Буданов розповів деталі, як заблокованій «Азовсталі» доставляли допомогу та свіжі сили
Україна доставляла силам у заблокованій «Азовсталі» в Маріуполі додаткову зброю, продовольство та навіть військових. Загалом туди літали 16 гелікоптерів, але 2 з них збили окупанти.
Про це повідомив голова Головного управління розвідки Міністерства оборони Кирило Буданов в інтерв'ю The War Zone.
Загалом було 7 вильотів вертольотів Мі-8. Зазвичай летіли по два гелікоптери, одного разу — відразу чотири. Під час п'ятого та сьомого вильотів окупантам вдалося збити один український гвинтокрил. Також росіяни знищили один з гелікоптерів, який прибув на допомогу збитому.
Завдяки цим вильотам захисникам «Азовсталі» вдалося доставити зброю, боєприпаси, медикаменти, продовольство та 72-х бійців з полку «Азов». Коли саме ці гелікоптери летіли та скільки під час цих вильотів загинуло людей, Буданов не уточнив.
Він зазначив, що ці операції були сплановані й проводилися під егідою Головного управління розвідки Міноборони України.
Що передувало?
Президент України Володимир Зеленський казав, що під час надання допомоги заблокованій «Азовсталі» багато українських льотчиків загинули. «Багато тижнів льотчики на вертольотах знали, що 90% не повертаються… Уявіть, що робили ці люди. Вони летіли туди давати їм їжу, воду, зброю та забирали поранених. Ми втратили багатьох льотчиків. Вони абсолютно героїчні», — наголосив Зеленський.
Згодом про допомогу «Азовсталі» розповів і засновник полку «Азов» Андрій Білецький. «Спочатку все було добре. А під кінець зрозуміло, що ворог розвивається, дивиться, він розуміє, що в Маріуполь прориваються вертольоти. У цих спробах треба насамперед виділити героїзм і максимальний професіоналізм українських льотчиків», — сказав він.
Білецький зауважив, що в жодному історичному фільмі, як-от «Падіння "Чорного яструба"», американці не дозволяли собі входити більш ніж на сотню кілометрів у глибоко ешелоновану систему протиповітряної оборони під час патрулювання винищувачів окупантів у повітрі. Мовляв, таких операцій ніколи в історії людства не було.
За його словами, усім було важко летіти, але найважче першому й тим, хто вже знав, що росіяни вирахували трасу польоту і розташували у відповідний спосіб засоби ППО. «Вони летіли, чітко розуміючи, що вірогідність [загинути] просто величезна. Але вони летіли, бо розуміли, що там помирають наші», — наголосив командир «Азову».
Яка ситуація з захисниками Маріуполя?
Після кількох місяців протистояння з росіянами українські військові вийшли з території заводу «Азовсталь», куди окупанти прорвалися 4 травня.
Завдяки бійцям з «Азовсталі» Україна отримала критично необхідний час на формування резервів, перегрупування сил та одержання допомоги від партнерів. У Генштабі ЗСУ повідомили, що вище військове командування віддало наказ командирам підрозділів на «Азовсталі» зберегти життя особового складу.
16 травня до тимчасово окупованого Новоазовська із заводу евакуювали 53 важкопоранених українських бійців, ще 211 бійців евакуювали через гуманітарний коридор до тимчасово окупованої Оленівки. 17 травня Reuters із посиланням на свідка повідомило, що щонайменше ще сім автобусів з українськими військовими виїхали з «Азовсталі».
У Міноборони заявляли, що врятованих українських бійців обміняють на російських військовополонених. Водночас там наголошують, що операція з порятунку триває, тож її деталей не розголошують.
За даними британської розвідки, з «Азовсталі» вийшли приблизно 1700 українських військових, проте українська влада ці дані не коментує.
- Поділитися: