Лікарі-імунологи радять робити щеплення, аби вберегтися від важких наслідків грипу
Фото: EPA/SERGEY DOLZHENKO
Щороку в Україні у жовтні починається епідеміологічний сезон, який триватиме до травня. У цей час кількість хворих на грип значно зростає, в окремих випадках перебіг захворювання ускладнюється, рідко — завершується летальними випадками. Аби вберегтися від важких наслідків, лікарі радять вакцинуватись. Однак, не всі дослухаються до порад медиків.

Громадське поговорило з лікарем-імунологом, доктором медичних наук Вікторем Літусом та Оксаною Кошалко, лікаркою-епідеміологом відділу грипу та ГРВІ Центру громадського здоров’я МОЗ України. Ми розпитали в експертів, чому потрібно вакцинуватись від грипу, які штами грипу очікуються цього року, коли оптимально робити щеплення та як працює механізм вакцинування.

Що таке щеплення і що про це варто знати?

Що таке імунізація: це коли, ми вводимо в організм паспорти тих хвороб, які ймовірно можуть бути. Наша імунна система вивчає ці паспорти, ці антигени і виробляють тактику, як боротися із цією інфекцією.

Тому що імунна система — система яка навчається. Вона навчається досить довгий час під час нашого життя, а потім живе по тій пам’яті, яка у ній є. Тому треба її навчити, як з цим агентом боротися. А на це потрібно час, адже будь яке вивчення потребує часу.

Імунізація: це коли, ми вводимо в організм паспорти тих хвороб, які ймовірно можуть бути

Віктор Літус, лікар-імунолог

Якщо ми перший раз зустрічаємось з інфекцією, то імунній системі потрібен час, аби її вивчити, зрозуміти як з нею боротися, яку тактику застосувати. Йдеться про будь-яке інфікування: і щеплення, і коли інфекція розвивається природнім шляхом. А якщо вдруге ми зустрічаємось з цією інфекцією, то імунна система знає, як з нею боротись і не розроблятиме для цього тактику.

Які штами грипу і віруси очікуються цього року

Щороку Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), проводить дослідження, і видає прогноз по циркуляції вірусів грипу на наступний епідеміологічний сезон. Цього року, за прогнозами, очікується циркуляція трьох штамів вірусу: це два штами вірусів AH1N1 «Мічиган», AH3N2 «Сінгапур» і вірус грипу типу B. Ці всі штами вони рекомендовані до включення до вакцин виробниками вакцин.

Саме ці штами, які ВООЗ прогнозує, вони і включаються до вакцин на цей епідсезон. Щороку випускаються унікальні за своїм складом вакцини проти грипу відповідно до прогнозу. Тобто якщо минулого року у нас циркулювали інші штами вірусу, то цього разу буде нова вакцина, не минулорічна… Від трьох видів грипу можна себе вберегти однією вакциною.

Коли оптимально вакцинуватись?

У світі вакцинуються увесь період (епідеміологічного сезону, ред.), але бажано щоб це було у перші 3-4 тижні. Ми усі різні, у кожного імунна відповідь розвивається у різний час. Але 3-4 тижні достатньо, щоб були достатні титри захисних антитіл, які будуть боротись з вірусами.

Чи може вакцина вберегти від вірусу, який виникне непередбачувано?

Вакцина – це дуже точний інструмент. І там набирається певна кількість ознак, за якими імунна система буде на неї відповідати. І тому імунна відповідь строго специфічна: вона буде проти того вірусу, проти якого ми вакцинувались… Іншими словами, якщо ми вакцинуємось, то вакцинуємось проти тих штамів, проти яких вироблена вакцина.

Вакцина – це дуже точний інструмент

Віктор Літус, лікар-імунолог

Яка вакцина є зараз в Україні?

В Україні зараз зареєстровані і пройшли державну перевірку дві вакцини: перша — GCflue. Її виробником є Південна Корея, вона включає в себе ті штами вірусу, які спрогнозовані ВООЗ.

Інша вакцина — це «ВаксиГрипп Тетра», яку виробляє Франція. Ця вакцина аналогічна до GCflue, але у неї додали ще один штам вірусу — грипу типу B.

Чому батьки не хочуть вакцинувати дітей?

Я вважаю, що у цьому винні ЗМІ. Коли поодинокі випадки побічної дії роздувались до рівня державної трагедії. Будь яка вакцинація, будь який засіб лікування може мати побічну дію, особливо у дітей і дорослих, яким це протипоказано. Коли було недостатнє обстеження. Важливо обстежитись і важливо, щоб батьки детально розповіли про здоров’я дитини: чим хворіла, які проблеми були.

Якщо порахувати негативний вплив від вакцинації і кількість смертей (від грипу, ред.) без вакцинації, то на порядок буде більшою кількість смертей через відсутність вакцинації.

В Україні щеплюються 0,4 – 0,5% від всього населення країни щороку. Це близько 300 тисяч людей.

Оксана Кошалко, лікарка-епідеміолог

Чи є дані по летальних випадках від вакцинації?

За останні 5 років із усіх летальних випадків (від грипу, ред.) жоден не був із щепленням проти. Помирали лише ті, хто не мав щеплення. І відповідно люди, які відносились до груп ризику, яким у першу чергу варто було вакцинуватись.

За останні роки тенденція до вакцинації не змінюється, ті що щеплюються — це мізерна цифра — це 0,4 – 0,5% від всього населення країни щороку. Це близько 300 тисяч людей. І це приблизно стільки ж, скільки вакцин завозиться до України.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Кір, смерть і чутки: чому батьки в різних країнах відмовляються від вакцинації

Поділитись: