Безпрецедентна висилка російських дипломатів — їх видворяють, зокрема, зі США, Канади, України, Австралії та низки країн Євросоюзу у зв'язку зі справою про отруєння російського екс-розвідника Сергія Скрипаля в Британії.

Чому спецагентів у дипломатичних корпусах вирішили вислати саме тепер, чи їх справді багато та які наслідки для Росії це матиме в майбутньому — Громадському розповіла головна редакторка UA:Ukraine Analytica Ганна Шелест.

Що означає видворення дипломатів?

Висилка дипломатів — це достатньо серйозний, у даному випадку, політичний крок — країна прийняття не може їх засудити, а тому видворяє. Або якщо, приміром, людину запідозрили в шпигунській діяльності чи діяльності, не сумісній зі статусом дипломата.

У даному випадку, беручи до уваги передусім кількість, а також консолідовану позицію такої кількості держав, — це політично-дипломатичний крок для того, щоб висловити чітку позицію щодо дій Російської Федерації з одного боку, а з другого — продемонструвати повну підтримку Великої Британії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Отруєння Скрипаля: чим росіяни володіють у Британії і чиї статки можуть заморозити

Російські дипломати та члени їхніх сімей виїжджають з посольства Росії в центральному Лондоні, Велика Британія, 20 березня 2018 року. 14 березня прем'єрка Британії Тереза Мей оголосила про видворення 23 російських дипломатів у зв'язку з отруєнням колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля Фото: EPA-EFE/ANDY RAIN

Як оцінювати таку кількість висланих дипломатів?

23 російські дипломати в Британії — це найбільша кількість за останні 30 років, яку вони видворяли. Стільки ж вони вислали у 80-х, за часів Холодної війни, коли країни мали дуже напружені відносини.

Найбільшу кількість дипломатів висилали торік Сполучені Штати, коли закрили одне з Генеральних консульств РФ. Тоді обидві країни вислали по 300 дипломатів — це шалена кількість.

У посольстві працюють дипломатичні співробітники, технічні співробітники (це не обов'язково водії, ті ж перекладачі чи іноді протокольний відділ).

Країни керуються двома моментами. Перше — рахують, скільки в них дипломатів, без яких вони можуть обійтися. Коли висилають російського дипломата, очікують, що таку ж кількість вишлють з Москви вже найближчим часом.

Друге — набагато важливіше підтримати Велику Британію і взагалі європейське рішення в цьому контексті, ніж рахувати кількість дипломатів.

З більшості країн висилаються не просто дипломати, а співробітники-розвідники, які діяли під прикриттям дипломатичних установ. Частина з них могли бути офіційними розвідниками, якщо можна так сказати, тобто представниками спецслужб у посольстві, а хтось обіймав посаду політичного радника чи культурного аташе. Це не афішувалось, але найпевніше країни знають, хто розвідник під прикриттям, це не є нелегальною діяльністю, але такою собі «сірою».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Міст шпигунів»: 5 гучних обмінів спецслужб

Чому Україна не вислала російських дипломатів раніше, після початку конфлікту?

Сьогодні Україна підтримала партнерів. Вони підтримували нас усі ці роки, і тепер було важливо продемонструвати нашу підтримку.

Україна давно вже не має посла в Москві, і ми не давали згоду на призначення нового посла РФ в Україні. Відсутність посла означає набагато більше в дипломатичній практиці, ніж висилка одного чи двох дипломатів нижчого щабля.

Звичайно, завжди був страх — якщо Україна вишле російських дипломатів, то Росія може вислати українських консулів, а ми потребуємо їх у РФ через велику кількість політичних і військових в'язнів, які є там, і ми розуміємо, що ця кількість може збільшуватися.

Україна висилає 13 російських дипломатів у зв'язку з отруєнням колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля у Британі (на фото — будівля посольства Росії в Україні охороняється нацгвардійцями в день виборів президента Росії. Охорону посольства посилили через імовірність сутичок громадян РФ, які бажали голосувати, з представниками праворадикальних організацій і партій , Київ, 18 березня 2018 року) Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Який вплив це матиме на Росію в майбутньому?

Очевидно, що найближчими днями ми спостерігатимемо велику істерію. По-друге, — висилку дипломатів усіх цих країн (які вислали російських дипломатів — ред.). Але не будемо забувати, що це лише перший дуже символічний крок. Для Британії, мабуть, другий, адже вони почали застосовувати певні заходи проти РФ ще на минулому тижні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Отруєння в Британії: знайомі методи Росії

У пакеті до рішення про висилку дипломатів ідеться про те, що деякі країни вже розширили так званий «список Магнітського», санкції проти російських посадовців. Деякі країни заборонили окремим російським громадянам в'їжджати на свою територію.

Велика Британія вже заявила про те, що перевірятиметься власність росіян, і конфіскуватиметься, якщо вони не зможуть довести, за які доходи вони купували цю власність в Британії. Об'єднане Королівство також обговорює можливість відкликання ліцензії в російських телеканалів, що зареєстровані на території Британії, але мовлять на всій території ЄС.

Усі чекають висновку від Організації із заборони хімічної зброї, адже якщо чітко доведуть, що це за речовина, звідки вона потрапила (в Британію — ред.), і звинуватять РФ, ми можемо отримати ще й серйозні наслідки всередині ООН.  

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Політика в Росії — табу, спалена земля, туди ніхто не ходить», — письменник і журналіст Михайло Зигар

Зазначимо, що Ірландія повідомила про видворення одного російського дипломата після публікації тексту, 27 березня.

Поділитись: