Політика

«Європейський Трамп» і російський вектор: 4 міфи про вибори в Чехії

29 листопада, 2017 12:57
Політика/«Європейський Трамп» і російський вектор: 4 міфи про вибори в Чехії
Зберегти
Вигляд
lead
«Європейський Трамп» — так медіа, поважні й не дуже, охрестили майбутнього прем’єр-міністра Чехії Андрея Бабіша. Його партія «Рух незадоволених громадян» (ANO) набрала 30% голосів на виборах до нижньої палати парламенту Чехії, а відтак він очолить уряд уже найближчим часом. Також до парламенту пройшли праворадикали, соціал-демократи й комуністи — загалом 9 політичних сил.

«Європейський Трамп» — так медіа, поважні й не дуже, охрестили майбутнього прем’єр-міністра Чехії Андрея Бабіша. Його партія «Рух незадоволених громадян» (ANO) набрала 30% голосів на виборах до нижньої палати парламенту Чехії, а відтак він очолить уряд уже найближчим часом. Також до парламенту пройшли праворадикали, соціал-демократи й комуністи — загалом 9 політичних сил.

Якими тепер будуть відносини Чехії та Росії? Чи виступатиме новий уряд за скасування європейських санкцій проти Кремля? Чи піде Прага від Брюсселю, як це вже зробила Велика Британія? Чи використає мільярдер Бабіш політику для просування власних бізнес-інтересів? Ці питання турбували під час передвиборчої кампанії не лише чехів, породжуючи все більше й більше легенд. Громадське разом із експертами спростовує міфи про чеські вибори.

Міф 1: Андрей Бабіш — «чеський Дональд Трамп»

Бабіш — друга найбагатша людина в Чехії. Народжений у словацькій Братиславі, Бабіш почав будувати кар’єру ще за часів комунізму. Його підозрюють у зв’язках з КДБ та звинувачують у співпраці із StB — чехословацьким аналогом КДБ. Історія його збагачення нагадує історії деяких українських олігархів: спочатку Бабіш працював у потужній державній компанії, а відтак її коштом створив успішний аграрний бізнес.

Конгломерат Agrofit, яким він володіє, фінансує партію ANO. Ця ж компанія є власником медіахолдингу MARFA, якому підпорядковуються дві найпопулярніші щоденні газети в Чехії — Lidové noviny та Mladá fronta DNES, а також сайтом iDNES.

Із чинним американським президентом він має багато спільного: обидва мільярдери (щоправда, Бабіш багатший на мільярд доларів), володіють медіа, використовують антиіммігрантську риторику та критикують істеблішмент. Зважаючи на такі поверхневі риси, медіа та експерти висловлювали побоювання, що й поведінка Бабіша буде схожою на поведінку Трампа. Однак у політичному плані експерти спростовують їхню подібність.

Чеський мільярдер, лідер партії ANO Андрей Бабіш (у центрі) разом з однопартійцями та членами своєї команди в передвиборчому штабі партії в Празі в день парламентських виборів, 21 жовтня 2017 року. На фото ліворуч — перший заступник Бабіша Ярослав Фальтинек Фото: EPA-EFE/FILIP SINGER

Максим Еріставі, дослідник Atlantic Council

Якщо ми бачимо заголовки, які називають Бабіша «чеським Трампом», це приклад не надто якісної журналістики. Очевидно, що Бабіш — не мейнстрімова людина, якій удалося ввійти в систему за допомогою несистемних посилань.

Але, на відміну від Трампа, він є чудовим стратегом й опортуністом. Він намагається не зруйнувати систему, а очолити її. Бабіш веде переговори про створення коаліції не лише з комуністами чи іншими партіями, але й із традиційними партіями.

Це відрізняє його від Трампа найбільше — бажання закріпити себе всередині системи, а не повністю зруйнувати її.

Йозеф Паздерка, чеський журналіст

Бабіш — прагматик. Це людина, яка робитиме те, що їй вигідно. Що менше він говорить, то більше простору має для політичних маневрів.

Міф 2: Крайні праві та популісти перебирають владу в Європі

Ультраправа партія «Альтернатива для Німеччини» пройшла в бундестаг. Правоцентрист Себастьян Курц став наймолодшим канцлером в Австрії. Популіст Андрей Бабіш переміг на парламентських виборах у Чехії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Голоси сусідів: куди прямує Центрально-Східна Європа?

Рейтинги альтернативних політичних сил в Європі й справді ростуть, але ось що на це кажуть експерти:

Максим Еріставі, дослідник Atlantic Council

Перемога ANO — лише кількісна. Фрагментація парламенту в результаті виборів — колосальна та історична. Уперше в історії нової чеської демократії до уряду ввійдуть 9 партій. ANO отримала менше 30%, водночас інші партії вибороли від 5 до 10 відсотків.

Безумовно, це успіх для ультраправих, але вони виграли всього лише 10% голосів. Це свідчить про певну політичну розгубленість. Але це не відрізняється від ситуації в інших країнах Європи, де люди так само шукають альтернативу традиційним партіям через досить стрімкі соціальні та економічні зміни.

Йозеф Паздерка, чеський журналіст

Це пов’язано з кризою біженців. Також це втома від традиційної політики. У Чехії спостерігається посилення не правих, а радше протестних рухів, які йдуть проти традиційних партій. Бабіш та його рух твердять, що вони — нетрадиційні політики, які не просто ляскають язиком, а працюють і зосереджуються на людях.

Одна з празьких виборчих дільниць, облаштована у спортивному залі міської школи, 20 жовтня 2017 року. У Чехії відбулися парламентські вибори. За попередніми результатами до парламенту потрапили 9 політичних сил, зокрема, партія ANO мільярдера Бабіша, ультраправі, соціал-демократи й комуністи Фото: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Міф 3: Після перемоги Бабіша Чехія вийде з Євросоюзу

Темпи зростання Чехії одні з найвищих у ЄС. Тут найнижчий рівень безробіття. Однак питання євроскептицизму та навіть «Чехкзиту» (за аналогією з «Брекзитом» — вихід Чехії з ЄС) неодноразово піднімалося під час передвиборчої гонки.

Партія ANO не виступала з відкритою критикою ЄС, однак виголошувала антиіммігрантські гасла та критикувала введення євро в Чехії. Однак спростував ці чутки після свого тріумфу сам Бабіш, проголосивши проєвропейський курс.

«Ми є важливою частиною ЄС та НАТО. Я буду вдячним, якщо деякі люди перестануть боятися того, що ми станемо орієнтуватися на Схід. Ми не орієнтовані на Схід», — заявив політик.  

Серед відкритих євроскептичних партій — крайні праві «Свобода та Пряма Демократія», яким дістанеться 22 місця з 200, та «Комуністична партія Чехії та Моравії», яка набрала майже 8% голосів та отримала 15 мандатів.

Максим Еріставі, дослідник Atlantic Council

Виграли антиіммігрантські настрої. Але не можна сказати, що перемогли антиєвропейські. ANO вважає євроінтеграцію важливою частиною політики. Ультраліві та правоцентристи займають проєвропейську позицію. Звичайні чехи розуміють, що останні успіхи в економіці, зокрема й один із найнижчих рівнів безробіття, сильна торговельна сфера — усе це заслуги євроінтеграції.

Виборці голосують на одній із дільниць у Празі, 20 жовтня 2017 року. У Чехії відбулися парламентські вибори Фото: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Міф 4: Чехія стане проросійською

Тема війни в Україні прямо під час передвиборчої гонки не порушувалася. Бабіш усіляко уникає питання санкцій, однак після оголошення результатів він відмовився створювати коаліцію з проросійськими партіями, повідомляє iDNES (медіа-ресурсом володіє Бабіш). Такими є «Свобода і Пряма Демократія» та «Комуністична Партія».

Йозеф Паздерка, чеський журналіст

Складно сказати, якою буде політика щодо Росії. Одна справа Бабіш, інша — його оточення. Навколо нього є розумні люди, які завжди підтримували позицію України та Європи. Він сам — дуже прагматична людина.

Чеська політика щодо Росії та України, як мені здається, буде менш передбачуваною. Імовірно, ми спостерігатимемо тенденцію до погіршення відносин з Україною і такий собі цинічний прагматизм. Поки зарано казати, адже Бабіш нечасто торкається цих тем.

Максим Еріставі, дослідник Atlantic Council

Росія та Україна стануть питаннями, які вирішуватимуть пізніше. Це залежатиме від складу коаліції. Якщо Бабіш створить її з мейнстрімними партіями, то позиція Чехії щодо України не зміниться й Чехія більш-менш підтримуватиме Україну.

Минулорічна ситуація з так званим посольством «ДНР», яке уряд закрив, — це хороший показник того, що політичний консенсус тут проукраїнський. Але якщо коаліцію створять з ультраправою партією «Свободи і Прямої Демократії» чи комуністами, то проросійський вектор посилиться. Якими будуть наскільки, покаже час. Малоймовірно, що Чехія стане сьогодні проросійською.

Лідер партії «Свобода і Пряма Демократія» Томіо Окамура (праворуч) і лідер «Чеської соціал-демократичної партії», міністр закордонних справ Чехії Любомир Заоралек (ліворуч) під час дебатів на радіо в Празі, 20 жовтня 2017 року Фото: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

У січні в Чехії заплановані президентські вибори. Сьогодні главою держави є Мілош Земан, який нещодавно під час виступу в Парламентській Асамблеї Ради Європи запропонував скасувати санкції проти Росії та вирішити питання анексії, заплативши Україні газом чи нафтою.

Земан підтримує Андрея Бабіша. Коли спалахнув скандал із прем’єром Богуславом Соботкою, що вимагав звільнення Бабіша з посади міністра фінансів, президент відмовився підписувати таку заяву.

Чеський президент Мілош Земан (праворуч) із дружиною Іваною на виборчій дільниці в Празі під час голосування на парламентських виборах, 20 жовтня 2017 року Фото: EPA-EFE/FILIP SINGER

Ще одним знаком його прихильності було те, що Земан у разі перемоги ANO пообіцяв назвати Бабіша прем’єр-міністром, навіть якщо той буде у в’язниці, пише The New York Times. Лідер «Руху незадоволених громадян» замішаний у скандалах про цензурування медіа та фігурує в кримінальній справі про нецільове використання субсидій Євросоюзу.

Однак експерти запевняють: попри позицію президента, уряд Чехії має проукраїнську позицію.

Підписуйтесь на наш канал у Telegram

Пов`язані новини