Сотні тисяч федеральних працівників у США через призупинення роботи уряду й державних організацій сьогодні не вийшли на роботу — Cенат Сполучених Штатів не зміг ухвалити кінцевий бюджет до встановленого терміну. Це торкнулося й України — культурний центр America House у Києві повідомив про тимчасове закриття. Що означає призупинення роботи уряду та якими будуть наслідки — в матеріалі Громадського

Що сталося

Сенат Сполучених Штатів повинен був ухвалити бюджет на 2018 рік ще до кінця жовтня. Однак, законодавці не встигали домовитися між собою до визначеного терміну, а фінансування федеральних органів погоджували на тимчасовій основі.

Бюджет США затверджують обидві палати Конгресу. У суботу, 20 січня, палата представників узгодила законопроект, який забезпечував фінансування федеральних органів до середини лютого. Однак, у Сенаті не вдалося набрати достатньо голосів. У неділю законодавці знову спробували домовитися, але республіканці і демократи не дійшли згоди.

Лідер сенатської більшості, сенатор-республіканець Мітч Макконнелл (у центрі) прибув на засідання Сенату для розгляду питання фінансування федеральних органів США, Вашингтон, округ Колумбія, США, 19 січня 2018 року Фото: EPA-EFE/SHAWN THEW

Перші виступають проти продовження програми захисту дітей іммігрантів DACA, і домагаються фінансування будівництва стіни на кордоні з Мексикою. Демократи ж прагнуть переговорів щодо імміграційної політики як складової угоди бюджету.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Список Трампа: Що означають обмеження на в’їзд до США

Від суботи уряд США призупинив роботу, що самі американці називають shutdown — буквально «призупинення», «вимкнення».

Призупинення роботи уряду в історії США траплялося 18 разів. При уряді Обами федеральні органи не працювали 16 днів 

У такому випадку некритичні державні органи закриваються, а сотні тисяч їхніх працівників ідуть у неоплачувану відпустку, доки Сенат не затвердить фінансування. Приміром, служби національної безпеки, постачання електроенергії працюють, а ось центри видачі віз — ні.

Призупинення роботи уряду в історії США траплялося 18 разів. При уряді Обами федеральні органи не працювали 16 днів. Нинішній випадок — унікальний, адже вперше в історії США Конгрес і Білий Дім контролює одна партія — Республіканська.

Репортери чекають на рішення Конгресу США в коридорі Капітолію, Вашингтон, округ Колумбія, США, 19 січня 2018 року Фото: EPA-EFE/SHAWN THEWНа головному годиннику Сенату північ, урядовці все ще не можуть порозумітися щодо законопроекту про фінансування федеральних органів США, Вашингтон, округ Колумбія, США, 19 січня 2018 року Фото: EPA-EFE/SHAWN THEW

Що це означає

Працівники, що отримують гроші з бюджету США, тимчасово залишаються без зарплати, доки урядовці не домовляться.

Роботу тимчасово зупиняють не лише урядові структури, а й низка інших об'єктів, які мають державне фінансування. До таких, зокрема, належать деякі національні парки, музеї та навчальні заклади. Для відвідувачів уже закрили Статую Свободи.

Припинили працювати й деякі американські структури за кордоном. Зокрема, в Києві на невизначений термін закрився культурний центр America House — про це повідомляють на офіційному сайті.

Попри це, посольство США в Україні працює — у коментарі Громадському це підтвердив прес-секретар посольства Вадим Ковалюк.

«Поки що ми продовжуємо роботу, хоча є певні обмеження, які, втім, не впливають на нормальну роботу посольства. Видача віз для громадян України також триває. Очікуємо на новини з Вашингтона».  

Працюють також американські сервіси, які фінансуються безпосередньо з бюджетів штатів. Не зупинили роботу державні структури і служби, від яких напряму залежить безпека Сполучених Штатів та їхніх громадян. Ідеться про Раду національної безпеки, армію, рятувальні служби, тюрми, лікарні, поштові служби тощо. Працюватимуть далі, хоч і не на повну, федеральні суди США.

Зупинка роботи уряду означатиме серйозні збитки для бюджету США. Останнє призупинення роботи уряду сталося у 2013 році, і, як стверджує Al Jazeera, коштувало американській економіці 24 мільярди доларів. Цьогоріч прогнозують, за кожен тиждень у такому стані казна витрачатиме 6 мільярдів.

Туристи біля закритої будівлі музею Мартіна Лютера Кінга після призупинення роботи уряду й фінансування державних організацій та об'єктів, Атланта, штат Джорджія, США, 20 січня 2018 року Фото: EPA-EFE/ERIK S. LESSERСтатуя Свободи наразі теж закрита для відвідувачів. На фото — пасажири порому дивляться з ілюмінатора на острів Свободи, Нью-Йорк, США, 21 січня 2018 року Фото: EPA-EFE/ALBA VIGARAY

Скільки може тривати «перерва»

У 1995 Сенат не міг домовитися щодо програми медичного страхування для літніх людей, відтак робота федеральних органів зупинилася на 27 днів.

Наразі ж голосування за відновлення роботи уряду перенесли на понеділок, 22 січня. До того часу двері багатьох федеральних органів залишаться зачиненими.

Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп закликав однопартійців скористатися спеціальною процедурою, яка дозволяє обійти правило кваліфікованої більшості (⅔ голосів), натомість потрібна проста більшість.

«Якщо це безвихідне становище триватиме, республіканці мусять набрати 51% і голосувати за справжній, довгостроковий бюджет!», – написав він у Twitter.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дональд Трамп: Рік на посаді президента

Поділитись: