20 вересня понад 2 мільйони людей планували штурмувати так звану «Зону 51» — територію надсекретної бази Військово-повітряних сил США. Принаймні стільки охочих заявили про свої наміри у Facebook-групі Storm Area 51, They Can't Stop All of Us. Чимало з них справді вірять, що саме тут відбуваються таємні дослідження інопланетних мешканців, що якимось чином потрапили на Землю. Первісна ідея не була серйозною, — каже ініціатор події. Але те, яких масштабів вона набула, тепер лякає і правоохоронців, і владу штату. Що таке «Зона 51» та до чого може призвести її штурм?

Що мільйони людей шукають у «Зоні 51»?

Напередодні призначеної дати штурму у маленькі містечка Рейчел та Хайко в окрузі Лінкольн на півдні штату Невада, що розміщені поблизу бази, почали з’їжджатися люди.

Тут 20 вересня було заплановано два масштабні фестивалі Alienstock і Storm Area 51 Basecamp, в основі обох — штурм «Зони 51». Обом фестивалям вже дали дозвіл на проведення, втім згодом другий усе ж скасували. 

Для розуміння: сумарне населення містечок — лише 173 людини, а приїхати сюди можуть тисячі або й мільйони людей. Фестиваль стартував в ніч на 20 вересня. Зранку в п’ятницю близько 75 людей приїхали до воріт секретної бази: двох із них затримали через спробу потрапити на територію.

Головний інтерес для охочих штурмувати зону полягає в історіях про наявність там справжніх прибульців. 

Наприклад, відомим є твердження, що на території військової бази можна побачити космічний корабель прибульців і нібито навіть тіла його пілотів, які потерпіли аварію у Розвеллі, штат Нью-Мексико, у 1947 році. Натомість уряд США будь-які згадки про космічний корабель заперечує і зазначає: це був лише метеозонд. Дехто все ж наполягає, що бачив НЛО над базою або неподалік від неї. Інші — що навіть були викрадені прибульцями, але незабаром повернені на Землю.

Ще в 1989 році вчений Роберт Лазар у телеефірі заявив, що працював над дослідженням прибульців у «Зоні 51». Він стверджував, що на власні очі бачив медичні фотознімки інопланетних створінь, і наполягав, що уряд США справді використовував базу для вивчення НЛО. Згодом «Зону 51» почали асоціювати із прибульцями, зокрема, завдяки науково-фантастичним фільмам, як-от «Секретні матеріали».

Звідки взялась ідея штурмувати секретну військову базу? Чотири місяці тому подію у Facebook, присвячену штурму «Зони 51», нібито жартома створив 20-річний каліфорнійський студент Метті Робертс. Він закликав охочих приєднуватись і зауважив: великий натовп не здатна буде стримати жодна охорона. 

Військові попередили, що у разі спроби потрапити на територію бази мають право стріляти в порушників. «Ми можемо бути швидшими, аніж їхні кулі. Нумо поглянемо на прибульців!», — відповів Робертс. У своєму першому пості він написав, що, потрапивши в середину, кожен сам зможе пересвідчитися, що історії про вивчення прибульців — це не вигадка.

Втім, до ідеї не одразу поставилися серйозно. 

«Коли я дізналась, я сприйняла це так само, як усі. Коли третя або четверта людина сказала мені, що планується, я засміялась: ну-ну, успіхів! Тобто я думала, що це жарт. Я була певна, що ніхто не буде настільки дурним, аби прямувати в зону, але вгадайте, хто помилявся?», — зазначає Конні Вест, менеджерка рейчельського кафе Little A'le'inn, єдиного на два містечка. 

Але коли кількість ймовірних небажаних відвідувачів перевищила два мільйони, влада штату почала остерігатися гуманітарної катастрофи.

Протестувальники збираються біля військової бази, відомої як «Зона 51». На плакаті напис: «Врятуйте прибульців від уряду»
Фото:

Сторінка Bethany Bennett у фейсбук

Що взагалі таке «Зона 51» і що там можна знайти?

«Зона 51» — це популярна назва надсекретної військової бази США, яка розташована на місці висушеного озера Грум у Неваді, за 85 кілометрів на північ від Лас-Вегаса. На базі зараз постійно перебуває близько 1500 військових, при цьому цивільним наближатися до неї заборонено — про це свідчать попереджувальні знаки, озброєна охорона та система камер спостереження. Будь-яка зйомка бази не дозволена, політ над нею (зокрема дронів) — теж, втім у мережі можна побачити чимало супутникових знімків із зображенням секретного об’єкта.

Секретна база розташована поблизу ще двох об’єктів з обмеженим доступом — це військові полігони у Неваді, де у 1950-1990-х роках випробовували ядерну зброю. В 1955 році році, якраз під час Холодної війни між США та СРСР, базу створили як випробувальний центр для американських авіаційних потужностей, зокрема літаків U-2 і SR-71 Blackbird. 

Загалом площа зони складає близько 1,2 мільйона гектарів. Як зазначають у військово-повітряних силах США, зона є «гнучким, реалістичним та багатоплановим простором для розробки тактики випробувань та підвищення кваліфікації військових».

До 2013 року «Зона 51» була дуже секретним об’єктом — експрезидент США Барак Обама був одним з перших, хто публічно згадав про неї. Офіційної інформації про те, що зараз відбувається там, небагато. Вважається, що американські військові продовжують використовувати базу для розробки наднових літаків. 

Американська журналістка Енні Якобсен, яка у 2011 році випустила книгу «Зона 51: історія надсекретної американської військової бази без цензури», розповіла BBC, що на території бази зараз розробляються найновіші шпигунські програми у світі, зокрема із застосуванням безпілотників.

Щодо мотивів двох мільйонів людей штурмувати зону колишній співробітник міністерства оборони Великої Британії Нік Поуп зазначив: «Я не думаю, що це дуже серйозна спроба звільнити прибульців, але це ніби висловлення розчарування людей щодо позиції уряду. Люди відчувають, що їм брехали упродовж 70 років, і вони хочуть якимось чином випробувати реакцію уряду у такий спосіб. Раптом стало модно говорити про це. Професори про це говорять, Конгрес, люди, навіть президент».

Чи правда, що штурмувати зону небезпечно?

Менш ніж за тиждень до очікуваного штурму двоє громадян Нідерландів спробували потрапити на територію «Зони 51» і були заарештовані. 

20-річний Тіс Гранцер — зірка нідерландського YouTube — та його 21-річний друг Говерт Чарльз Вільгельм визнали себе винними у спробі проникнути на військову базу. Водночас зазначили, що «не хотіли створювати жодних проблем, але усе трохи вийшло з-під контролю». Хлопці запевнили, що не мали намірів брати участь у штурмі «Зони 51» 20 вересня.

Напередодні запланованого штурму не лише експерти, а й натхненники ідеї почали бити на сполох. Метті Робертс заявив, що його жарт вийшов із-під контролю і розірвав угоду із безпосередніми організаторами фестивалів. Самі ж вони заявили, що здатні прийняти не більше 5 тисяч людей, продавали квитки вартістю 51 доллар кожен та пропонували розміщення у палатках та фургонах за додаткову плату. Та якщо приїдуть усі, хто планував, у містечках просто станеться гуманітарна катастрофа. 

Без жартів ідею сприймають і у військово-повітряних силах США. Там зазначили, що «”Зона 51” є відкритим тренувальним майданчиком для американських ВВС, тож ми не радимо нікому намагатися потрапити до району проведення навчань». І додали, що будь-яка спроба пробратися на територію є реально небезпечною для життя. Шериф округу Лінкольн наголосив: за спробу проникнути в зону люди ризикують бути затриманими та отримати штраф у тисячу доларів.

Запланований штурм зони має стати неабияким викликом для місцевої поліції та інфраструктури. Влада округу Лінкольн вже підготувала необхідні документи для оголошення надзвичайного стану. А в район запланованого фестивалю попередньо направили 150 правоохоронців та 300 медиків з інших частин Невади. За кілька днів до ймовірного штурму повітряний простір поблизу бази перекрили і будь-які зйомки, зокрема з дронів, заборонили.

Поділитись: