Сьогодні вимкнули головний годинник Великої Британії — славнозвісний Біг Бен мовчатиме чотири роки. Годинник і чотири циферблати знімуть із вежі Єлизавети та відреставрують. Ремонтуватимуть і саму споруду. Це найдовший період за 157 років існування курантів, коли вони мовчатимуть. Громадське Світ розбиралося, чому Лондон вирішив вимкнути годинник, та як до цього ставляться самі англійці.

Біг Бен – традиційний символ Лондона, столиці Великої Британії. Спершу так називали величезний дзвін, другий за розміром у країні після дзвону собору Святого Павла в Лондоні. Однак з часом назва закріпилася й за самою вежею, в якій він і розміщений.

Годинниковий механізм сповіщає жителів Лондона й туристів про час кожні 15 хвилин. Традицію востаннє порушували у 2013, під час похорону колишньої прем’єр-міністра Великобританії Маргарет Тетчер.

Хто й чому зупинив час?

Палата громад і палата лордів наказали курантам спинитися на чотири роки. Саме стільки триватиме ремонт Біг Бену. Куранти не сповіщатимуть час, позаяк їхній дзвін може серйозно пошкодити слух ремонтників.

Очікується, що роботу Біг Бен відновить у 2021 році, до цього працюватиме лише на Новий Рік та поминальну неділю жертв світових воєн. Утім, у парламенті розглядають можливість роботи курантів з деяких «особливих нагод», — передає The Independent. Приміром, у день остаточного виходу Британії з ЄС, що станеться 29 березня 2019 року.

Вимикати годинник лише на час проведення робіт, які займатимуть половину кожного дня, а відтак умикати знову не є «практичним використанням державних коштів, позаяк запуск і зупинка Біг Бену — складний і довгий процес», — повідомив спікер комісії, що займається цим питанням.

Чи вперше вимикають механізм?

Всесвітньо відомий годинник закривають не вперше. У серпні 1976 року куранти замовкли на дев’ять місяців через обвал опорної конструкції. А у 2007 їх зупинили на сім тижнів для планового техобслуговування.

Цього разу годинник зупиниться аж на чотири роки. Куранти потребують значного ремонту, однак після цього вони виконуватимуть свою традиційну функцію впродовж іще 150 років.

«Мовчання Біг Бену — це важливий етап у низці заходів щодо консервації пам’ятки. Роботи зміцнять годинник на тривалий час, як і місце, де він зберігається [вежу Єлизаветти — ред.]», — пояснив CNN доглядач годинника Стів Джагс.

Під час робіт планують установити ліфт, а також відремонтувати стрілки, механізм та маятник. Спочатку очікувалося, що на це витратять 29 мільйонів фунтів. Нині говорять про збільшення бюджету майже вдвічі — до 60 мільйонів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Випробування терактами і Брекзитом: що варто знати про вибори в Британії?

Очікується, що роботу Біг Бен відновить у 2021 році, до цього працюватиме лише на Новий Рік та поминальну неділю жертв світових воєн Фото: EPA/ANDY RAIN

Альтернатива Біг Бену?

13-тонному годиннику у вежі Єлизавети вже шукають заміну. У 2015 Ноттінгем, місто в центральній Англії, відоме легендами про Робіна Гуда, запропонувало альтернативу — годинник «Маленький Джон», пише британський The Guardian.

Є й інші варіанти, уважає Крістофер О’Махоні, президент Центральної Ради Дзвонарів. Приміром, годинник, який дзвонив у 2012-му на відкритті Олімпійських Ігор у Лондоні. Сьогодні він мовчить — жителі прилеглих районів уважають його надто шумним (куранти важать 23 тонни).

Реакція британців

Біг Бен є особливим символом для британців, у багатьох зупинка викликала сентиментальні почуття. Al Jazeera повідомляє, що опівдні біля Вестміністерського Палацу зібралися тисячі людей, аби почути бій курантів перед тим, як вони надовго замовкнуть.

Рішення парламенту викликало критику як звичайних британців, так і багатьох парламентарів.

Невдовлення висловила і прем’єрка Британії Тереза Мей.

«Звісно, ми хочемо забезпечити безпеку робітників, але замовкати Біг Бенові на чотири роки — це неправильно. Я сподіваюся, що спікер парламенту... терміново перегляне рішення, і ми зможемо чути Біг Бен протягом цих чотирьох років», — повідомила голова уряду.

Відтак 5 вересня, після завершення парламентських канікул, комісія ще раз перегляне доцільність мовчанки головних курантів Британії.

Біля Вестміністерського Палацу зібралися тисячі людей, аби почути бій курантів Біг Бену перед тим, як вони надовго замовкнуть Фото: EPA/ANDY RAIN

Підписуйтесь на наш канал у Telegram

Поділитись: