«Це злочинно і безрозсудно». Як на підрив Каховської ГЕС реагує світ
За кілька годин після повідомлень про підрив дамби Каховської гідроелектростанції почали зʼявлятися реакції від світу. Зібрали, хто і як уже висловився про цей злочин.
НАТО
Генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберг назвав підрив росіянами Каховської ГЕС обурливим актом, який «ще раз демонструє жорстокість війни росії в Україні».
«Руйнування Каховської дамби сьогодні ставить під загрозу життя тисяч мирних жителів і завдає серйозної шкоди навколишньому середовищу», — написав він у Twitter.
Євросоюз
Президент Європейської ради Шарль Мішель написав Twitter, що він шокований руйнуванням дамби Каховської ГЕС, та пообіцяв притягнути рф до відповідальності.
«Руйнування цивільної інфраструктури однозначно кваліфікується як воєнний злочин — і ми притягнемо росію та її маріонеток до відповідальності», — зазначив Мішель.
Генеральна секретарка Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич написала, що засуджує руйнування росією дамби в Україні. За її словами, це злочинно й безрозсудно.
Доповнено о 15:10. Комісар ЄС із питань гуманітарної допомоги та управління кризовими ситуаціями Янез Ленарчич за підсумками розмови з міністром внутрішніх справ України Ігорем Клименком заявив, що Механізм цивільного захисту ЄС готовий до негайного реагування на ситуацію з Каховською ГЕС за потреби.
Механізм цивільного захисту ЄС — найбільша у світі система надання міжнародної координованої оперативної допомоги в разі надзвичайних ситуацій. 20 квітня 2023 року Україна доєдналася до системи.
Доповнено о 18:00. Президентка Європарламенту Роберта Мецола назвала підрив Каховської ГЕС актом проти людства.
«Саме діти, жінки та чоловіки України постраждають від наслідків страшного руйнування дамби Каховської ГЕС. Це акт проти людства. Воєнний злочин, який ми не можемо залишити без відповіді», — йдеться у її повідомленні у Twitter.
Естонія
Країна засудила навмисне знищення росією ГЕС, написав у Twitter від її імені міністр закордонних справ Маргус Тсахкна.
«Цей воєнний злочин призведе до екоциду, величезних економічних збитків і переміщення тисяч людей. Особи, які вчинили воєнні злочини, повинні бути притягнуті до спецтрибуналу», — зазначив він.
Литва
За словами міністра закордонних справ країни Ґабріелюса Ландсберґіса, «терористи не зупиняються, якщо їх не зупинити». Мовляв, вони не домовляються ні про що, крім сили.
«Вони (окупанти — ред.) викликають величезні катастрофи без жалю. Повторюю ще раз: для міцного миру в Європі потрібна українська перемога як на полі бою, так і в суді. Більше нічого не спрацює», — написав він у Twitter.
Німеччина
Канцлер Олаф Шольц прокоментував підрив дамби на Каховській ГЕС. За його словами, це «новий вимір» війни в Україні, пише Bild.
«Пошкодження дамби відповідає тому, як [володимир] путін веде цю війну. [Німеччина] спостерігає за всім з турботою і занепокоєнням», — заявив Шольц на «Європейському форумі» в Берліні.
Молдова
Президентка країни Мая Санду написала, що рішуче засуджує черговий тяжкий воєнний злочин, скоєний росією.
«Жахлива атака на цивільну інфраструктуру — дамба в Новій Каховці знову демонструє жорстоку тактику рф», — зауважила вона.
Грузія
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі також рішуче засудила «черговий тяжкий воєнний злочин», скоєний росією.
«За ці військові злочини має відповісти справедливість. Уся Грузія стоїть з Україною», — зазначила вона.
Польща
Доповнено о 18:00. Польське МЗС засудило підрив ГЕС, назвавши це «ще одним безпрецедентним актом російського варварства» на окупованих територіях України. Також відомство закликало запровадити більш жорстокі санкції проти росії.
«Польща докладатиме всіх зусиль, щоб забезпечити міжнародну відповідальність росії та покарання винних у цьому злочинному акті, і вимагатиме цього в рамках відповідних міжнародних інституційних та правових механізмів, зокрема гуманітарного та екологічного характеру», — йдеться у заяві.
МАГАТЕ
Там зазначили, що їм відомо про повідомлення щодо пошкодження Каховської дамби в Україні. В агентстві стверджують, що їхні експерти на Запорізькій АЕС уважно стежать за ситуацією. На станції немає безпосереднього ризику для ядерної безпеки, заявили представники МАГАТЕ у Twitter.
Згодом гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі оголосив, що наступного тижня приїде на Запорізьку АЕС. За його словами, ставка-охолоджувача на ЗАЕС буде достатньо для забезпечення водою протягом кількох місяців, але життєво важливо, щоб цей ставок-охолоджувач залишався недоторканим. Він закликав сторони гарантувати, що нічого не буде зроблено для його підриву.
- Поділитися: