністерство закордонних справ росії заявило, що лавров і Блінкен розмовляли «на ходу», але не проводили переговори. Сам лавров у розмові з журналістами спілкування з Блінкеном не згадав.

Востаннє Блінкен і лавров особисто зустрічались у Женеві в січні 2022 року напередодні повномасштабного вторгнення росії, де Блінкен попереджав про наслідки для рф у разі здійснення наступу. Минулого літа Блінкен також говорив із лавровим телефоном про пропозицію США щодо звільнення затриманих у росії американців Пола Вілана та Брітні Ґрінер. Останню звільнили в обмін на ув'язненого російського торговця зброєю Віктора Бута, але Вілан залишається під вартою в росії.

Про зустріч

2 березня у Нью-Делі, Індія, відбулась одноденна зустріч міністрів закордонних справ країн «Великої двадцятки». Міністр закордонних справ Індії заявив, що зустріч завершилася без консенсусу щодо війни в Україні через «розбіжності, які не можуть примирити».

Так, Китай і росія виступили проти двох пунктів, взятих із попередньої декларації G20 на Балі минулого року. У них зазначено, що війна в Україні спричиняє величезні людські страждання, водночас загострюючи вразливість глобальної економіки та необхідність дотримання міжнародного права. А також те, що застосування або загроза використання ядерної зброї є неприпустимими.

Держсекретар США заявив, що зустріч була затьмарена неспровокованою та невиправданою війною росії, глава МЗС рф звинуватив Захід у «шантажі та погрозах». Врешті Індія заявила, що за підсумками зустрічі спільної заяви не буде.