Життя / Здоров'я

Кір, смерть і чутки: чому батьки в різних країнах відмовляються від вакцинації

Життя/Здоров'я/Кір, смерть і чутки: чому батьки в різних країнах відмовляються від вакцинації
Зберегти
Вигляд
lead
Лише за перше півріччя 2018 року в європейському регіоні на кір захворіло понад 40 тисяч людей.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, 37 хворих померли від ускладнень. Спеціалісти впевнені, що головним ефективним засобом у боротьбі із цим й іншими смертельно небезпечними інфекційними захворюваннями є вакцинація.

Журналісти незалежних видань з Азербайджану, Білорусі, Грузії, Молдови й України за підтримки «Медиасети» вирішили об’єднати зусилля, щоб розповісти, як їхні країни борються з кором, чому батьки відмовляються вакцинувати дітей і що можна протиставити — і епідемії, і недовірі до систем охорони здоров’я.

Україна: очікуваний спалах

Кількість хворих на кір в Україні обчислюється десятками тисяч. Лише цьогоріч від ускладнень померли чотирнадцять людей: десятеро дітей і четверо дорослих. Згідно зі спостереженнями епідеміологів спалахи кору циклічні, помітне зростання кількості хворих зазвичай спостерігають що п’ять років. Якщо українці знову відмовлятимуться від вакцин, наступний спалах (імовірно, він відбудеться у 2022-23 роках), буде ще масштабнішим.

Українські батьки відмовляються вакцинувати дітей, адже бояться ускладнень, які може викликати вакцина, а також не довіряють системі охорони здоров’я, підозрюючи, що її мета — збут вакцин, які не завжди бувають якісними. Лікарі будь-що намагаються заповнити відсутню інформацію.

Читайте подробиці в матеріалі Громадського Кір в Україні: чому батьки виступають проти щеплень і як з цим бореться МОЗ

Грузія: боти, фейки й пропаганда

У проблеми викривлення інформації навколо вакцин багато вимірів. Наприклад, полеміка навколо щеплень може розпалюватися штучно — такого висновку дійшли автори американського дослідження. Науковці з Університету Джорджа Вашингтона вивчили в Twitter-повідомлення прихильників і противників вакцинації та дійшли висновку, що суперечки навколо цієї теми підігріваються обліковими записами, пов’язаними з російською «фабрикою тролів».

Останніми роками в Грузії активно поширюють безглузді чутки про страшні наслідки вакцинації. Вони регулярно підігріваються сюжетами російських телеканалів, які з ентузіазмом розповідають страшні історії про американську лабораторію на території Грузії. Якщо вірити цим джерелам, віруси в Грузії поширює саме вона.

Читайте подробиці в матеріалі JAMnews

Білорусь: «привезені випадки»

У Білорусі настрої противників щеплень межують з ізоляційними. Один з опитуваних журналістами лікарів назвав вірус кору в Білорусі «привезеним» — його, як і аргументи противників вакцинації, здебільшого привозять з-за кордону, вважають лікарі.

І все ж громадяни Білорусі вакцинують дітей. 95 відсотків маленьких білорусів захищені від кору вакцинами.

«У нас багато російськомовного населення. До нас іде антивакцинна інформація з Росії та Казахстану. Дивишся — і страшно стає. Це поширюють навіть лікарі. Я таких позбавляв би дипломів», — сказав «Еврорадио» лікар-реаніматолог Максим Очеретний.

Подробиці — в матеріалі «Еврорадио»

Азербайджан: сильно налякані люди

Більшість противників вакцинації Азербайджану — це налякані батьки, від яких свого часу відмахнулися лікарі. Їхні страхи міг би розвіяти будь-який педіатр з районної поліклініки — тоді в суспільстві не було б стільки лякаючих пліток і, відповідно, противників вакцинації було б менше, — впевнений азербайджанський лікар.

Проте таких батьків небагато: у 2015 році спеціалісти ВООЗ визнали, що Азербайджану вдалося побороти кір. У той час, коли епідемія вирує в Грузії, тут наразі вдається не пропустити її через кордон. Рецепт той самий — вакцинація. У 2017 році, коли стало відомо про черговий спалах кору в Грузії, Азербайджан розпочав нову кампанію щодо вакцинації й пильно стежив за її виконанням у прикордонних з Грузією регіонах.

Нині в країні вакциновані до 97 відсотків усіх дітей, але невакцинованих може стати більше.

Читайте подробиці в матеріалі «Мейдан-ТВ»

Молдова: дві тисячі довідок

Кір обрушився на Молдову раптово: цілих чотири роки це захворювання не фіксувалося, а у 2018 році виявили одразу 281 хворого. У боротьбі з хворобою молдавський уряд удався до карантину й довідок. Урядовці вирішили захистити вакцинованих дітей від невакцинованих, й у вересні цього року двері шкіл зачинилися для 7 тисяч дітей. Уже за два тижні МОЗ рапортувало, що завдяки цій санкції кількість вакцинованих дітей зросла на 2 тисячі. Принаймні стільки довідок про планову вакцинацію отримали молдавські школи.

Правозахисники очікують, що скоро можуть з’явитися судові позови проти Міністерства освіти: якщо держава не дозволяє невакцинованій дитині відвідувати школу, воно повинно забезпечити її альтернативною можливістю вчитися. Наразі такої можливості в них не має.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Як мотивують і карають противників щеплень у різних країнах світу

Над проектом в межах «Медіамережі» працювали: Дмитро Аваліані, Катерина Александр, Надія Апенько, Ліліана Ботнарюк, Ольга Булат, Манана Вардіашвілі, Марія Колесникова, Андрій Мамай, Гюнель Мовлуд, Діана Петріашвілі, Давид Піпія, Роман Протасевич, Віталій Ругайн, Севда Самедова, Юліана Скібіцька, Тахміна Тагізаде
Більше про:
# кір
# щеплення
Пов`язані новини