Світ / Європа

Або в палату, або в Крим: чеський прем’єр «викрав» власного сина, щоб той мовчав про його махінації

Світ/Європа/Або в палату, або в Крим: чеський прем’єр «викрав» власного сина, щоб той мовчав про його махінації
Зберегти
Вигляд
lead
У Чехії розгортається справжній детектив (або ж сімейна драма), в якому головну роль грає очільник уряду — прем’єр-міністр Андрей Бабіш. Його син стверджує, що батько примусово запроторив його в окупований Росією Крим, аби той мовчав про фінансові махінації батька. Про це дізналися журналісти видання Seznam.

Глава І. «Викрадення»

13 листопада Seznam опублікували документальний фільм, в якому фігурував син чинного прем’єр-міністра Андрея Бабіша. Журналістам удалося «впіймати» його на шляху до Швейцарії, де він жив із матір’ю, першою дружиною прем’єра. Бабіш молодший заявив, що батько примусово відправив його в Крим саме тоді, коли поліція хотіла допитати його у справі про фінансові махінації.

«Вона [психіатр] сказала, що я можу обрати: або мене закривають у Національному інституті психічного здоров’я, або відправляють на «канікули». Я обрав канікули… Я назвав це «викраденням». Навіть у листі поліції», — розповів Андрей Бабіш-молодший на відео журналістам.

Головний редактор видання Seznam Якуб Унґер розповідає, що 35-річний чоловік зник рік тому, й упродовж цього часу ні поліція, ні журналісти з ним зв’язатися не могли.

«Коли ми знайшли Бабіша-молодшого у Швейцарії, він сам — маю підкреслити, він розумів, що говорить із журналістами, — сказав, що його викрали та доправили до Криму люди, яким платить його батько», — сказав він Громадському.

За інформацією журналістів, у Крим Бабіша-молодшого відвіз Петро Протопопов, чоловік Діти Протопопової — психіатра, яка лікувала сина прем’єра.

«В Україні він мені сказав: «Я й твій батько зробимо все, щоб тримати тебе під замком», — розповів Бабіш-молодший.

Питання, яке виникає щодо цієї історії: чому Бабіш вирішив відправити сина на окупований український півострів? Унґер пояснює це російськими зв’язками прем’єр-міністра:

«Бабіш оточений людьми, які мають зв'язки з Росією. І хоч прем'єр спростовує, що знав щось про ситуацію, є інші джерела, окрім сина, які підтверджують, що Бабіша-молодшого справді відвезли в Крим і там утримували».

Нині син прем’єра живе у Швейцарії разом з матір’ю. Коли саме його «відпустили», точно невідомо. Журналісти розповідають: те, що вони зуміли його знайти, для них було «чудом».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Європейський Трамп» і російський вектор: 4 міфи про вибори в Чехії

Глава ІІ. «Махінації»

Розслідування поліції стосувалося малого бізнесу, власниками якого є діти прем’єр-міністра, зокрема й Бабіш-молодший. Андрей Бабіш — чеський мільярдер, друга найбагатша людина в країні. Кілька років тому ЄС оголосив про надання грантів маленьким сільськогосподарським компаніям. Тож, щоб отримати кошти, Бабіш передав у власність компанію «Гніздо лелеки» — багатофункціональний комплекс, який створили після реконструкції старої ферми, — своїм дітям.

«Його компанія попросила півтора мільйона євро субсидії. Їм надали ці гроші, адже бізнес передали в іншу власність», — розповів Унґер.

Цьогоріч ЄС офіційно затребував повернути кошти, через які проти Бабіша висунули звинувачення. Однак, за словами Унґера, чеська поліція так і не змогла довести справу до кінця. Щоправда, після розслідування журналістів правоохоронці заявили, що хочуть допитати Бабіша-молодшого.

«Після розслідування ми говорили з юристами та експертами, чи справді він [Бабіш-молодший] є надійним джерелом. У висновку йшлося, що так, цей чоловік знає, про що каже. Немає жодних причин, чому б чеська поліція не допитала його», — сказав Унґер.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Боротьба за гідність: чого очікувати від виборів у Чехії

Чеський прем'єр-міністр Андрей Бабіш після брифінгу у Празі, Чехія, 14 листопада 2018 року. Бабіса підозрюють у корупції, зокрема неправильному використанні фінансової допомоги від ЄС у загальній сумі 50 мільйонів чеських крон (1,9 мільйони євро). Бабій заперечує звинувачення і говорить, що його син страждає від психічних захворювань   
EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Глава ІІІ. Що далі?

Андрей Бабіш стверджує, що його син психічно хворий і що в Крим поїхав добровільно. Прем’єр вважає, що проти нього ведеться брудна кампанія, а політичну ситуацію в Чехії намагаються розхитати.

Політики й справді заворушилися. Після публікації розслідування, опозиційні партії закликали Бабіша подати у відставку. Торік після перемоги на виборах йому не вдалося сформувати коаліцію більшості — деякі партії відмовилися співпрацювати з ним через звинувачення в махінаціях. А згодом уряду оголосили вотум недовіри, а його самого позбавили недоторканності.

Однак Унґер сумнівається, що після скандалу Бабіш подасть у відставку. Офіційно принаймні він про це не заявляв.

«Бабіш ніколи не визнавав і не погоджувався з тим, що не збігалося з його особистими інтересами. Я сумніваюся, що він скаже: «Гаразд, я не дуже хороший прем'єр, я зробив помилку. Й оскільки на карті — доля моїх дітей, я прошу вибачення, беру на себе відповідальність і йду у відставку», — каже журналіст. — Але політичний рух у Чехії обговорює, як розв'язувати цю проблему, адже це завдає шкоди країні. Ми є частиною ЄС. Наше розслідування за добу отримало мільйон переглядів у державі з населенням у 10 мільйонів. Тому, думаю, для нього це стане великою проблемою».

Пов`язані новини