Через глобальне потепління тане найбільший у світі кратер із вічної мерзлоти на Далекому Сході рф. Чим це загрожує?

На кадрах, зроблених дроном, фахівці помітили танення найбільшого у світі кратера вічної мерзлоти Батагайка, що на Далекому Сході росії. Це пов'язано з глобальним потеплінням.

Про це пише Reuters із посиланням на місцевих жителів і російських учених.

«Ми, місцеві жителі, називаємо це "провалом". Він (кратер — ред.) розвинувся в 1970-х роках, спочатку як яр. Потім, розтанувши в спеку сонячних днів, він почав розширюватися», — сказав Reuters місцевий житель і дослідник кратера Ерел Стручков.

Учені кажуть, що росія нагрівається щонайменше у 2,5 рази швидше, ніж решта світу. Це розтоплює замерзлу тундру, яка охоплює приблизно 65% території країни, і вивільняє парникові гази, що зберігаються в талому ґрунті.

Розширення кратера є «ознакою небезпеки», сказав науковий співробітник Інституту вічної мерзлоти імені Мельникова в Якутську Микита Тананаєв. Водночас учені не впевнені, наскільки швидко буде розширюватися кратер.

«У майбутньому, з підвищенням температури та вищим антропогенним тиском, ми будемо бачити все більше й більше цих мегаопадів, поки вічна мерзлота не зникне… Зі збільшенням температури повітря [кратер] буде розширюватися з більшою швидкістю. Це призведе до ще більшого потепління клімату в наступні роки», — сказав він агентству.

Reuters вказує, що танення вічної мерзлоти вже загрожує містам і селищам на півночі та північному сході росії. Унаслідок нього викривляються дороги, розбиваються будинки та порушується робота трубопроводів. А масштабні лісові пожежі, які стали ще більш інтенсивними в останні сезони, загострюють цю проблему.


Вічна мерзлота (або вічний мерзлий ґрунт) — це тип ґрунту або порід, які залишаються замерзлим протягом усього року. Цей тип мерзлоти перебуває в місцях із дуже холодним кліматом, де середньорічна температура повітря нижче 0°C. Вічна мерзлота має важливе значення для геології, кліматології та екології.


Більше про кратер

Він утворився в російській Республіці Саха після того, як у 1960-х роках у росії вирубали навколишній ліс, а вічна мерзлота під землею почала танути, спричиняючи опускання землі. Там утворився розрив довжиною в один кілометр. Деякі місцеві жителі називають кратер «воротами в підземний світ». Водночас він має наукову назву: мегаопади.