УКРАЇНА

Бути трансгендером в Україні: коментарі лікарів та експертів

1 жовтня, 2018 14:31
УКРАЇНА/Бути трансгендером в Україні: коментарі лікарів та експертів
Зберегти
Вигляд
lead
Щоб змінити стать в Україні, спершу необхідно отримати психіатричний діагноз транссексуалізм, відтак — дозвіл на гормонотерапію й оперативне втручання, і лише після цього змінювати документи. Так званий процес «переходу» донедавна з усіма формальностями займав щонайменше 2 роки.

Як в Україні стати трансгендером, з якими проблемами стикаються такі люди і як їх долають — про це Громадське поговорило із сімейною лікаркою Дариною Дмитрієвською та лікаркою-психіатром Оленою Тараненко. Також власним досвідом поділився Фріц фон Кляйн (Фрідріх Чернишов) — незалежний гендерний експерт.


Що перешкоджає українському суспільству розуміти питання трансгендерності? І як правильно розповідати про цю проблему?

Фріц фон Кляйн​: У нас все починається з мови, бо навіть не виробили коректну лексику, не кажучи вже про якісь наступні кроки. Якщо в нас таке ставлення до базових речей, то що можна казати, наприклад, про просування владними сходинками.

На жаль, більшість трансгендерних людей в Україні — на межі бідності, адже це люди, які часто не мають роботи, які кидають навчання, тому що документи закривають будь-які можливість. До того ж, на жаль, часто батьки відмовляються від молодих трансгендерних людей, тому вони змушені кидати навчання й заробляти гроші.

Олена Тараненко: Варто почати з пояснення понять: є трансгендерність, а є гендерна дисфорія. Трансгендерність — це невідповідність біологічної статті гендеру (а гендер — це соціальне поняття). А гендерна дисфорія — це радше клінічне розуміння, коли в людини не збіглися біологічна стать і гендер, що викликає дискомфорт. Людина намагається вирішити проблему, зокрема, завдяки зміні зовнішності, зміні документів.

Дарина Дмитрієвська: Лікарі мають дуже мало інформації, часто  не розуміють проблематики, але їм важливо донести, що такі пацієнти [трансгендери] є, і вони можуть мати такі ж самі проблеми зі здоров'ям, як і будь-які інші пацієнти. Дуже важливо надати їм допомогу, щоб вони не займалися самолікуванням. Треба підвищувати толерантність лікарів та їхнє розуміння.

Як в Україні відбувається процес «переходу»? Що потрібно робити, щоб змінити стать?

Дарина Дмитрієвська: У 2016 році МОЗ ухвалив новий клінічний протокол, згідно з яким участь у «переході» беруть сімейний лікар, ендокринолог та психіатр. Людина сама вирішує, що хоче почати «перехід». Вона звертається до свого сімейного лікаря, він зі свого боку дає направлення до психіатра й ендокринолога, в яких треба пройти обстеження й отримати висновок. Відтак сімейний лікар видає медичне свідоцтво, яке дозволяє змінювати документи. Якщо порівнювати з процедурою, яка була раніше, то все значно спростилося. Але все одно існує низка проблем.

Лікарка-психіатр Олена Тараненко в студії Громадського, Київ, 23 серпня 2018 року Фото: Громадське

Чим відрізняється нова програма зміни статті в Україні від старої, які недоліки та переваги?

Фріц фон Кляйн​: Попередня процедура містила багато порушень прав людини. Потрібно було звернутися спершу до обласного сексопатолога або психіатра, який наглядав за пацієнтом 2 роки, після цього видавав направлення на стаціонарне лікування в психіатричні лікарні — це щонайменше місяць у закритому відділенні.

Після цього упродовж місяця людині повинні були сказати, що психічних відхилень немає та встановити діагноз — транссексуалізм. Потім відправляли в Київ на комісію, до якої входило близько 15 лікарів, які вирішували, дати дозвіл на оперативне втручання чи ні. Якщо погоджувалися, людина робила операцію за свій рахунок і знову приходила на комісію. Якщо комісія визнавала об'єм операції достатнім, то надавала довідку, яка вже дозволяла змінити документи. Усе займало близько 2 років.

Нині проблема в тому, що не всі лікарі знають про зміну протоколу. Багато сімейних лікарів відмовляються, відправляють людину до психіатричної лікарні. Діагноз усе одно потрібно отримувати.

Скільки часу потрібно сьогодні в Україні, щоб отримати діагноз транссексуалізм?

Дарина Дмитрієвська: Все залежить від лікаря. Протокол може продовжуватися до 2 років, але якщо психіатр бачить, що людина соціалізована в гендері, до якого прагне, то може скоротити термін до місяця, навіть до кількох тижнів.

Як пояснювати дітям проблему трансгендерності?

Олена Тараненко: Для дитини найголовніше, щоб були батьки. Тобто головне, що в дитини є дві найближчих людини, які нею опікуються. На якомусь етапі, враховуючи доступність інформації в сучасному світі, дитина сама зробить висновки або спитає в батьків.

Сімейна лікарка Дарина Дмитрієвська в студії Громадського, Київ, 23 серпня 2018 року Фото: Громадське

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Змінити стать в Україні: історія трансгендерної жінки

Пов`язані новини