Олексій Мурахтаєв
Фото:

Сергій Мостовщіков/ «Новая газета»

Чоловік головної редакторки російського незалежного видання Koza.Press Ірини Славіної, яка підпалила себе біля будівлі Міністерства внутрішніх справ Росії й померла від отриманих опіків, Олексій Мурахтаєв обіцяє продовжити вести її видання.

Про це він розповів в інтерв’ю «Новой газете».

Чоловік зазначив, що через пів року повинен буде стати офіційним власником ЗМІ його дружини. Хоча зізнається: до медіа має стосунок, «м'яко кажучи, віддалений».

«Треба буде якось налагодити систему, щоб все це було "на рейках" і працювало без мене і без Ірини. Я вважаю це важливим, тому що це пам'ять про неї. Koza.Press буде існувати, і її редакційна політика не буде змінюватися. А як інакше жити?», — розповів він.

Мурахтаєв також зазначив, що читав матеріали дружини, бо йому «було цікаво». За його словами, вона там своє ставлення ніколи не висловлювала.

«В Ірини були принципи, які вона ніколи не порушувала. З принципу вона відкрила свою «Козу» (Koza.Press — ред.). Було це років вісім тому, якщо не більше. До цього сиділа роки півтора без роботи, писати правду їй не давали, і раптом так ось осяяло. Допомогли друзі з Facebook. Надихнули. Мовляв, хочеш писати правду, будь сама собою», — додав він.

Що сталося з журналісткою?

2 жовтня вона у російському Нижньому Новгороді біля будівлі МВС підпалила себе і померла від отриманих опіків. Інцидент стався приблизно о 15:30 за місцевим часом. Вони отримали повідомлення про займання на вулиці біля будівлі МВС. «На час прибуття нашого підрозділу було знайдено тіло загиблої людини», — додали в МНС.

Очевидці розповіли журналістам, що перехожі намагалися загасити полум’я, але їм не вдалося цього зробити. Від опіків жінка загинула на місці.

Незадовго до своєї смерті Славіна написала у Facebook: «У моїй смерті прошу звинувачувати Російську Федерацію».

Що відомо про Ірину Славіну?

Напередодні, 1 жовтня, Славіна повідомила, що її будинок обшукали у межах справи про діяльність «небажаної організації», яку завели на активіста та підприємця Михайла Іосилевича.

Видання Славіної Koza.Press стверджувало, що справу на Іосилевича завели через те, що він надав одне зі своїх приміщень для лекції фонду «Открытая Россия», заснованого колишнім акціонером «ЮКОС» Михайлом Ходорковським. За словами Славіної, до неї в будинок увірвалися о 6 ранку 12 людей «із бензорізом і фомкою».

«Я, гола, вдягалася вже під наглядом незнайомої мені дами. Здійснювали обшук. Адвокату зателефонувати не дали. Шукали брошури, листівки, рахунки "Открытой России", може, ікону з ликом Михайла Ходорковського», — написала журналістка тоді у Facebook, додавши, що в неї конфіскували техніку.

У Слідчому комітеті наголошують, що обшуки у квартирі Славіної не пов'язані з її самогубством: «Вона була свідком і не була ані підозрюваною, ані обвинуваченою в межах розслідування кримінальної справи, за якою відбувалися вказані слідчі дії».

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International, утім, має іншу думку.

«Обшук у справі про "небажану організацію" — це не перший випадок здійснення тиску на Ірину Славіну й застосування до неї необґрунтованих санкцій за її спроби скористатися правом на свободу висловлення думку й свободу мирних зібрань», — ідеться в заяві організації.

Раніше Славіну кілька разів штрафували через «неповагу до влади» та участь в акціях протесту. У червні 2020-го їй виписали 65 тисяч рублів штрафу через статтю про перший випадок зараження коронавірусом у місті Кстові (суд визнав її «фейковою»).

У 2019-му журналістку оштрафували на 70 тисяч рублів через пост у Facebook, який суд визнав «неповагою до чинної влади», а ще раніше — на 20 тисяч рублів за організацію акції в пам’ять про політика Бориса Нємцова.

Поділитись: