Піти по-англійськи: Чому обвинуваченого Романа Насірова звільнили з ДФС
31 січня Кабінет міністрів звільнив Романа Насірова з посади голови Державної фіскальної служби. Насірова затримали за підозрою в розтраті близько 2 мільярдів гривень торік у березні, тоді ж уряд відсторонив його від посади. Сам Насіров стверджує, що нині немає законних підстав для його звільнення з ДФС.
Хто такий Роман Насіров
Роман Насіров очолив Державну фіскальну службу в травні 2015 року, замінивши на цій посаді Ігоря Білоуса. Він став головним податківцем за результатами конкурсу, проведеного Мінфіном.
Раніше Насіров був депутатом від фракції БПП, очолював податковий комітет Верховної Ради. Устиг попрацювати інвестиційним банкіром та заступником директора Державної продовольчо-зернової корпорації.
Фінансова інспекція виявила порушення в корпорації в період, коли там працював Насіров, — на близько 55 мільйонів доларів. Утім, звинувачення висунули його керівникові.
За версією слідства, Роман Насіров має паспорт громадянина Великої Британії. Це підтверджують також правоохоронні органи Великої Британії та британське посольство в Україні.
Сам екс-податківець заперечує інформацію про своє британське громадянство.
Також Роман Насіров має дві незадекларовані квартири в Лондоні, за адресами: 5 City Tower, 3 Limeharbour, London, UK E14 9LS та 22 Fallowfield, Six Acres Estate Lennox Road, London, N4 3PA.
Нерухомість фактично належить Насірову на підставі договорів довгострокової оренди — лізхолду.
18 січня міністр фінансів Олександр Данилюк направив уряду подання про звільнення Романа Насірова з посади голови ДФС.
«Уже рік як є порушення закону з боку Насірова, потрібно поставити крапку в цій історії», — сказав він, додавши, що конкурс на посаду нового голови має також призначати Кабмін.
Сам Насіров не бачить законних підстав для звільнення з ДФС.
«Я вважаю, що нема законодавчих підстав підтримувати це подання Данилюка», — коротко прокоментував він Громадському.
Конфлікт між Міністерством фінансів і ДФС триває з моменту призначення Насірова на посаду. Зокрема, ДФС не бажала передавати до Мінфіну реєстри платників податків, не погоджувалася на плани щодо реформування і головне — щодо ліквідації податкової міліції, основного силового інструменту податківців.
Нині податкова міліція втратила всі повноваження, але продовжує існувати й навіть проводить слідчі дії. Приміром, нещодавно співробітники податкової міліції обшукали офіс компанії «Київстар».
Затримання
У ніч на 3 березня 2017 року Романа Насірова затримали у відомчій лікарні «Феофанія» під Києвом. Співробітники медзакладу намагалися не пустити детективів до Насірова, начебто через пізній час. Коли співробітники НАБУ все ж зайшли до палати, податківець був у ліжку й не реагував на детективів.
Наступного дня Насірова привезли до Солом’янського суду для обрання запобіжного заходу. Податківець усе ще лежав, укритий картатою ковдрою, яка пізніше стала мемом у соцмережах. Засідання так і не розпочалося — поліція та вибухотехніки евакуювали всіх з будівлі суду, бо отримали повідомлення про мінування. Відтак розгляд справи перенесли на 5 березня.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Корупційні драми: як журналісти на суд у справі Насірова ходили
Але й 5 березня Насірову обрати запобіжний захід не змогли — адвокати оголосили відвід судді Олександрові Бобровнику. Як заявили в прес-службі суду, Бобровник був «єдиним черговим суддею» того дня. Увечері 5 березня в Романа Насірова сплив 72-годинний термін затримання, тож він міг піти із зали суду вільним.
Відсторонений від посади голови Державної фіскальної служби Роман Насіров у непритомному стані під час засідання Солом'янського райсуду Києва з обрання йому запобіжного заходу, 5 березня 2017 року Фото: EPA/VOLODYMYR PETROV
У цей час під судом зібралося кілька сотень мітингувальників, зокрема, представники «Автомайдану», які перекрили всі в'їзди та виїзди з будівлі. Отож, ніч з 5 на 6 березня Насіров провів у залі засідань на четвертому поверсі Солом'янського суду.
Обрати запобіжний захід Насірову вдалося лише о третій годині ночі 7 березня, майже за 100 годин після затримання у «Феофанії». Насірова взяли під варту на два місяці з можливістю застави в 100 мільйонів гривень. Це найбільша застава в історії українського судочинства.
18 березня дружина Насірова Катерина перерахувала 100 мільйонів гривень на рахунок Держказначейства і підозрюваний голова ДФС залишив Лук'янівське СІЗО.
У квітні Романа Насірова обрали президентом Федерації дзюдо України. У коментарі Громадському Насіров тоді сказав, що займався дзюдо лише в дитинстві, але «всіляко цікавиться й підтримує цей вид спорту».
Роман Насіров (праворуч) з адвокатом під час розгляду апеляції, Київ, 13 березня 2017 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське
У чому обвинувачують
За даними слідства, голова ДФС причетний до так званої «газової схеми» депутата-утікача Олександра Онищенка. Упродовж 2015 року ухвалив низку «безпідставних і незаконних рішень» про розстрочення сум платежів з рентної плати за користування надрами для компаній, що залучені у схему, на загальну суму понад мільярд гривень.
За даними слідства, Роман Насіров завдав державі збитків більш ніж на 2 мільярди гривень.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Газова справа» на 3 мільярди: Чи вдасться антикорупційним органам довести свою незалежність
Схема розкрадання коштів була наступною: укладалися договори про спільну інвестиційну й виробничу діяльність між ПАТ «Укргазвидобування» та компаніями ТОВ «Надра Геоцентр» і ТОВ «Фірма «ХАС». Видобутий газ на фіктивних аукціонах продавався за заниженими цінами підконтрольним фірмам-посередникам, які згодом перепродавали його промисловим споживачам за ринковими цінами.
Слідство вважає, що протягом 2015 — 2016 років Роман Насіров надав керівникам регіональних і територіальних органів податкової незаконну вказівку ухвалювати безпідставні рішення про розстрочення податкового боргу компаніям, підконтрольним Онищенку: ТОВ «Фірма «Хас», ТОВ «Карпатнадраінвест», ТОВ «Надра Геоцентр».
28 липня детективи завершили розслідування і склали обвинувальний акт щодо Насірова. Розгляд справи в суді розпочався в листопаді, засідання відбуваються двічі на місяць.
За словами учасників процесу, судовий процес щодо Романа Насірова може протривати кілька років.
Відсторонений від посади глави ДФС Роман Насіров (у центрі) з адвокатами Олександром Лисаком, (праворуч) та Ігорем Фоміним під час засідання Шевченківського райсуду Києва за обвинуваченням Насірова у зловживанні службовим становищем, 7 грудня 2017 року Фото: Віктор Ковальчук/УНІАН
- Поділитися: