Уперше вартість євро в Україні перевищила 35 гривень

Що сталося з курсом євро?

Уперше його вартість в Україні перевищила 35 гривень. В обмінниках один євро продають за 35,5 гривень. На безготівковому ринку банки пропонують компаніям трохи дешевше — за 35,4 гривень.

З початку року євро виросло в ціні щонайменше на 2 гривні.

Чому курс долара зростає повільніше?

Так, за той самий період долар зріс усього на 80 копійок. Справа в технології розрахунку. Як це відбувається з доларом? Щовечора Нацбанк дивиться на його міжбанківський курс та каже: саме стільки завтра зранку офіційно коштуватиме один долар. Наприклад, якщо торги між українськими компаніями вчора ввечері зупинилися на відмітці 28,84 гривень за долар, завтра офіційний курс американської валюти в країні складе саме 28,84 гривень.

Добре, але чи з євро все це працює не так само?

Ні. Курс євро в Україні розраховується, виходячи з його вартості не на нашому локальному ринку, а на міжнародному. Приміром, євро в світі коштує 1,22 долара. Тобто, щоб з'ясувати, скільки саме воно має коштувати в нас, треба курс долара в Україні — 28,84 гривень — помножити на вартість євро по відношенню до долара у світі — на 1,22.

Тобто, що швидше дорожчає долар в Україні, то більше в нас зростає курс євро?

Так.

Але ж ми щойно з'ясували: долар в Україні дорожчає не надто й швидко. Чи на курс євро впливає ще щось?

Так, глобальні зміни, які на фоні здешевлення гривні в Україні виглядають критично.

Які саме?

Для долара нині не найкращі часи. Наприкінці минулого тижня уряд США припинив роботу, бо не зміг ухвалити бюджет. Така ситуація свідчить про те, що в уряді США немає більшості, яка могла б схвалити потрібне рішення. А це, зі свого боку, послаблює позиції як США, так і долара на світових ринках.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Технічна перерва: що означає припинення роботи уряду США

А от в ЄС навпаки справи йдуть добре. Наприклад, Ангелі Меркель нарешті вдалося домовитися про створення коаліції з партіями, які пройшли в бундестаг на виборах ще у вересні 2017 року. Попередні ж перемовини про формування коаліції наприкінці минулого року закінчилися провалом.

Зрозуміло, але що буде далі?

Отже, впливу на курс євро в Україні ані в НБУ, ані в банків немає. Тому слід чекати на стабільність курсу долара. Що стабільнішим він буде, то менш відчутнішими будуть коливання курсу євро.

Коли це може статися?

Цього тижня президента США Дональда Трампа чекатимуть на Всесвітньому економічному форумі в Давосі. Утім, через призупинення роботи уряду він може відмовитися від поїздки. А от в ЄС чекатимуть результатів парламентських виборів в Італії, які відбудуться 4 березня.

Яка стратегія в Нацбанку?

Там запевняють: ситуація на валютному ринку стабілізується вже «найближчим часом». Проте чи подешевшає долар до минулорічних значень хоча б в 27 гривень за долар — невідомо. На думку експерта Forex Club Андрія Шевчишина, долар почне дешевшати в Україні не раніше середини лютого.

/Вікторія Руденко

Поділитись: