Чи справді жінки гірші у футболі за чоловіків? Це залежить від ваших упереджень, показує дослідження

Дослідники з університетів Ставангера, Цюриха та Південної Юти провели експеримент, де 600 учасників мали оцінити гру футболістів та футболісток, не знаючи їхньої статі.

Про це пише норвезький науковий журнал Sciencenorway.no з посиланням на дослідження.

Журналісти зауважують, що цьогорічний фінал чемпіонату світу з футболу серед жінок став рекордним за продажами квитків і кількістю глядачів у всьому світі.

Однак чоловічий футбол все ще «досягає кращих результатів, ніж жіночий», пишуть дослідники. Так вони вирішили перевірити, чи справді ці дані пов’язані з різницею в якості гри жінок та чоловіків.

Понад 600 учасникам експерименту показали короткі відеоролики футбольних матчів жіночих і чоловічих клубів та національних збірних у 2019 році. Спершу дослідники надали для перегляду відео з чітким зображенням, де було легко визначити стать гравця. Тоді учасники опитування оцінили чоловічу гру краще за жіночу.

Проте коли дослідники показали інше відео, з нечітким зображенням, де визначити стать гравця було неможливо, респонденти оцінили якість гри як рівну.

Порівняння першого та другого відороликаTaylor and Francis Online / Gender information and perceived quality: An experiment with professional soccer performance

Доцент з Університету Ставангера Корнел Несселер каже, що ці результати показують упередження та стереотипи, які впливають на сприйняття якості жіночого футболу. Він додає, що суспільство загалом недооцінює жіночий спорт.

Несселер вважає, що така динаміка може бути пов’язаною з тим, що люди звикли сприймати якість чоловічої гри як вищу. Водночас він зауважує, що це не є правдою в багатьох випадках.

Попередні дослідження

У 2015 році норвезькі дослідники Арве Г'єлсет і Йорід Говден виявили, що під час порівняння жіночого футболу з чоловічим люди вказували на нібито «недоліки» спортсменок, як-от дитячість, кумедність чи відсутність вроди.

«Жіночий футбол подається як щось інше, як щось гендерно побудоване на фізичних недоліках жінок і відсутності розумових здібностей, що не може зрівнятися з чоловічими показниками», — зазначив Говден.