Директор департаменту оборони та безпеки Міністерства економічного розвитку Віктор Плахута заявляє про тиск з боку лобістів «Укроборонпрому», а також непрозорість у державних закупівлях, що здійснюються через цей концерн.

Він повідомив Громадському, що подав заяву на звільнення.

«Відбуваються речі, які я можу назвати корумпованими, спроби впливати на прийняття рішень ззовні, саме в сфері економіки оборони та безпеки», — стверджує Плахута. — «Укроборонпром» намагається зав’язати на себе фінансування з державного бюджету. Міністерство не формує політику, як це має бути насправді. А перетворилося на «слухняного виконавця».

Департамент оборони та безпеки координує державне оборонне замовлення та відповідає за політику в сфері оборонно-промислового комплексу (далі — ОПК). Фактично супроводжує формування річних планів на придбання зброї та бронетехніки для всіх силових структур — від МВС та Міноборони до спецпідрозділу НАБУ.

Плахута стверджує, що контракти на закупівлі, які здійснюються через держконцерн «Укроборонпром» та інших постачальників укладаються у результаті переговорів, а не відкритих торгів. Непрозорими також є підстави, на яких перевага у закупівлі тих чи інших замовлень надається саме «Укроборонпрому».

Така ситуація, за словами Плахути, також унеможливлює роботу інвесторів - останні відмовляються працювати за непрозорих умов.

Усі дані щодо державного оборонного замовлення знаходяться під грифом «цілком таємно».

«У нас утаємничується все, що можливо. Те, що треба показувати, те, що немає сенсу утаємничувати. Моя особиста думка - є багато заінтересованих осіб, які зловживають цим», — зазначає Плахута.

Чиновник переконує: усередині міністерства є лобісти «Укроборонпрому». Називає заступника міністра Юрія Бровченка, який раніше працював у концерні.

За його словами, Бровченко намагається подати на затвердження уряду проект «Державної цивільної програми реформування та розвитку ОПК 2021», у межах якого «Укроборонпром» може отримати з бюджету на розвиток власних підприємств до 2020 року близько 60 мільярдів гривень. Сама програма також під грифом «цілком таємно».

Юрій Бровченко у свою чергу звинувачення у лобіюванні інтересів концерну відкидає. У коментарі Громадському він підтвердив, що 18 жовтня був останнім робочим днем Плахути.

«Це його рішення. Я не можу впливати на нього, коли людина вирішила звільнитися. Я спілкувався, ставив завдання, вимагав їх виконання, в тому числі. Певні речі йому не сподобались» — зазначає Бровченко.

Міністр економічного розвитку та торгівлі Степан Кубів прокоментувати звільнення Плахути наразі не знайшов можливості.

Громадське раніше звернулося до «Укроборонпрому» з проханням надати інформацію щодо фінансування та модернізації підприємств концерну. Втім відповідь досі не отримали — прес-служба концерну посилається на зайнятість.

18 жовтня заступниця голови Верховної Ради Оксана Сироїд опублікувала звіт щодо ефективності управління у сфері оборони та безпеки. Вона заявила, що на свій запит отримала з міністерства економічного розвитку документацію щодо закупівель для силових структур - у ній угледіла зловживання.

«Сьогодні гриф «секретно» використовується на зле. В «Укроборонпромі» десь 134 підприємства. Хто знає, що вони виготовляють? А хто знає, скільки там, наприклад, «фірм-прокладок», які щось постачають підприємствам «Укроборонпрому»? А їх там дуже багато. Через них викачуються державні гроші» — вважає  Сироїд. — Я, як народний депутат, маю доступ до таємних матеріалів. Я можу подивитися на цю інформацію, але не можу розказати, що там відбувається. Навіть, якщо бачу, що там неймовірні зловживання – змінюється протягом місяця ціна патронів, які закуповуються - я не можу про це сказати. Це ж абсурд!» — зазначила депутатка у коментарі Громадському.

Віктор Плахута на державну службу прийшов із банківського сектору (PJSC «Bank of Cyprus»), де працював менеджером з інвестиційних проектів.

У 2015 році потрапив до Міністерства оборони в рамках проекту «волонтерський десант». Займався розробкою та впровадженням нових норм та стандартів речового забезпечення ЗСУ.

В кінці 2015-го прийшов до міністерства економічного розвитку на посаду директора департаменту оборони та безпеки.

Поділитись: