Національне антикорупційне бюро (НАБУ) вважає, що рішення Конституційного суду, яке скасовує кримінальну відповідальність за незаконне збагачення, відкриває посадовцям можливості для зловживань та надає індульгенцію на вчинення корупційних правопорушень. Адже тепер, заявляють у НАБУ, отриманні з недоведених законно джерел статки — не вважаються карним злочином.

Такий крок, на думку НАБУ, є політично вмотивованим і суперечить зобов’язанням України за ратифікованою Конвенцією ООН проти корупції, домовленостям із МВФ та ЄС.

Також у НАБУ вважають, що ці політичні механізми регуляції увімкнув «страх відповідальності напередодні початку роботи новоствореного Вищого антикорупційного суду України».

«Наразі детективи НАБУ розслідують факти незаконного збагачення на загальну суму понад півмільярда гривень в межах 65 кримінальних проваджень. Серед осіб, походження статків яких викликає питання на предмет законності джерел походження, — чимало суддів, прокурорів, народних депутатів, колишніх та чинних керівників органів державної влади», — йдеться у повідомленні.

«Рішення КС означає, що всі кримінальні провадження в частині, що стосується незаконного збагачення цих осіб, будуть закриті», — наголосили в НАБУ.

Також можуть бути закриті справи, які вже слухаються в суді, кажуть у НАБУ. Йдеться про справи голови Держаудитслужби (обвинувачується у незаконному збагаченні на майже 10 млн грн), військового прокурора сил АТО (майже 3 млн грн незаконного збагачення), судді з Луганщини (понад 13 млн грн), міністра інфраструктури (понад 4 млн грн).

Зазначається, що поновити розслідування стосовно фігурантів всіх 65 кримінальних проваджень в разі повернення відповідної статті до КК буде неможливим, адже закон не має зворотної сили.

«Переконані, що такий перебіг подій не відповідає суспільним інтересам та вимогам очищення влади від корупції. Прийняте рішення Конституційного суду — це крок назад у антикорупційній боротьбі України та крок назустріч реваншу старої системи», — наголосили в НАБУ.

Нагадаємо, що 26 лютого стало відомо, що Конституційний суд визнав неконституційною статтю Кримінального кодексу про відповідальність за незаконне збагачення. Зі скаргою на цю статтю КК до Конституційного суду 12 грудня 2017 року звернулися 59 народних депутатів. Їхні інтереси в суді представляє депутат від «Народного фронту» Павло Пензеник.

Громадські організації попередили, що скасування відповідальності за незаконне збагачення призведе до припинення співпраці з МВФ.

Кримінальну відповідальність за незаконне збагачення в Україні ввели в 2015 році в рамках виконання Плану дій з візової лібералізації ЄС. Ця вимога також було включена в меморандум співпраці з Міжнародним валютним фондом.

Поділитись: