Чорнобильську АЕС на 48 годин під'єднають до резервних генераторів, а потім можливий витік радіації

Чорнобильську атомну електростанцію та її об'єкти, які залишилась без електроживлення, під'єднають до резервних дизель—генераторів, проте вони діятимуть лише 48 годин.

Про це повідомив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

За його словами, пошкоджено єдину лінію електропостачання ЧАЕС та всіх її ядерних об'єктів.

«Я закликаю все міжнародне співтовариство негайно вимагати від росії припинити вогонь і дати ремонтним бригадам якнайшвидше відновити електропостачання», — написав міністр.

Резервні дизель-генератори забезпечуватимуть живлення протягом 48 годин, а потім система охолодження сховища відпрацьованого ядерного палива відключиться. І це, як зазначив Кулеба, загрожуватиме витіканням радіації.

Доповнено (16:13). МАГАТЕ стверджує, що теплового навантаження у басейнах витримки достатньо для зберігання відпрацьованого палива та охолодження без електроживлення.

«Україна повідомила МАГАТЕ про втрату електроенергії на Чорнобильській АЕС. Рафаель Гроссі каже, що такий розвиток подій порушує ключовий принцип безпеки щодо гарантування безперебійного електропостачання», — йдеться у повідомленні. Проте в агентстві не бачать «критичного впливу на безпеку».

Що передувало?

Зранку 9 березня стало відомо, що внаслідок дій російських окупантів Чорнобильська АЕС та всі її ядерні об'єкти повністю знеструмлені. Електроживлення, зокрема, необхідне для постійного охолодження сховища відпрацьованого ядерного палива. Якщо ж охолодження не відбуватиметься — зросте температура в басейнах витримки, почнеться випаровування і вихід радіоактивних речовин у довкілля. А вітер може перенести радіоактивну хмару в інші регіони України, Білорусі, Росії чи Європи.

Окрім того, без електроенергії не працює вентиляція на об'єкті, а отже, в разі чого персонал, який там перебуває, отримає небезпечну дозу випромінювання. Також не працює система пожежогасіння.

Що сталося на Чорнобильській та Запорізькій АЕС?

Російські окупанти захопили Чорнобильську АЕС ще 24 лютого — у перший день повномасштабного вторгнення рф до України. На станції досі залишаються люди, які працюють там з першого дня війни.

Міністр енергетики Герман Галущенко напередодні, 8 березня, заявив, що працівників ЧАЕС уже чотири дні утримують у заручниках. Всередині станції перебувають близько 500 російських солдатів та 50 одиниць важкої техніки. За словами міністра, персонал фізично та психологічно виснажений.

Окрім того, Галущенко розповів, що працівників станції катували, а ще окупанти змусили керівництво ЧАЕС записати звернення, яке планують використати в пропагандистських цілях.

Крім того, у ніч проти 4 березня окупанти почали стріляти по одному з енергоблоків Запорізької АЕС. Внаслідок цього виникла пожежа в навчально-тренувальному корпусі АЕС — її згодом ліквідували. Наразі на території АЕС залишаються російські окупанти, однак персонал станції контролює стан енергоблоків. Радіаційний фон у Запорізькій області не змінився і не загрожує здоров'ю людей.