В українській владі тривають відставки. Слідом за Дмитром Шимківим, який днями звільнився з Адміністрації президента, залишив посаду й Мирослав Продан — виконувач обов'язків голови Державної фіскальної служби.

5 вересня він повідомив про це у facebook. Офіційна причина — уряд нарешті оголосив конкурс на посаду голови ДФС, а Продан хоче брати в ньому участь. «Щоб унеможливити конфлікт інтересів і будь-які спекуляції з цього приводу, вирішив просити уряд призначити іншого виконувача обов'язків голови ДФС», — написав він.

Ця історія має ширший контекст, адже пішов з посади Продан на піку протистояння команди прем'єра Володимира Гройсмана з ГПУ та СБУ довкола контролю над митницею. Офіційно чиновники називають це «боротьбою з контрабандою». Юрій Луценко публічно повідомляв, що його підлеглі розслідують діяльність очільника ДФС. Той своєю чергою звинуватив Генпрокурора в причетності до контрабанди лісу.

Якими були передумови звільнення Продана, хто тепер виконуватиме його функції та чи означає його відставка перемогу силовиків над Гройсманом — у матеріалі Громадського.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Продано: чому Генпрокурор зацікавився контрабандою

Старий друг

Мирослав Продан — соратник Володимира Гройсмана. У 2006 — 2014 роках чинний прем'єр був міським головою Вінниці. Продан працював у податкових органах цього міста й області. У 2016-му Гройсман очолив уряд. Продан став заступником голови Державної фіскальної служби. Після затримання детективами НАБУ голови ДФС Романа Насірова, Гройсман призначив Продана виконувачем обов'язків її керівника. Очільник уряду не приховує, що Продан важливий для нього.

«Доки я прем'єр-міністр, він керуватиме ДФС»,сказав він 4 липня на селекторній нараді в ДФС.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Піти по-англійськи: Чому обвинуваченого Романа Насірова звільнили з ДФС

Утім, це не завадило прем'єру того ж для призначити в ДФС двох нових виконувачів обов'язків заступників. Один із них — Віктор Кривицький — так само, як і Продан є давнім соратником Гройсмана від часу роботи у Вінниці. Тоді ж центральним офісом ДФС поповзли чутки: якщо правоохоронці таки наважаться затримати Продана, саме Кривицький буде наступним виконувачем обов'язків керівника служби.

У серпні ЗМІ оприлюднили подробиці кримінальних проваджень проти Продана. Видання insider, посилаючись на ухвалу Печерського райсуду від 9 серпня, повідомило, що за версією правоохоронців Продан через довірену особу Віталія Астахова за 562 тисяч доларів придбав два «об'єкти нерухомості» в турецькому місті Бодрум. За версією силовиків, офіційні доходи не дозволяють йому придбати нерухомість за кордоном.

Зі свого боку Генпрокурор Юрій Луценко натякнув, що підлеглі найближчим часом можуть вручити Продану повідомлення про підозру. Очільник ДФС усі звинувачення відкидав і пов'язував їх із «наступом на контрабандистів».

«Фейк вигадали та розкручують, бо мають завдання в будь-який спосіб тиснути на мене», — написав він. Крім того, Продан натякав, що Луценко має стосунок до контрабанди лісу. Нагадаємо, давній знайомий генпрокурора Володимир Бондар від 2017-го керує Державним агентством лісових ресурсів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Поліція на митниці: що означає «хрестовий похід» Гройсмана проти контрабанди

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман (ліворуч) та виконувач обов'язків голови ДФС Мирослав Продан під час селекторної наради у Києві, 4 липня 2018 року Фото: Владислав Мусієнко/POOL

Володимир Гройсман публічно захищав Продана й звинувачував правоохоронців у «кришуванні» контрабанди. Крім того, голова уряду доручив ДФС, Державній аудиторській служби та Держгеокадастру ретельно перевірити всі лісгоспи України.

Протистояння між Гройсманом та Генпрокурором фактично перейшло в публічну площину. Але раптом Продан вирішив звільнитися з посади. Чому?

Співрозмовники Громадського в оточенні прем'єра стверджують: Продан не захотів підвищувати ставки в протистоянні з ГПУ і вирішив не чекати, коли правоохоронці прийдуть вручати йому підозру й піти тихо.

«Склалася ситуація, коли потрібно було переходити в наступ. Наприклад, публічно звинуватити в контрабанді лісу сина Генпрокурора. Продан виявився до цього не готовим. Не зрозуміло тільки, нащо тоді він взагалі погоджувався керувати ДФС», — розповідає співрозмовник Громадського в оточенні Гройсмана.

Хто далі

Новим виконувачем обов'язків ДФС став Олександр Власов. Від травня 2017-го він керував Одеською митницею. Раніше очолював спецпідрозділ податкової поліції «Фантом».

За часів Віктора Януковича працював заступником директора Департаменту державних закупівель Мінекономрозвитку. Починав кар'єру Власов у структурі СБУ. Керувати ДФС буде до офіційного оголошення результатів конкурсу на посаду голови відомства. Згідно з процедурою це може зайняти 45-60 днів. Утім, практика свідчить, що конкурси на заміщення посад в Україні часто блокують через суди або інші бюрократичні перепони.

Призначення тимчасовим керівником ДФС Власова, який має досвід роботи в СБУ, може бути побіжним свідченням того, що Володимир Гройсман якщо не втратив контроль над ДФС, то принаймні пішов на тимчасові поступки в протистоянні з ГПУ та Службою безпеки.

Виконувач обов'язків голови Державної фіскальної служби Мирослав Продан (праворуч) та новий виконувач обов'язків глави ДФС, колишній начальник Одеської митниці Олександр Власов під час брифінгу у Києві, 22 серпня 2018 року Фото: Інна Соколовська/УНІАН

Поділитись: