Торі втрачають позиції, і причиною цьому стали одразу два важливих фактори, які можуть не просто зменшити популярність партії, але і позбавити їх більшості в парламенті.

Про дочасні вибори в парламент Великої Британії Тереза Мей оголосила ще в кінці квітня. Тоді британська прем’єрка пояснила — ініцією голосування на початку червня цьогоріч, а не в 2020 році (як обіцяла раніше) тому, що прагне стабільності в умовах Брекзиту.

Британські ЗМІ писали, що згідно з опитуваннями, лідер торі з великою імовірністю здобуде перемогу на цих виборах. У квітні відрив консерваторів від лейбористів становив 20% на користь партії Мей. Перемога на виборах мала б посилити позиції консервативної партії напередодні переговорів про Брекзит і зменшити політичну непередбачуваність в країні. 

Втім торі потроху втрачають позиції, і причиною цьому стали одразу два важливих фактори, які можуть не просто зменшити популярність партії, але і позбавити їх більшості в парламенті.

Важке розлучення

Консервативна партія будувала кампанію на важливому меседжі — в умовах Брекзиту лише їхня лідерка Тереза Мей адекватно оцінює ситуацію, має авторитет і підхід до партнерів Лондона в Європі. Мовляв, саме вона здатна забезпечити «безболісний» вихід Великої Британії з ЄС, і при цьому вберегти тісні контакти та економіку країни.

Втім, це твердження розбилося об слова найвпливовішого політика Європи — канцлерки Німеччини Ангели Меркель. Після саміту НАТО та зустрічі Великої сімки в кінці травня, вона заявила, що Брюссель у сфері безпеки більше не може покладатися на таких партнерів як США та Велика Британія, а Європі доведеться більш рішуче прокладати собі шлях.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Вихід США з кліматичної угоди: Як Трамп «потопив» Мальдіви

Крім того заява Меркель зачіпає також політику Трампа. Німецька канцлерка відверто не схвалює його поглядів на економіку, кліматичні питання та міграцію. Тоді як Мей обережно говорить про необхідність діалогу із США.

Для Великої Британії заява Меркель суперечить словам Мей про повне збереження зв’язків із Брюсселем. Це не лише серйозний удар по позиції Британії у світі, але і ускладнення переговорів про умови виходу з ЄС. Адже розлучатися із Європою «на своїх умовах» значно складніше, якщо у Брюсселі вірять що не потребують Лондона як партнера в сфері безпеки та економіки.

Авторитет британської прем'єрки Терези Мей (праворуч) в очах її прихильників на майбутніх виборах в парламент послабила неочікувана заява німецької канцлерки Ангели Меркель (ліворуч) по те, що в нинішніх умовах Європа більше  не може покладатись на підтримку Великої Британії Фото: EPA/OLIVIER HOSLET

Терористична загроза

Ще донедавна найважливішим фактором на виборах вважалося питання виходу Британії із ЄС. Втім після терактів у Лондоні 3 червня, коли загинуло 7 людей, у передвиборчої кампанії з’явився новий вектор — національна безпека. Остання атака стала третьою від початку року: два тижні тому була смертник підірвав бомбу після концерту Аріани Гранде в Манчестері, тоді загинуло 22 особи. В березні нападник здійснив наїзд своїм авто на перехожих на Вестмінстерському мосту та біля парламенту, тоді загинули п’ятеро людей.

За кілька днів до виборів позиції Мей ослабли, адже найвищий рівень терористичної загрози, оголошений нею після вибухів у Манчестері, скасували усього за тиждень до нових нападів у Лондоні. Тепер вона мала би показати що терористична загроза під контролем, саме тому, реагуючи на черговий теракт в столиці, Мей не просто пообіцяла боротися із загрозою, а оголосила конкретний план із чотирьох пунктів. 

Перш усього, це перемога над ідеологією ісламістського екстремізму. «Вона буде переможена тільки тоді, коли ми повернемо уми людей від цього насильства - і змусимо їх зрозуміти, що наші цінності - плюралістичні, британські цінності - перевершують усі запропоновані проповідниками і прихильниками ненависті», - заявила прем’єрка.

Мей також наголосила на необхідності посилити роботу в інтернеті, а саме — досягнення міжнародних угод, що регулюють кіберпростір для запобігання поширення екстремізму і тероризму.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Муляж вибухівки і 12 затриманих — що відомо про нічну різанину у центрі Лондона

Третім пунктом Мей назвала необхідність забезпечити безпеку громадян всередині країни, зазначивши, що в Британії «занадто багато терпимості до екстремізму». Крім того глава уряду анонсувала оновлення стратегії боротьби із тероризмом: «Ми маємо переконатися, що співробітники поліції і служби безпеки мають всі повноваження, їм необхідні», — пояснила прем’єр-міністр.

Але всі ці заяви серйозно підриваються минулими «здобутками» Мей в царині контртероризму. Саме вона будучи міністром внутрішніх справ з 2010 по 2016 рік скоротила фінансування правоохоронних органів, таким чином обмеживши контроль потенційно небезпечних осіб, яких підозрюють в джихадизмі.

Тереза Мей, будучи міністеркою внутрішніх справ, скоротила фінансування правоохоронних органів, що призвело до обмеження контролю потенційно небезпечних осіб (на фото спецпідрозділ поліції після теракту на Лондонському мосту вночі 3 червня) Фото: EPA/WILL OLIVER

Шанс лейбористів 

Падіння популярності консерваторів - шанс для лейбористів на чолі із Джеремі Корбіном. Опозиційна партія донедавна переживала кризові часи, розкол і суттєву втрату підтримку в Уельсі та Шотландії. Втім, не в останню чергу завдяки терактам в Манчестері та Лондоні, лейбористи змогли зменшити відрив від торі. Корбін критикував методи роботи Мей, покладав на неї відповідальність за провал у попередженні нападів та закликав до збільшення фінансування поліції.

Така риторика поліпшила показники лейбористів, за останніми опитуваннями розрив між двома партіями скоротився, і тепер правляча партія випереджає опозицію не на 20%, а лише на 11%.  

Цілковитої переваги лейбористів втім очікувати не варто - британські ЗМІ часто згадують про висловлені  Корбіним симпатії до ІРА (Ірландська республіканська армія), та заклики вести переговори із терористами - лідер лейбористів не раз наголошував, що він проти проти наказу поліцейським стріляти в потенційних нападників.

За словами британського журналіста та публіциста Едварад Лукаса вибори не стануть проривом опозиції: «Результат голосування не зможе суттєво змінити парламент, але скоріш за все буде великою поразкою Терези Мей, яка втратила довіру. Її партія переможе, але не з суттєвою перевагою. Лейбористи в цій передвиборчій кампанії вдало використали слабкість правлячої партїі, навіть попри некомпетентність їхнього лідера Корбіна та радикальний лівий маніфест партії».

Падіння популярності консерваторів - шанс для лейбористів на чолі із Джеремі Корбіном (в центрі) Фото: EPA/WILL OLIVER

Британський журналіст Гуллівер Крегг каже, що на результат виборів буде впливати підхід до безпекового питання:

«Раніше консерватори і лейбористи були скоріше центристськими — правоцентристи і лівоцентристи. Тепер же кожна з партій має більш радикальне спрямування. Консервативна партія позиціонує себе як партію безпеки, вони приділяють більше уваги обороні, вони зацікавлені у відновлення ядерного потенціалу країни, проти цього виступають лейбористи. Консервативна партія також хоче більш жорсткого регулювання імміграції. Але саме консерватори урізали фінансування поліції Британії та зменшили кількість полісменів на вулицях. Звісно зараз, у відповідь на теракти вони хочуть збільшити кількість патрульних в містах. Тоді як лейбористи наполягають на збільшенні витрат на правоохоронців, і загальному збільшення штату поліції та слідчих». 

Попри нещодавні теракти прем’єр-міністр Тереза Мей оголосила що вибори до парламенту відбудуться в запланований день — 8 червня. Якщо їхній підсумок збігатиметься із соціологічними опитуваннями, то консервативна партія на чолі із Мей, отримає 305 місць в парламенті. Опозиційна лейбористська партія, за таких умов отримає 268 місць у парламенті, а значить їй бракуватиме 21 депутата для формування абсолютної більшості.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: