Ілюстрація одночасного контрасту яскравості: квадрат зліва здається темнішим, а справа — світлішим. Хоча насправді вони одного кольору
Фото:

ResearchGate

Дослідники зі США та Індії заявили, що розкрили таємницю оптичної ілюзії, яка полягає в тому, що фігури одного кольору здаються нам різними, якщо їх розмістити на тлі різного кольору. Про це вони написали в науковому виданні Visual Communications.

Йдеться про так званий феномен одночасного контрасту яскравості (simultaneous brightness contrast): на яскравому тлі об'єкти здаються темнішими, а на темному — яскравішими. Але чому так відбувається — остаточного пояснення тривалий час не було.

Одне з поширених припущень полягало в особливості роботи нашого мозку: він викривлює наше сприйняття з урахуванням освітлення й середовища. Але нове дослідження говорить, що все не зовсім так.

Американські та індійські вчені зібрали групу з 27 волонтерів і волонтерок, яким продемонстрували спеціально розроблені візуальні тести. Так вони хотіли перевірити, чи «винне» в нашому некоректному сприйнятті кольорів освітлення.

Під час першого етапу експерименту учасники аналізували зображення куба, начебто підсвіченого збоку. Насправді більш «світла» сторона мала меншу освітленість. І учасники експерименту вказали: кружечок, який був на більш затіненій (на сприйняття) стороні куба, здавався темнішим.

Іншими словами, експеримент дав результат, прямо протилежний до феномену одночасного контрасту яскравості. Тобто, роблять висновок дослідники, аналіз нашим мозком рівня освітленості не впливає на оцінку кольору об’єкта.

Ось такий куб розглядали учасники експерименту. Ліва сторона в ньому насправді світліша, хоча наш мозок так не вважає
Фото:

Visual Communications

На другому етапі експерименту дослідники перевіряли сприйняття згаданого феномену в дітей 8-17, в яких після операції відновився зір. Дослідники припустили, що всі діти бачитимуть кружечок на світлому тлі темнішим, ніж на темному — так воно і сталося.

Так вони підтвердили своє припущення, що одночасний контраст яскравості притаманний людям від самого народження, щойно вони можуть бачити — а не вивчається з часом. А ще — що феномен стається ще до того, як інформація від кожного ока поєднується в єдине ціле (цей ефект також має назву «циклопічного» — фактично обидва ока бачать два окремі зображення, які вже в нашому мозку зливаються в одне).

Отже, одночасний контраст яскравості — це феномен, який пояснюється певним «вродженим механізмом» нашого зору, а не особливостями роботи головного мозку, висновують автори дослідження. Або, якщо говорити іншими словами, він пояснюється процесами низького, а не високого рівня нашої центральної нервової системи.

Обидві цеглини, позначені стрілочками на фото, однакового кольору. Але бачимо ми не так. Це фото показували дітям, які лише навчилися бачити після операції, аби перевірити явище одночасного контрасту яскравості
Фото:

Visual Communications

Поділитись: