Комунальний працівник ремонтує світло на гербі України над вулицею у центрі Києва, Україна, 3 листопада 2017 року.
Фото:

EPA/SERGEY DOLZHENKO

Україна майже 30 років жила з надією на великий Державний герб. Про це вперше заговорили у 1992-му і закріпили Конституцією 1996 року. Це питання вже порушували три українські уряди, однак жодна спроба не мала успіху. Нещодавно партія «Слуга Народу» заявила, що планує провести конкурс на його розробку. Ми спробували з'ясувати, чи стане спроба успішною та чому це питання є таким дражливим.
1

У нас же є тризуб, навіщо інший?

Так, є. Чинний варіант герба у вигляді золотого тризуба на синьому щиті було затверджено у 1992 році, через пів року після того, як Україна отримала незалежність. До цього у використанні був герб Української Радянської Соціалістичної Республіки, тобто серп, молот та колоски пшениці. 

Але тризуб (який вперше з'явився у Х столітті, за часів Володимира Великого, і який потім використовувала УНР на початку ХХ століття) — це малий герб України, а згідно з чинною Конституцією в Україні має бути ще й великий герб.

2

Навіщо Україні великий герб?

Бо так написано в чинній Конституції від 1996 року, а саме у її 20-й статті.

Про те, що в України буде великий герб, говорили ще у 1992-му, розповідає історик та один з авторів книги «Наш герб» Богдан Завітій.

«Тоді в парламенті більшістю були комуністи, — каже він. — І щоб їх задовольнити ухвалили закон про герб України, що тризуб — це малий герб. А комуністам пообіцяли, що потім вони зможуть додати і колоски пшениці, і калину — що завгодно». 

Тобто, затвердження малого герба було компромісом, необхідним для нормального функціонування держави (друкування паспортів, грошей, акцизних марок тощо).

А в 1996 році ідею про те, що в України має бути ще й великий герб України закріпили Конституцією.

3

Чому ж його досі не обрали?

Бо навіть попри зменшення кількості комуністів у парламенті це залишилося контроверсійною справою. Загалом це намагалися зробити чотири рази. Уперше — в 1991 році, ще до проголошення незалежності, коли Радянський Союз вже починав розвалюватись.

Удруге — у 1996-му, коли на ескіз великого герба оголосили конкурс. Але обрати переможця тоді завадив «людський фактор», розповідає Завітій.

«Дуже багато людей хотіли бачити себе герботворцями, і почалися перипетії... Це все зайшло так далеко, що почало порушувати норми та етику. Тож цю справу просто поховали».

Утретє — у 2001 році. Тоді було багато претензій до дизайну великого герба. І навіть з правками його не затвердили.

Учетверте — у 2007-2009-му, за часів прем’єрства Юлії Тимошенко. Тоді Кабінет міністрів України оголосив новий конкурс і навіть затвердив ескіз. Але до голосування в парламенті ескіз так і не дійшов, тому що профільна комісія Верховної Ради його відкинула.

Тепер уже партія «Слуга Народу» захотіла провести конкурс на розробку великого Державного герба України. Відповідну постанову сьогодні, 25 серпня, ухвалили у Верховній Раді. Це значить, що до 1 грудня 2020 року в України вже може бути свій великий герб.

4

Невже цього разу вийде?

Цілком можливо, адже комуністів у парламенті вже немає, а у «слуг народу» — більшість. Хоча це зовсім не значить, що обрати єдиний ескіз буде просто.

Приміром, соцмережі вже демонструють, що єдиної думки серед людей щодо цього питання немає. Хтось не бачить потреби у новому гербі, а хтось, навпаки, вважає, що обравши великий герб, Україна стане величнішою, і це допоможе у протидії зовнішній агресії.

Розробити герб непросто навіть технічно, адже до дизайну таких символів є багато вимог. Тому, навіть якщо конкурс відбудеться й ескіз оберуть, на останніх стадіях його можуть вщент розкритикувати, і через це голосування знову провалиться.

Сам Завітій вважає, що Україна вже просто втратила свій шанс розробити та затвердити дизайн великого герба, тому краще залишитись з наявним тризубом, як єдиним гербом, прибравши з нього ярлик «малий».

5

Як проходитиме новий конкурс?

Поки що відомо не до кінця. З постанови випливає лише те, що до 1 листопада ескіз мають винести на публічне обговорення, а до 1 грудня вже затвердити новий герб. 

Утім, це не означає, що великим гербом може стати будь-яке зображення. Конституція говорить, що в основі великого герба має бути малий герб України, тобто тризуб. А ще він має містити герб Війська Запорозького, тобто зображення козака з мушкетом.

6

Що буде, якщо оберуть новий герб?

Україна нарешті матиме визначені Конституцією державні символи.

Зображення герба треба буде замінити у місцях, де використовується національна атрибутика. Тому, хоч пояснювальна записка до постанови й заспокоює, що проєкт не потребуватиме додаткових бюджетних витрат, насправді це може коштувати доволі дорого.

Також немає гарантій, що це не призведе до нової хвилі публічної незгоди, адже не дарма це питання не можуть вирішити вже майже три десятиліття.

7

А якщо не оберуть?

Тоді можливі два варіанти розвитку подій. Перший — оголосити новий конкурс. Другий — вкотре перенести питання до «кращих часів» чи віддати новій владі.

Час від часу виникає ще один варіант — щоб нинішній герб — тризуб на синьому щиті — отримав повноправний статус без приставки малий чи великий. Така ідея лунала у 2013-му, за часів Януковича. Цей варіант навряд чи можливий, адже тут потрібно змінити Конституцію, зокрема її перший розділ, де йдеться про загальні засади української держави. Цей розділ додатково захищений, тобто, окрім голосування в парламенті, зміни до нього необхідно затверджувати референдумом.

8

А як у світі?

Єдиного правила щодо кількості та навіть наявності гербів у світі немає.

У США, наприклад, є великий та малий герби. Також щось на кшталт великого герба (окрім малого) є в Литві — там він використовується у парламенті. 

Ізраїль та сусідня Польща мають по одному гербу. А от у Франції взагалі немає затвердженого герба. Натомість є дизайн, який перебуває в переліку національних символів і використовується в паспортах.

Поділитись: