Бойовики «ЛНР» заявили, що провели «слідчі дії» з Протасевичем і знайшли «докази» його причетності до війни
Бойовики «ЛНР» заявили, що під час «слідчих дій» у Білорусі зі співзасновником Telegram—каналу NEXTA Романом Протасевичем знайшли «докази» його участі у війні на Донбасі. Вони хочуть звертатись у міжнародні суди.
Про це повідомив «генеральний прокурор ЛНР» Сергій Горенко, цитує російське агентство «ТАСС»
«Отримані свідчення Романа Протасевича дозволили значно просунутися в розслідуванні порушеної нашим наглядовим відомством у травні поточного року кримінальної справи», — сказав Горенко.
Він розповів, що бойовики збирали «докази» разом із білоруськими правоохоронцями. Тепер із цими матеріалами вони планують звертатись у Європейський суд із прав людини та Міжнародний кримінальний суд.
За словами «генпрокурора», отримана інформація нібито підтверджує, що Протасевич був залучений у діяльність полку «Азов» і причетний до «звірських убивств мирних громадян» на Донбасі.
Що каже українська влада?
В МЗС України нам у коментарі повідомили, що проведенням «слідчих дій» у Білорусі Росія намагається надати бойовикам суб’єктності: «Фактичний контроль на тимчасово окупованих територіях у Луганській області здійснює окупаційна адміністрація Російської Федерації».
«Росія не втрачає шансу позбавити Білорусь суверенітету й максимально її затягнути у свій геополітичний порядок денний. Таке зближення безумовно посилює ризики для України. І воно буде враховане під час ухвалення нашою державою подальших рішень із захисту інтересів національної безпеки», — зазначили у відомстві.
Там додали, що посольство України в Мінську звернулося до білоруської влади з вимогою надати офіційні пояснення.
Що передувало?
У «ЛНР» порушили справу щодо Протасевича ще 27 травня. Його підозрюють в участі у бойових діях на Донбасі у складі батальйону «Азов». Про це говорив і очільник Комітету державної безпеки Білорусі Іван Тертель. Він казав, що Роман Протасевич «відповідає визначенню терориста» та «бойовика-найманця».
Натомість засновник і перший командир полку «Азов» Андрій Білецький відповів, що Протасевич був у зоні бойових дій не як військовий, а як журналіст.
А 1 червня «Генеральна прокуратура ЛНР» звернулася до Білорусі з проханням видати Протасевича «для проведення слідчого експерименту». Того ж дня самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що не проти, щоб бойовики допитали опозиціонера, але на території його країни.
Затримання Протасевича
23 травня в Мінську затримали білоруського опозиціонера й співзасновника опозиційних білоруських Telegram-каналів Романа Протасевича. Він перебував на літаку Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса.
Під час прольоту над територією Білорусі тамтешні диспетчери повідомили про ймовірне мінування борту. Літак у супроводі винищувача сів в аеропорту Мінська. Там під час повторного огляду пасажирів затримали Протасевича, а також його дівчину, громадянку Росії Софію Сапегу. Її заарештували на два місяці за звинуваченнями в кримінальних правопорушеннях.
Вимушену посадку літака й затримання Протасевича засудили європейські політики, США й Україна. Країни ЄС і Велика Британія вирішили закрити своє небо для білоруських літаків. Україна припинила авіасполучення з Білоруссю з 26 травня.
- Поділитися: