Російські мільярдери стрімко втрачають статки. Як повідомляє агентство Bloomberg, 9 квітня сукупна втрачена вартість перевищила 16 мільярдів американських доларів. Причиною цього стали санкції, впроваджені урядом США проти окремих громадян Росії та російських компаній.

Російські мільярдери стрімко втрачають статки. Як повідомляє агентство Bloomberg, 9 квітня сукупна втрачена вартість перевищила 16 мільярдів американських доларів. Причиною цього стали санкції, впроваджені урядом США проти окремих громадян Росії та російських компаній.

Капітали та капіталізація

Багато великих російських компаній уже давно є міжнародними. Їхні акції котируються на різних міжнародних фондових біржах (від Москви і Лондона до Гонконгу й Токіо). Саме попит на ці цінні папери формує капіталізацію компаній та статки їхніх ключових акціонерів.

Після того, як США внесли до санкційного списку не лише політиків, але й бізнесменів, довіра до російського бізнесу похитнулася.

«Черговий виток санкцій мав сильний вплив на довіру іноземних інвесторів до російських активів. Раніше вони були впевнені, що санкції не можуть сильно вдарити по таких великих і ключових для для економіки компаніях, як, наприклад, «Русал». Тепер інвестори зрозуміли, що в Росії ніхто не застрахований від санкцій», — розповідає Громадському трейдер Групи ICU Віталій Сівач. За його словами, саме через додатковий ризик міжнародні інвестори вирішили зменшувати інвестиційні позиції, пов'язані з російським ринком.

Як наслідок, активний продаж російських активів, включно з акціями та облігаціями, обвалив їхні ціни.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ З речами на вихід: що означає видворення російських дипломатів

Російські бізнесмени, які потрапили під санкції впроваджені урядом США 06 квітня 2018 року. Зліва направо верхній ряд: Олег Дерипаска, Сулейман Керімов, Віктор Вексельберг; зліва направо нижній ряд: Кирило Шамалов, Олексій Міллер та Андрій Костін Фото: EPA-EFE/STAFF

У чому ризик

Нові санкції — це фактично заборона будь-якому громадянину США або американській компанії вести діяльність з компанією із санкційного списку.

«Наприклад, «Русал». Вони тепер не зможуть нічого продати або купити, замовити послуги не тільки в американських компаній, але й в їхніх «дочок» в інших країнах світу», — пояснює на умовах анонімності український біржовий трейдер. Він нагадує, що схожі санкції донедавна діяли і щодо Ірану.

На відміну від Ірану, паніка на російському ринку наразі здебільшого спричиняють санкції проти однієї компанії — «Русал». За даними Saxo Bank, саме ця компанія виробляє 13% всього алюмінію у світі. І є найбільшим світовим виробником цього металу. Тому це може призвести до переформатування ринку й зростання цін на цей продукт.

Хоча, за оцінками російських аналітиків, прямі продажі «Русалу» в США не перевищували 20%. Але його продукцію в Росії, наприклад, купувала дочірня компанія американської корпорації Arconic. Тепер вона має знайти нових постачальників.

Не виключено, що в майбутньому російські компанії матимуть складнощі із закупівлею обладнання, запчастин, сервісу, послуг з інжинірингу тощо.

Разом з рублем

Одночасно з фондовим ринком почав падіння російський рубль. Віталій Сівач пояснює це тим, що отримані від продажу активів рублі (приміром, на Московській фондовій біржі акції номіновані в національній валюті Російської Федерації) інвестори конвертують у долари та, зазвичай, виводять свої кошти з Росії.

«Це створює величезний тиск на рубль. Внутрішні гравці, з огляду на це, також купують долар, щоб хеджувати (убезпечити — ред.) ризики. Це лише збільшує тиск. Як наслідок, бачимо різке ослаблення рубля», — розповідає трейдер групи ICU.

Логотип компанії «РУСАЛ» над входом в діловий центр, в якому розташований офіс компанії, Москва, Росія, 9 квітня 2018 року. Ціна на акції виробників алюмінію «РУСАЛ» упала на понад 40 відсотків після того, як стало відомо, що власник компанії Олег Дерипаска були включені у «чорний список» Державного казначейства США 6 квітня Фото: EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Відкочування

Чи витримає Росія та російський бізнес цей удар? Наразі американські санкції були точковими. Російський фондовий ринок достатньо розвинутий. Тому деякі інвестиційні компанії побачили у вчорашньому провалі котирувань можливості для своїх клієнтів у середньо- та довгостроковому періоді.

Приміром, як пояснили Громадському у Forex Club, падіння не має фундаментальних підстав, і викликано виключно новиною про нові американські санкції.

«На тлі масового розпродажу, цілком можна розглядати і можливості покупок: у разі відкочування можна очікувати досить сильні рухи, і потенційний прибуток у кілька разів перевищить ризик», — відповів на запит Громадського аналітик цієї компанії Іван Марчена. Він нагадав, що акції деяких великих компаній вже почали зростати після падіння. Наприклад, Яндекс, Лукойл, Роснефть, Сбербанк та Газпром.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Отруєння Скрипаля: чим росіяни володіють у Британії і чиї статки можуть заморозити

Але глибина санкцій, а також швидкість і масштаб реакції ринків безпрецедентні, тому передбачити всі наслідки надто складно. Поза тим, невідомі критерії, якими послуговувався уряд США, включаючи ті чи інші імена і назви до останнього списку санкцій. Фінансові ринки до останнього часу досить легковажно ставилися до можливості посилення санкцій по відношенню до російського бізнесу. «Відтепер у західних інвесторів міцнітиме розуміння, що будь-які російські активи, якими вони володіють, можуть виявитися токсичними», — резюмує аналітик компанії Concorde Capital Євгенія Ахтирко.

Поділитись: