Як німецькі принципи розвитку малого та середнього бізнесу Mittelstand впроваджуються на рівні міст, та які уроки українські промислові міста можуть винести з досвіду постсоціалістичного міста Східної Німеччини.

Візьмемо два міста зі схожими історичними назвами: Кам’янське — український промисловий центр, перейменований у 2015 році з Дніпродзержинська, та Хемніц (раніше — Kamjenica) — німецьке місто в землі Саксонія, перейменоване у 1990 році з Карл-Маркс-Штадта. 

Обидва — старі промислові міста, в тіні мегаполісів, невеликі та не привабливі для туристів. І так, прапор в Хемніца синьо-жовтий. Але якщо річний бюджет Кам’янського у 2019-му році склав трохи понад 98 мільйонів євро, то у Хемніца він майже вдесятеро більший — 806 мільйонів.

Декомунізація бізнесу

Після возз’єднання Німеччини мешканці міста проголосували за повернення місту історичної назви. В німецькому варіанті Kamjenica перетворилося в Хемніц. Втім, пам’ятник Карлу Марксу (якого, до речі, в місті ніколи не було) вирішили залишити.

Перейменуванням декомунізація не завершилась. Західна Німеччина почала активно просувати політику Міттельштанду. Цю німецьку практику розвитку сімейного малого та середнього бізнесу, яка зарекомендувала себе на міжнародному рівні, досліджував Центр економічної стратегії. 

Також нове дихання отримав університет, який, хоча і не б’є рекорди у світових рейтингах, але є тим центром, навколо якого обертаються всі стратегії інноваційного розвитку міста.

За 30 років після падіння Берлінського муру результати помітні неозброєним оком:

1. Місто приваблює студентів та вчених

Після об’єднання Німеччини Хемніцький технологічний університет прагнув залишитись третім найбільшим університетом в Саксонії після університетів Лейпцига і Дрездена. Тому було засновано два нових факультети: економіки й адміністрування та гуманітарних і соціальних наук. Вони не просто задовольняли попит на нові спеціалізації, а працювали над міждисциплінарними проєктами з уже існуючими факультетами науки та інженерії. Завдяки двом новим факультетам та якісним програмам кількість студентів зросла майже вдвічі — до 10 тисяч.

Університет фінансується не лише коштом бюджету. Всі додаткові працівники, які почали працювати в університеті в останні 10 років, фінансуються з-поза бюджету університету — оскільки, працюючи в університеті, вони залучені до дослідницьких проєктів інших установ. 

Зараз спеціалізація Хемніца — на індустріях машинобудування, механічної інженерії та послугах ІТ. З цією метою створено кластер Chemnitz Smart-System-Campus, про який — далі. 

На території площею 4,5 гектари, що межує з кампусом місцевого технічного університету, розташовано Chemnitz Smart-System-Campus (SSC). Тут розміщуються низка відомих науково-дослідних установ. Це Інститут Фраунгофера ENAS, Центр мікротехнологій, Факультет електротехніки та інформаційних технологій та Машинобудівний факультет технологічного університету. Інститут фізики та Центр інтегративних легких структур (ZIL). 

2. Відкриті центри та програми, які стимулюють містян ставати підприємцями

В Хемніці почав діяти один із 23 Центрів розвитку компетенцій для компаній Mittelstand — SME 4.0 Competence Center Chemnitz. Він управляється консорціумом з п’яти організацій, серед яких університет, два науково-дослідних центри, центр трансферу технологій та місцева торговельно-промислова палата. 

SME 4.0 Competence Center Chemnitz підтримує малі й середні підприємства в розвитку економічного потенціалу, діджиталізації, співробітництва та впровадження Індустрії 4.0 задля посилення конкурентоздатності та інноваційної спроможності. Це стосується процесів і систем як усередині компаній (вертикальна інтеграція), так і у відносинах між ними як ланками ланцюгів доданої вартості (горизонтальна інтеграція). 

В місті, як і по всій Німеччині, почала діяти «Центральна інноваційна програма для малих і середніх підприємств» (і діє вже понад 10 років), в межах якої компенсується 20-50% бюджету інноваційних проєктів. 

Трохи менше часу існує програма «Промислові дослідження для компаній». На грантовій основі фінансуються науково-дослідні установи, що співпрацюють із промисловими компаніями. 

3. Зручна транспортна система відповідає вимогам сучасних швидкостей

Близько 46 тисяч людей щодня приїжджають на роботу до Хемніца завдяки ефективній системі громадського транспорту під назвою CityBahn. Це щось середнє між трамваєм та приміським поїздом. Система, що запрацювала у 2002 році, зараз об’єднує агломерацію у понад 80 тисяч людей і дозволяє мешканцям передмістя швидко і без пересадок досягати центральної частини. 

Примітно, що зараз будується друга черга — гілка довжиною 2,2 кілометра — кінцевими зупинками якої стануть технопарк та університет.

Від великої промисловості до розумної спеціалізації

Раніше Хемніц називали «саксонським Манчестером». Колись місто великих промислових об’єктів, зараз його фокус — на інноваційних підприємствах. В регіоні Саксонія, до якого належить Хемніц, власники та менеджери сімейних фірм є наймолодшими у порівнянні з іншими регіонами Німеччини. Культура сімейних компаній Mittelstand, дуже поширена на заході країни, в східних землях отримала нове дихання після об’єднання держави.

Економіка Кам’янського зараз також формується важкою промисловістю — зокрема, металургією, машинобудуванням та хімічною промисловістю. Місто може використовувати потенціал останніх двох сфер для визначення власної розумної спеціалізації. Далі — впровадження інноваційних рішень та дослідницьких проєктів на базі технічного університету. В комплексі мають йти національні та місцеві програми розвитку малого та середнього підприємництва. В перспективі така синергія має створити передумови до трансформації економіки міста.

Резюме

Хемніц не вважається найкращим містом для життя в Німеччині. Звідти все ще їде молодь, а мешканці вважають себе біднішими за своїх західних земляків. Півтора року тому місто потрапило на перші шпальти через акції протесту правих радикалів, викликаних вбивством німця в масовій бійці за участю мігрантів. Але, попри відставання та відносну популярність правих рухів, саксонське місто продемонструвало прорив, спроба досягнення якого є актуальною для українського Кам’янського. 

Це сталося не лише внаслідок приєднання до Західної Німеччини та ЄС загалом, але й завдяки злагодженій роботі місцевої, центральної і європейської влади та амбітності місцевого бізнесу і університету. В результаті місто отримало унікальну «розумну» спеціалізацію, розбудовує технологічний парк, а мешканці створюють нові сімейні підприємства Міттельштанд — інноваційні та ті, що експортують на зовнішні ринки. 

Що могло б перейняти українське Кам’янське для впровадження власними силами? 

  • Створення окремого кластера на базі Дніпровського технічного університету та місцевих машинобудівних і хімічних підприємств;
  • залучення зовнішніх вчених та дослідників для проведення спільних проєктів, зокрема — з використанням європейських програм (House of Europe, Horizon 2020, COSME тощо);
  • консультативна підтримка середнього бізнесу (ефективно це робити, закуповуючи послуги приватних консультантів через Prozorro);
  • активно брати участь в загальнонаціональних програмах підтримки підприємництва, експорту, молодіжної мобільності тощо.

Декомунізація не тільки назви, але й економіки в цілому стане ключем до трансформації міста. 

Богдан Прохоров, економіст Центру економічної стратегії

Поділитись: