Зеленський занепокоєний затриманням Саакашвілі. МЗС України вже викликало до себе посла Грузії

Президент України Володимир Зеленський занепокоєний затриманням у Грузії Міхеїла Саакашвілі, який має українське громадянство, Міністерство закордонних справ України вже запросило до себе грузинського посла для роз'яснень.

Про запрошення посла нам у коментарі повідомив речник МЗС Олег Ніколенко.

Він зазначив, що інформацію про затримання українські дипломати побачили у ЗМІ. Керівника посольства Грузії запросили «для отримання офіційної інформації про підстави та обставини такого затримання».

Доповнено о 20:42. Як повідомив речник президента України Володимира Зеленського Сергій Никифоров, глава держави занепокоєний затриманням Саакашвілі. Він нагадав, що експрезидент Грузії нині є головою Виконавчого комітету Національної ради реформ України.

«Володимир Зеленський занепокоєний такими новинами й тоном заяв, які лунають у Грузії щодо можливого розвитку ситуації. Україна звертається до грузинської сторони по роз'яснення всіх обставин і причин такого кроку стосовно українського громадянина», — написав речник.

Затримання Саакашвілі

Увечері 1 жовтня прем'єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі заявив, що Саакашвілі затримали після його прибуття на батьківщину. У країні він заочно засуджений до трьох і шести років ув'язнення. Експрезидента одразу заарештували й перевели до пенітенціарної установи.

У Facebook Саакашвілі також опублікував відео, яке, за його словами, було зроблене перед затриманням.

«Зараз мене, ймовірно, затримають у Тбілісі, і я не боюся. Тож усі завтра на вибори, а післязавтра будемо святкувати перемогу. Я з вами», — заявив експрезидент.

Уранці 1 жовтня Саакашвілі повідомив, що повернувся в Грузію. Він також опублікував відеозвернення, в якому заявив, що перебуває в грузинському Батумі, і закликав своїх прихильників проголосувати на муніципальних виборах, а потім провести акцію у Тбілісі.


У 2018 році Саакашвілі заочно засудили у Грузії до трьох років ув'язнення у справі про перевищення повноважень під час помилування засуджених за вбивство бізнесмена Сандро Гиргвліані та до 6 років ув'язнення у справі про побиття у 2005 році депутата парламенту Валерія Гелашвілі. Також Саакашвілі звинувачують у розтраті бюджетних коштів.


Повернення Саакшвілі до Грузії

Колишній президент Грузії 28 вересня заявив, що збирається повернутися на батьківщину 2 жовтня — цього дня у країні мають відбутися муніципальні вибори. Він переконаний, що 2 жовтня вирішується доля Грузії, тож він не може спостерігати за процесом збоку — хоче захищати волевиявлення громадян і «разом із [ними] взяти участь у порятунку» країни.

Минулого року у Грузії фіксували політичну кризу: після результатів першого туру парламентських виборів опозиційні політики відмовилися надалі брати участь у виборах, а своїх прихильників закликали не голосувати.

Після цього у країні підписали так звану угоду Шарля Мішеля про вихід із політичної кризи, яку представив голова Європейської Ради. У документі зазначено, що в Грузії у 2022 році можуть відбутися дострокові парламентські вибори, якщо на осінніх виборах до місцевих органів влади керівна партія «Грузинська мрія» не зможе набрати 43% голосів.

«Грузинська мрія» вже встигла вийти з цієї угоди, але опозиція переконана, що політичні зобов'язання досі залишаються в силі. Але останній скандал із публікацією записів прослуховування може вплинути на рейтинг керівної партії.

Кілька місцевих ЗМІ повідомили, що спецслужби країни прослуховували понад 100 священнослужителів, зробивши тисячі прихованих записів, які потім потрапили в інтернет. Окрім того, прослуховували нібито й іноземних дипломатів. Прем'єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі заявив про змову проти держави та церкви.