Чорнобиль на екрані: 10 стрічок та серіалів, присвячених трагедії

35 років минуло з дня вибуху на ЧАЕС. За цей час катастрофа перетворилася з історичної події на елемент культурного коду — не тільки українського, але й світового.
Чимало зображень аварія на четвертому реакторі та її наслідки мали в кінематографі. У роковини трагедії пригадуємо стрічки та серіали про події 1986 року, серед яких перший художній фільм про трагедію, видатний серіал від HBO та новий док від hromadske.
«Дзвін Чорнобиля» (1986)
СРСР, реж. Ролан Сергієнко та Володимир Синельников
Осмислення катастрофи, про масштаб наслідків якої ще ніхто не здогадувався, почали документалісти. Гасіння реактора, дезінфекція будинків і вулиць, робота лікарів, інтерв'ю з місцевими жителями — унікальні матеріали, платою за які був ризик для життя.
Спершу кінематографістів не хотіли пускати в «зону». Потім фільм заборонила комісія, що розслідувала причини аварії. Та врешті канонічну документальну стрічку було занесено до «Книги рекордів Гіннеса» як фільм, який був показаний у всіх країнах світу, де є телебачення. Саме із «Дзвоном Чорнобиля» у велике кіно прийшли постійні асоціації аварії з війною, а також містичний страх перед невидимою і страшною радіоактивною загрозою.
«Розпад» (1990)
СРСР, реж. Михайло Бєліков
Перший художній фільм про аварію в Чорнобилі мав великий вплив на всі подальші. У головного героя, журналіста Олександра Журавльова, на тлі глобального катаклізму відбуваються і свої маленькі катастрофи — в особистому житті та в кар’єрі. У назві стрічки посилання до розпаду не тільки атома, але й сім'ї, психіки головного героя, всього Радянського Союзу.
Чорнобиль фільмували в Києві на Оболоні, також були використані документальні кадри з Прип'яті, зняті з вертольота після евакуації населення. Картина отримала відзнаку Венеційського кінофестивалю.
«Аврора» (2006)
Україна, реж. Оксана Байрак
Аврора — сирота з Прип'яті, що мріє стати балериною. Під час катастрофи на ЧАЕС дівчинка отримує величезну дозу опромінення. Аврору відправляють в США, там героїня зустрічає свого кумира, зірку балету Ніка Астахова, який переживає глибоку творчу кризу. Зустріч із дитиною, що марить про балетну сцену, допомагає артисту змінити своє життя.
Режисерка Оксана Байрак зняла двосерійну мелодраму до 20-річчя Чорнобильської трагедії. Головну роль зіграла 14-річна актриса з Києва Настя Зюркалова. А її партнерами на знімальному майданчику стали Дмитро Харатьян і голлівудська зірка Ерік Робертс.
«Битва за Чорнобиль» (2006)
США, реж. Томас Джонсон
За допомогою розповідей очевидців, комп'ютерної графіки й архівних відеоматеріалів канал Discovery конструює власне дослідження страшної ядерної катастрофи.
Документальна стрічка містить унікальне інтерв’ю з Михайлом Горбачовим та ексклюзивні світлини фотографа Ігоря Костіна, який ціною власного здоров’я намагався донести людям правду про жахливі наслідки аварії.
«Метелики», мінісеріал (2013)
Україна, реж. Віталій Воробйов
Старшокласниця Аля приїздить до Прип'яті на гостини до рідних, і на в'їзді в місто бачить вибух на АЕС. Героїня закохується в солдата, який незабаром стане ліквідатором і отримає смертельну дозу опромінення. Всупереч здоровому глузду і почуттю самозбереження, попри евакуацію, закохані вирішують побути разом хоча б день. Метелики живуть недовго, але летять до світла.
Нещодавно чотирисерійну драму оновили за допомогою технології штучного інтелекту. Через певні юридичні причини виникла потреба замінити одного з акторів — це зробили за допомогою технологію DeepfakeAI.
«Чорнобильські бабусі» (2015)
США, реж. Холлі Морріс, Енн Богарт
Близько 100 жінок відмовляються лишати свої домівки в Зоні відчуження. Вони пережили Голодомор, Другу світову, вибух на ЧАЕС, смерті чоловіків. Після аварії їх евакуювали, але попри заборону бабусі повернулися додому.
Протягом години три героїні розповідають і показують, як їм вдається виживати в місці, яке і влада, і науковці вважають пропащим. Зворушливі портрети літніх українок принесли американським документалісткам, що три роки фільмували бабусь у Чорнобилі, кілька нагород на кінофестивалях світового рівня.
Документальну стрічку можна переглянути на «Такфліксі».
«Російський дятел» (2015)
США, Чад Ґрасія
«Російський дятел» — назва радіосигналу, який СРСР запускав із середини 1970-х років. Звук, схожий на стукіт дятла, транслювала одна зі станцій системи попередження про ракетний напад, розташована в зоні ЧАЕС. СРСР вклав у неї шалені на той час кошти, але проєкт не виправдав себе, адже був надто амбітним і неохопним для тогочасних технологій.
У цю теорію свято вірить головний герой стрічки «Російський дятел». Художник Федір здійснює власне розслідування, аби довести: катастрофу на Чорнобильській АЕС було сплановано в Москві, щоб відвернути увагу від провалу одного з масштабних мілітаристських проєктів.
«Російський дятел» здобув Гран-прі за найкращий іноземний документальний фільм на фестивалі Sundance.
«Брама» (2017)
Україна, реж. Володимир Тихий
«Брама» — екранізація гучної п'єси Павла Ар'є «На початку і наприкінці часів». Баба Пріся живе в Чорнобильській зоні відчуження разом із донькою та внуком. Вона товаришує з русалками, не гребує галюциногенними грибами та нагороджена орденом «Червоної зірки» за те, що в часи Другої світової відправила на той світ дванадцятьох есесівців. Одного дня героїня отримує містичне попередження про неминучу катастрофу.
«Брамі» можна дорікати надмірною театральністю та дешевизною спецефектів, та головне, що стрічка створює власну міфологію на основі локальної історії. Бабу Прісю на екрані геніально втілила українська актриса Ірма Вітовська, яку важко впізнати в гримі. Також у «Брамі» можна почути монолог, через який автор п’єси звинуватив HBO в плагіаті.
Подивитися стрічку можна на українському сервісі «Такфлікс».
«Чорнобиль», мінісеріал (2019)
США/Велика Британія, реж. Йоган Ренк
«Якою є ціна брехні?» — з цього питання починається серіал HBO «Чорнобиль», що здобув чимало нагород (серед яких «Золотий Глобус» та «Еммі») й нагадав, що тема ядерної катастрофи досі така сама болюча.
Квітень 1986 року, запланована зупинка й ремонт четвертого блоку ЧАЕС відбуваються не за планом і призводять до масштабної катастрофи. Реактор вибухає, пожежа охоплює дах і сусідні будівлі. Для розслідування події й розробки плану подальших дій керівництво Кремля посилає на місце аварії хіміка Валерія Легасова. Науковець намагається зробити все можливе, але партійне керівництво та спецслужби не готові до потрібних заходів. І здатні пожертвувати навіть тисячами життів, аби уникнути розголосу про події біля Чорнобиля.
«Науковий полігон. Чорнобиль» (2021)
Україна, hromadske
Що відбувається в Чорнобилі за 35 років після вибуху 4-го реактора атомної електростанції? Скільки людей працює в зоні відчуження? Що там роблять науковці? Як впливає радіація на тварин, які, на відміну від людей, не залишили зону? Які процеси досі відбуваються всередині реактора?
У документальному фільму hromadske науковці розповідають про унікальний заповідник, якого немає більше ніде у світі, про тривалі наслідки іонізувального випромінюванння та про майбутнє Зони. Що на неї чекає? Чи стане вона місцем поховання радіоактивних відходів, чи буде унікальним полігоном для наукових досліджень?
- Поділитися: