Через затримку зброї від партнерів Україна сама мусила авансувати закупівлю необхідного — Мінфін

Міністр фінансів України Сергій Марченко під час круглого столу міністрів на підтримку України у рамках Весняних зборів СБ та МВФ, США, 17 квітня 2024 року
Міністр фінансів України Сергій Марченко під час круглого столу міністрів на підтримку України у рамках Весняних зборів СБ та МВФ, США, 17 квітня 2024 рокуМіністерство фінансів

У перші місяці 2024 року уряд України змушений був авансувати кошти на закупівлю необхідного озброєння та техніки, оскільки обіцяна техніка від партнерів не надходила вчасно.

Про це розповів міністр фінансів України Сергій Марченко під час візиту до США, у межах весняних зборів Міжнародного валютного фонду та Світового банку.

«Цього року ми вже наблизили додаткові 4 млрд доларів США на закупівлю набоїв та амуніції, необхідних для захисту та деокупації територій. Відсутність або затримка у підтримці України спричиняє збільшення фіскального розриву та негативно впливає на нашу спроможність протистояти ворогу на фронті», — зазначив Марченко.

Міністр наголосив партнерам, що одним із практичних рішень має стати використання заморожених російських активів, оскільки росія є причиною масштабних руйнувань та збитків України. Це робить використання цих коштів «морально виправданим», сказав Марченко.

Пошук ресурсів

Українська делегація — прем'єр-міністр Денис Шмигаль, міністр фінансів Сергій Марченко та інші посадовці — із 17 квітня проводять зустрічі у США.

Зокрема, Шмигаль уже зустрівся зі спецпредставницею США з питань економічного відновлення України Пенні Пріцкер; міністеркою торгівлі США Джиною Раймондо, президентом Світового банку Аджеєм Бангою; директоркою Міжнародного валютного фонду Крісталіною Георгієвою; міністеркою фінансів США Джанет Єллен, а також з представниками американського бізнесу.

Шмигаль повідомив, що з початку повномасштабної війни США взяли на себе зобов’язань на майже 45 млрд доларів у сфері оборони. А Україна отримала 55 пакетів військової підтримки, близько 22,9 млрд доларів грантів.

«Розраховуємо, що Сполучені Штати й далі будуть з Україною в нашій боротьбі. Що допомога нашій державі на 2024 рік буде розблокована, включно з безпосередньою фінансовою підтримкою», — сказав він.

Від Міжнародного валютного фонду Україна цьогоріч отримали три транші за програмою розширеного фінансування (EFF) обсягом 16 млрд доларів. Наразі Київ очікує на четвертий. Україна вже виконала 21 структурний маяк, наступний перегляд програми має відбутись наприкінці червня 2024 року.

Також Шмигаль обговорив з очільницею МВФ важливість конфіскації російських активів і їх спрямування на потреби України.

Світовий банк від початку повномасштабного вторгнення росії мобілізував на підтримку України вже 42 млрд доларів, із яких 36 млрд уже надано. Наразі уряд України просить підтримки Світового банку та інших організацій для будівництва нового житла для людей, що залишилися без даху над головою. Для цього хочуть залучати приватний сектор.