Будь-які рішення суддів на окупованих територіях — фікція. Їхні справи передали до судів, підконтрольних Україні

З початку повномасштабної війни за розпорядженням голови Верховного суду 100 судів змінили свою територіальну підсудність. Їхні справи були передані до інших судів, які продовжують їхній розгляд і приймають позовні заяви.

Про це повідомив голова Верховного суду Всеволод Князєв в інтервʼю «Укрінформу».

За його словами, на підконтрольних українському уряду територіях правосуддя здійснюється в загальному режимі. У звільнених від окупації регіонах суди поступово відновлюють роботу, більшість із них уже відкриті. У решті зараз ремонтують будівлі.

Князєв каже, що міжнародні проєкти допомагають у придбанні комп’ютерної техніки та меблів, які викрали російські окупантами. Судді здебільшого власним коштом відновлюють приміщення судів.

Водночас є суди, які зруйновані вщент. Це, наприклад, Бородянський районний суд, від приміщення якого нічого не залишилося. Для нього вже підшукали інше приміщення, в якому будуть спроби розмістити хоча б частину роботи цього суду, щоб відновити приймання заяв і розгляд термінових справ.

А як щодо суду на окупованих територіях?

Голова Верховного суду, користуючись наданими йому на час воєнного стану повноваженнями, передає підсудності справ з окупованих територій до судів, які перебувають на неокупованих територіях.

Станом на сьогодні за розпорядженням Князєва 100 судів змінили свою територіальну підсудність. Їхні справи були передані до інших судів, які продовжують їхній розгляд, приймають позовні заяви тощо.

«Тобто навіть жителі окупованих територій мають доступ до українського суду, просто зараз ці справи розглядаються іншим судом, а не тим, який перебуває під російською окупацією», — зазначив він.

Судді-колаборанти

Голова Верховного суду розповів про окремі випадки, коли судді вступають у колаборацію з окупантами. Водночас наголошує, що майже всі судді, за винятком окремих зрадників, виявили бажання перевестися на підконтрольну територію України.

«Зараз відбувається процес переведення цих суддів з окупованих територій в інші суди, які перебувають на територіях, що контролюються українською владою. За можливості, судді виїжджають з окупованих територій, і я їх призначаю в ті суди, де вони продовжують працювати на території України», — зазначив він.

Князєв наголошує, що правоохоронці відкривають кримінальні справи щодо суддів-колаборантів. Їх уже мали б відсторонити від здійснення правосуддя, але проблема в тому, що Вища рада правосуддя, яка має такі повноваження, наразі не працює.

Відповідно, судді-колаборанти продовжують отримувати зарплату. Після завершення процедури переведення суддів з окупованої території, як вважає очільник ВСУ, Державна судова адміністрація ухвалить рішення про припинення виплат.

Судді-колаборанти, як переконує Князєв, не можуть виносити судові рішення, бо діяльність тих судів, які перебувають на окупованих територіях, припинена за його розпорядженням.

«Це означає, що всі рішення, які будуть винесені такими судами — без огляду на те, чи "іменем України" там буде зазначено, чи "іменем російської федерації" — це фікція, це нікчемні документи, які нашою державою не визнаються, і це є злочином з боку відповідної особи», — наголосив він.